Uznání dluhu

Od: Datum: 16.07.15 09:10 odpovědí: 10 změna: 19.07.15 01:43
Dobrý den, prosím o radu ohledně uznání dluhu. Před 9.lety bylo sepsáno u.z. na 50000kc,po 2000kc. Dnes je vdaná, předtím sama nebo v rozvodovém řízení, manžel dluží kde se podívá, ona má částečný důchod kolem 4000. Z toho platí ještě 500kc alimenty. Myslíte si, že má cenu jí dávat k soudu? Nestojím o stokorunove splátky kdyby takto rozhodl soud. Nejméně 500.Dopisy o výzvě k určitému datu již dostala a nic se neděje. Nebo je lepší sehnat někde vymahaci společnost třeba na odkup? Děkuji předem za všechny názory.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.07.15 09:23
avatar

Proč vymáhací společnost? Pokud to již není zastaralé, tedy promlčené, to nevíme, tak dejte návrh k soudu na platební rozkaz. Rychlé a učinné. A navíc je realita taková, že hodně dlužníků ze sebe dělá sociální případy ale za rohem žijí lépe než druzí, poctiví. To mějte na paměti, Vy jste jim ty dluhy přece neudělal a na své peníze máte právo.

návrh na vydání platebního rozkazu v případě dluhu

http://www.mesec.cz/clanky/platebni-rozkaz-nepodcenujte/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.07.15 10:18
Tak jsem ten odkaz prelouskala. Když ho podám a ona se do 15dnu odvolá, tak to jde beztak k soudu ne? Jde mi jen o to, zda si myslíte že jí soud nemůže dát příkaz ke splácení třeba po 100kc,coz by mi přišlo jako výsměch a zbytečnost..
Od: ben®
Datum: 16.07.15 09:32
avatar

Dobrý den, pokud bylo uznání dluhu sepsáno u notáře, tak je vymahatelné do 10ti let - nyní by Vám stačilo sepsat smlouvu s exekutorem (zaplatit ho) a on může začít hned konat. Pokud není rozsudek soudu nebo to notářsky ověřené uznání dluhu, tak žádná společnost takový "papír" neodkoupí. Navíc, toto není pro ně ani zajímavá částka. Zdravím!

P.S. Dluh lze soudně vymáhat do tří let od poslední prokazatelné výzvy k jeho uhrazení.

doplněno 16.07.15 09:45:

lionka - nevíte, prosím, zda byla nějaká změna a ta hranice 10 let se nyní vztahuje i na podepsaný "papír" (bez notáře)? Nebo stále platí, že to musí být sepsáno u notáře a pak je ta hranice 10 let (pro exekuci)?

doplněno 16.07.15 10:17:

lionka - děkuji Vám za odpověď.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lionka*
Datum: 16.07.15 09:38

Záleží, jestli ta paní má nějaký majetek a celkově jaké jsou její majetkové a rodinné poměry, kolik dluží jinde apod. Invalidní důchod je taky exekučně zabavitelný, ale musí jí zůstat nezabavitelné minimium. V případě žaloby zaplatíte 5 % z dlužné částky jako soudní poplatek, případně něco za sepis žaloby a právní zastoupení, pak taky něco za exekuci... Na druhou stranu kdybyste tu pohledávku prodal, tak 50 tisíc je malá částka a prodal byste to evidentně s dost velkou ztrátou. To byste nedostal ani půlku. Každopádně ať se rozhodnete jakkoli, měl byste si pohnout, protože po uznání dluhu se pohledávka promlčuje po 10 letech. Pak už s tím neuděláte nic.

doplněno 16.07.15 10:13:

@ben: Vždycky stačilo mít jenom podepsaný papír o uznání dluhu (samozřejmě to uznání musí mít určité náležitosti, aby to bylo validní) a promlčecí doba se prodloužila o 10 let. To, co máte na mysli vy, je uznání dluhu ve formě notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti - tam šlo o to, že když se dlužník dostal do prodlení s úhradou dluhu, nemusel se věřitel obracet na soud, ale rovnou mohl podat návrh na exekuci. Jenže notářské zápisy se svolením k přímé vykonatelnosti už notáři nesepisují, od roku 2013 je to možné sepsat už pouze u exekutora.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.07.15 10:12
Nevím jak se posuzuje majetek sjm, když sepsání uznání bylo když byla sama. Jinak si myslím, že majetek nemá. V bytě jsou v pronájmu. Sepsane je to dle rady právníka, ale není od nikoho potvrzené. Vyzvana právnickou už byla. Kolik je tedy nezabavitelne minimum?
Od: lionka*
Datum: 16.07.15 10:33

Jestli ten dluh vznikl před uzavřením manželství, tak do SJM nespadá a nemůžete jít tedy po jejím manželovi. Jestli má jenom ty 4 tisíce a žádný příjem k tomu, tak to bude nezabavitelné asi celé a k exekuci nic nezůstane. Může mít ale i jiné zabavitelné majetky - zahradu, pole, peníze na účtu, různé přeplatky, auto, cennější věci v domácnosti, stavebko, spořicí účet... To vám nikdo dopředu neřekne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.15 10:58
No... To je právě ono, myslím že nic nemá a já za ní dám ještě poplatek u soudu. I tak děkuji.
Datum: 19.07.15 01:43
avatar

Toto už od 1. ledna 2014 neplatí.

Exekutor může na SJM kvůli dluhům jednoho z manželů

i když vznikly před uzavřením manželství.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.07.15 13:52
avatar

Je manžel odpovědný za dřívější dluh manželky?
https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=man%C5%BEel+odpov%C4%9Bdn%C3%BD+za+dluh+man%C5%BEelky%3F

http://www.praha12.cz/spolecn…nost-manzelu-za-dluhy/d-35814

Já myslím, že by lidí tohle měli znát, aby věděli do čeho jdou a také už dost u nás existují předmanželské smlouvy.

...

http://www.novinky.cz/finance…o-daru-cekejte-exekutora.html

citace:
Kromě nového občanského zákoníku začínají platit i další právní novinky. Jedna z nich umožňuje soudním exekutorům postihnout společné jmění manželů nejen pro dluhy vzniklé za manželství, ale i pro dluhy, které vznikly některému z nich před uzavřením manželství a to bez ohledu na to, že druhý z manželů o jejich existenci nemusí mít do poslední chvíle tušení.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.07.15 00:55
avatar

Exekutor může na SJM "sáhnout" i v případě předmanželské smlouvy, odděleného majetku

manželů, zúžení SJM soudem nebo při odložení vzniku SJM ke dni zániku manželství.

Spolu s NOZ je totiž účinná i novela exekutorského řádu, která ochranu, již dává NOZ, v podstatě ruší.

Podle mne je jedinou ochranou důkladně si partnera před sňatkem "proklepnout" a sńatek (pro jistotu i společné bydlení) odložit až na dobu po vyřešení dluhů.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.