Sestra - diriguje mi život

Od: Datum: 15.07.15 10:40 odpovědí: 12 změna: 16.07.15 13:59
avatar

Dobrý den,

je mi 15 let a mám doma mladší sestru, které je 11 let.

Poslední dobou ji začínám mít plné zuby. Nenávidím její povahu... je strašně panovačná a všem diriguje. Začínám ji nenávidět, už ji nechci nikde vidět... Pořád mi rozhoduje co mám dělat, nadává mi, podle ní všechno dělám špatně, dělá ze sebe tu nejchytřejší. Cítím se jako její otrok... nebo její dcera. Strašně mi to vadí a skoro vždycky se pohádáme.

Mám doma psa, se kterým se věnuji DogDancingu a naučila jsem ho přes 60 různých triků... a nedávno jsme vyhráli soutěž (soutěžila jsem já a pes, ne sestra). Byla to soutěž o video. Video jsem natočila sama, bez žádné pomoci. A když jsme vyhráli, tak sestra dělala, že to vyhrála ona, a že to všechno natočila. Řekla to úplně všem a teď ji všichni za to obdivují. Je mi strašně blbě z toho. Všichni obdivují jenom jí, říkají, že je mediální hvězda... a to vlastně vyhrál náš pes, ne ona.

Kritizuje mi úplně všechno co udělám, říká mi, že jsem hnusná, blbá a nic neumím... Někdy ji ignoruji, ale ona mě natolik začne provokovat, že musím začt křičet.

Určitě si teď myslíte, že to jsou jenom obyčejné sourozenecké hádky. Ale já ji úplně nenávidím a ona zase mě. Myslím, že tohle už přesahuje hranice, a proto jsem se přišla poradit co s ní. Nechci být od ní stále ponížovaná.

A nejhorší je, že po několika minutách se vrátí s úplně jinou náladou. Jak by se vůbec nic nestalo.

Je mi patnáct let, ona má jedenáct. Je mladší než já, nemůže si na mě přece takhle dovolovat. A to například jenom sedím, něco dělám... ona přijde a už začíná do mě rejpat. A já ji třeba nic nedělám. Mám vždycky sto chutí ji dát facku za to (a párkrát se i stalo, nedala jsem to). Ona samozřejmě nebrečela, ale otočila se a šla.

Prostě nemůžu si dělat věci podle sebe, ale musím poslouchat jí. :(

Prosím, co mám s tím dělat? Nechci se s ní hádat, je to přece moje sestra. Ale ona mě prostě nenechá na pokoji. Když se učím, stále za mnou chodí do pokoje a otravuje. Když ji slušně řeknu, až jde pryč, tak odejde naštvaná a vyžvaní rodičům, že nic nedělám. :( Co mám udělat, aby mi něco takového nedělala? Vážně ji za to nemám ráda, chová se ke mně ošklivě. :(

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.07.15 11:10
avatar

Zdravím. Je pravda, že mezi sourozenci to často bývá i horší. Jste už velká slečna, nevidím důvod, proč byste měla poslouchat mladší sestru a nechat se od ní komandovat. Ať jí rodiče vysvětlí, že ona je mladší a měla by respektovat a poslouchat Vás! Nepodřizujte se jí, nebojte se dupnout si! Ale nepěstujte si v sobě vůči sestře ani tolik nenávisti. Puberta je prostě mrcha, ale jednou budete třeba ráda, že sestru máte a budete si spolu rozumět.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.07.15 11:23
avatar
Nechat se dirigovat od mladsi segry? To snad nee. Musite ji mit v pazi at si rika a dela co chce. Musite ji odpalkovat...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.07.15 11:24
avatar

Jste sestry a obě v pubertě. Ani jedna nemusíte poslouchat tu druhou a můžete si žít život podle sebe.

Ale napadlo tě někdy, podívat se na to z její strany? Možná, že na tebe prostě žárlí. Možná, že žárlí, protože ví, že ve skutečnosti jsi ta úspěšná ty a taky by taková chtěla být. Možná v tobě vidí svůj vzor. Jen neví, jak ty pocity dát najevo a jak se s nimi vyrovnat. Co kdybys jí ukázala, jak vašeho společného psa naučit nějaký trik a místo odhánění jí od sebe, jí zkusila do něčeho společného zapojit.?

A pokud to nepůjde, tak jí prostě ingnoruj. Jako kdyby byla vzduch a věci si dělej po svém.

