Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Úřad práce- péče o dědečka - nárok na podporu

Od: miprous odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, měl bych dotaz

Náš děda je dlouhodobě nemocný. Už jen leží. Mamka se začátkem roku rozhodla že půjde o dědu pečovat. Podala v práci po 12 letech výpověď. Ta doběhla v pohodě, 3 měsíce. Ve výpovědi má uvedeno že ji dává kvůli nutné péči o dědu.Po té se zaregistrovala na úřadu práce. Tam ji ovšem klasicky zaregistrovali, stím že si má aktivně hledat zaměstnání i když pečuje. Nárok na podporu v zaměstnání ji byl přiznán, ve výši 65pr. po dobu 2 měsíců, pak 55 atd... Nedávno jsem se někde dočetl že pokud se někdo stará o někoho a musí kvůli tomu dát výpověď tak by měl mít nárok na podporu v plné výši. Nevíte někdo zda to tak je, a pokud ano tak jak postupovat? Děkuji

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pohanka*
hodnocení

2x

Byla jí přiznána podpora v plné výši. Jinak by měla po celou dobu pobírání podpory pouze 45 procent.

doplněno 16.07.15 19:46:

Bude potřeba zařídit příspěvek na péči o osobu blízkou.

miprous
hodnocení

podporu na péči pobírá děda sám na sebe

doplněno 16.07.15 19:54:

tedy příspěvěk

Vím, že to zní blbě, ale ať maminka nezapomene po skončení péče zajít na důchodové oddělení místně příslušné OSSZ a přihlásit se k péči. Správa pak vydá rozhodnutí o době péče a ta doba bude mamince započtena jako pojištěná doba na důchod. Většina lidí po skončení péče rychle hledá práci a na přihlášku k péči zapomene, a po dvou letech od skončení péče je to promlčené. Pak už zbude jenom požádat o odstranění tvrdosti zákona nebo dobu nechat propadnout.

Péče se na důchod započítává jenom v zákonem daných případech. Zákon totiž vymezuje tzv. náhradní doby pojištění, které se započítávají do potřebné doby pojištění pro důchod. Jde o některá období, ve kterých člověk nepracuje, není tedy výdělečně činný a neodvádí pojistné. Za náhradní doby pojištění se považují právě:

doba osobní péče o osobu mladší 10 let, závislou na pomoci druhé osoby v I. stupni závislosti (lehká závislost),

doba osobní péče o osobu jakéhokoliv věku, která je závislá na pomoci druhé osoby ve II., III. nebo IV. stupni závislosti (středně těžká, těžká a úplná závislost). Započítává se doba péče o osoby blízké a od 1. 7. 2001 také o osoby žijící ve společné domácnosti

uska*

Ano, podboru (jak říkáš) pobírá děda na sebe a z těchto peněz si musí hradit pečující osobu. Je jedno zda je to tvá matka nebo charita nebo sousedka. Prostě dědeček si musí péči zaplatit. Tyto peníze nejsou určeny na dědečkovu potřebu - na to má svůj důchod.

 

miprous
hodnocení

Děkuji všem za přínosné vysvětlení.. už jsme v obraze. Díky

iz*

Pokud chce maminka pečovat o dědečka, neměla se registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

Samozřejmě musí plnit povinnosti uchazečů o zaměstnání (musí sama aktivně hledat zaměstnání).

Překvapuje mne, že ÚP maminku zaevidoval, přestože není uchazečem o zaměstnání (uchazečem je člověk, který může třeba hned druhý den nastoupit do zprostředkovaného místa).

Dědeček nemá nárok na podporu, jde o příspěvek na péči.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]