Jak lidé v minulosti zjišťovali přesný čas

Od: Datum: 15.07.15 22:55 odpovědí: 15 změna: 16.07.15 20:14

Napadla nás otázka, jak si lidé na vesnici (např. před 150lety) zjišťovali přesný čas, když neměli elektřinu a s jakou přesností?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.15 23:01
avatar
Lidi od jakživa měřili čas. Ať to byly vodní hodiny, přesýpací hodiny. Svíčky se stupnicí v noci nebo sluneční hodiny. Nesmíš si myslet že všechna civilizace je záležitostí posledních sta let. Samozřejmě že přesnost přišla až s kyvadlovýma hodinama se závažím ale k vynálezu takového stroje se lidi dostávali postupně.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: trtr
Datum: 15.07.15 23:02

Zdravím, tak myslím, že byly hodinové strojky, ne? Měli různou přesnost (hodináři poví více), ale ani dnes nemá nikdo přesný čas. Nejpřesnější jsou dnes atomové hodiny, ale je to vůbec tak? Zatím je není s čím srovnat, ale absolutně přesné asi také nebudou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepe1222
Datum: 16.07.15 16:58

"

Atomové hodiny jsou druh hodin, které používají atomové rezonance jako standardu. Jejich přesnost je taková, že může dojít k odchylce maximálně jedné sekundy za 150 milionů let. První atomové hodiny byly postaveny v roce 1949 v USA. První přesné atomové hodiny byly postaveny Louisem Essenem v roce 1955. Princip atomových hodin byl vypracován v roce 1946 Willardem Frankem Libbym.

Jeho základem je kmitání atomů plynného čpavku, resp. cesia. Vibrace těchto atomů je mnohem rychlejší a stabilnější ve srovnání s křemenným krystalem, takže je možno dosáhnout větší přesnosti. V roce 1955 vyrobili L. Essen a J. Parry z Velké Británie první cesiové atomové hodiny, jejichž přesnost dosahuje odchylky 1 sekundy za 300 let. V roce 1969 sestrojila Námořní výzkumná laboratoř (Naval Research Laboratory, USA) první čpavkové atomové hodiny, jejichž přesnost dosahuje odchylky 1 sekundy za 1,7 mil. let. Objev principu atomových hodin položil základy pro novou definici času: od roku 1967 je 1 sekunda oficiálně popsána jako 9 192 631 770 kmitů atomů cesia. Do té doby byla charakterizována jako 1/86 400 středního slunečního dne. Atomové hodiny se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely ve hvězdárnách, v laboratořích, ve vysokorychlostních letadlech pro sladění s navigačními signály na rádiové frekvenci a mají největší hmotnost. "

Tak odchylka jedné sekundy není podle vás dostatečná přesnost?

https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD_%C4%8Dasu

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 15.07.15 23:28
Na vesnici pred 150 lety zjistovali cas dle zvoneni na kostele. Rano v 6, klekani a mozna i poledne. Taky byly napr. slunecni bodiny.
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 16.07.15 13:51

Kostelník měl hodinky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vklus
Datum: 15.07.15 23:46

Hlavně se naši předci tak nehonili a nebyli posedlí časem. Krásně to je vidět v určitých krajinách. Například co si pamatuju když byli Trabanti v Jižní Americe. Tam čas nikdo neřešil.

Jo a případně doporučuji pohádkový seriál Byl jednou jeden ... pamatuji si, že jeden díl se zabýval i měřením času.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vimto
Datum: 16.07.15 00:34

přece podle slunce, když vyšlo slunko šli na pole, když byl největší pařák šli obědvat, a když zašlo slunko šli zas domů a spát *slunce*

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.07.15 07:45
avatar

Když jsem bývala na prázdninách u stařenky v malé vesničce, tak tam čas upřesňovlo zvonění na zvoničce, která byla téměř na návsi. Starala se o ni rodina, jmenovali se nějak, ale říkalo se jim Zvoňákovi. Když zvonili v poledne, běželi jsme všichni k obědu. Když zvonili večer, běželi jsme se umýt k pumpě a pak k večeři. Vždycky, vždycky byly šťouchané brambory ve společné míse uprostřed stolu a každý jsme měli velký hrnek s podmáslím a lžíci. ;) Čas na té dědince určovala zvířata. Nikdo nepotřeboval vědět, kolik je hodin, ale všichni věděli, že zvířata se ozývají proto, že mají hlad a potřebují podojit.

doplněno 16.07.15 18:39:

V Krakowě krásně troubí v poledne trubač. Kráása.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 16.07.15 13:16

Ale k tomu přece není nutná elektrika a hodiny či hodinky už tehdy byly, ti bez nich nejspíše se dívali na kostel, slyšeli zvonění, jak stálo slunko.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ju®
Datum: 16.07.15 16:48

V poledne výstřel děla ve městech, večer a ráno zvonění zvonů, v noci ponocný - 12 hodina odbila ...

Přesý čas nebyl třeba - ten vyvstal až s technikou- satelity, spojení, GPS, jinak doporučuji wikipedii...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 19:04
avatar

Já si myslím, že v té době již byly skoro v každé chalupě kukačkové hodiny a v těch městských, kyvadlové s odbíjením. Hospodyně měla za úkol, pokud se toho nechopil pouze hospodář, živitel rodiny. Každý den, v pravidelný čas zatáhl za závaží a kukačky natáhl. Řídili podle zvonění na zvoničce v poledne, v podvečer apod.

Do doby, kdy v domech neměli hodiny byste musel zabrousit asi ještě dále, než těch 150 let. Objevili se v 17. století a rozšířili se počátkem 19. století.

doplněno 16.07.15 19:15:

Jinak se koukli na slunko a trochu byli v obraze, přece jenom byli více spjati s přírodou, než my. Jestli neodhadli přesný čas, tak se nic nedělo, půl hodina se asi u nich neřešila. A polední zvonění bylo slyšet široko daleko, kdo dělal dále od domova, nosil ssebou krajíc chleba, nebo mu někdo z rodiny donesl oběd. A k večeru se všude na vesnici neslo klekání, slunko zapadalo, a všichni pospíchali domů. Jestlipak víte, že po klekání chodily klekánice a braly děti? Já jsem se jich tedy ještě v šedesátých letech jako malá bála.

Ve městech odbíjely věžní hodiny, podle toho, jak byly nastaveny ráno, poledne, večer, půlnoc, ale bylo možností více.

Jestli Vás to bude zajímat, podívejte na Wikipedii na ,,Použití zvonů,,. Docela zajímavé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 19:05
avatar

Potřeba zjišťovat čas vznikala už v době,kdy člověk začal myslet.Zpočátku stačil interval mezi východem a západem slunce.Postupně se začal uplatňovat i pohyb hvězd na obloze.Jak je vidno z různých archeologických poznatků,lidstvo díky dokonalejšímu myšlení přicházelo na další možnosti měření času,ale nakonec vše skončilo obratem k obloze.Nakonec i dnes,přes exaktní přesnost dělení časových jednotek,se ukazují rozdíly mezi hvězdným a pozemským časem,což nutí občas upravit pozemský čas podle hvězdného.Přiblížíme se tím k praxi.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 19:27

Ona je otázka, k čemu by to zrovna lidem na vesnici bylo. Jejich práce se hodinami neřídila.

Technický problém to ale zas tak nebyl.

Mimochodem, před 150 lety Maxwell zformuloval své rovnice, které nikdy nepochopíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: slon
Datum: 16.07.15 19:55


Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 20:14
avatar

lidé dříve až tak moc přesný čas nepotřebovali lidé od jakživa stávali když vyšlo slunce, jedli když měli hlad a šli spát když slunce zapadalo - to až "nedávno" jsme den uměle rozsekali na části a z běžných věcí a potřeb udělali přesně časově stanované úkony stáváme když je čas stávat, jíme když je čas jíst ...

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.