Tímto obdobím, si projde většina sourozenců. Někde se to srovná a jako dospelí, pak mezi sebou mají dobré vztahy, jinde nezbyde nic jiného, než jít si každý svou cestou a ani se moc nenavštěvují. Je jen na vás, jaké to budete mít vy dvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.07.15 12:00
avatar

Já ji odpálkuji vždycky, ale už mě to prostě přestává bavit. Nechci po ní pořád řvát, ale zase nemám ráda, když mi někdo říká co mám dělat. Jako, od rodičů mi to vůbec nevadí, rodiče mají právo, ale ona? :(

Coklit: Milionkrát jsem s ní cvičila triky, ale jí to prostě nebavilo a odešla pryč.

Od: uska®
Datum: 15.07.15 12:20

Bude to těžký, ale pokus se na ní neřvat. Tím jí uděláš jenom dobře. Buď se udrž a mlč a nebo když se ti chce zařvat, začni si zpívat nahlas tvou oblíbenou píseň. Možná se ti zdá, že je to kravina, ale úplně vykolejíš sestru. Vlastně tímto jí budeš ignorovat ve věcech, které se ti nelíbí. Jinak jí od sebe neodháněj

Vždy při vstupu sestry do tvého pokoje jí vrať ke dveřím, ať si to jde zopakovat, protože slušní lidé před vstupem do cizího pokoje klepou na dveře. Budeš se s ní bavit až po slušném vstupu do tvého pokoje. Začni od maličkostí a hlavně na ségru neřvi, nic tím nevyřešíš.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 16.07.15 09:10
avatar

Děti na sebe obvykle žárlí když jsou rodiče nerozumní a mají k dětem rozdílný přístup. No tak třeba jedno dítě není geniální v matematice ale má jiné přednosti, tak proč přechvalovat jen jedno, často je to opravdu vina rodičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 10:11
avatar

wasube: Rodiče nás mají rádi oba stejně. Za špatné chování nás potrestají a myslím, že rodiče chybu nikde neudělali.

doplněno 16.07.15 10:16:

marfusa: No jo, je to strašné. A když se ji jen tak ze srandy zeptám: "A ty si jako myslíš, že jsi nejlepší na světě, jo?", tak ona odpoví: "No jasně, já jsem nejlepší, mají mě všichni nejradši... a bla bla bla.". :( Rodiče ji rozhodně všechno nedovolí, to rozhodně ne..

Někdy ovšem přijde chvíle, kdy se máme hodně rády, ale to je jenom na chvíli. :(

Datum: 16.07.15 01:58

Vaše sestřička je na svůj věk pěkně oprsklá. To, jak Vás otravuje je hrozné. Nemohla byste o tom mluvit s rodiči? Oni by ji měli srovnat a výchovně vést. Nemůže si dělat co chce. Problém je, že její vztah k Vám vykazuje velké znaky psychopatologie. Také mám podobný exemplář za sestru a u ní to přetrvalo do dospělosti. Byla zvyklá, že si může dovolit všechno a rodiče mě ještě potrestají, místo aby s ní zatočili. Měla však smůlu. Jednou u nás byla návštěva a ona mě před nimi otravovala, jak bylo jejím zvykem. Rodiče se smáli, jak se mě nebojí. Tak na sebe zvrhla hrnek s vařící vodou a opařila se. Já jsem vyvázla bez zranění. Pokud Vaši rodiče nezasáhnou, tak moc šancí asi nemáte. Ale něco na ni vymyslet by bylo dobré. Po dobrém to s ní nepůjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 09:14
avatar

Nic bych na ni nevymýšlela, protože to by jste nevěřila co děti dokáží mít za pitomé a nebezpečné nápady. Asi bych se jí nevšímala a pohrdavé pohledy ve stylu - no jo Ty blbečku, to mi to říká ta pravá - dokáží hodně.

Protože dokud člověk se hádá, tedy komunikuje, tak se to nezastaví, mlčením se to zastaví po čase, nikdo totiž nemluví rád do zdi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kutululu
Datum: 16.07.15 11:21

V čem Ti ségra rozhoduje co máš dělat? Určitě si myslím, že nepřijde za Tebou a neřekne ti, běž umýt nádobí, vynes koš, vyvenči psa, udělej si domácí úkol, nechoď ven, tohle nejez, oblékni si místo kalhot sukni, nekoukej na televizi. Nebo snad ano?

Rivalita mezi sestrami a ještě v tomto věku je běžná. Tvou sestru očividně baví Tě jen provokovat, schválně do Tebe rýpe, má otravné řeči, říká, že všechno děláš špatně a bezdůvodně chodí žalovat rodičům. Ale nic víc bych za tím snad neviděla. Určitě musí mít hroznou radost, když vybuchneš vzteky a začneš na ní křičet. Sama vidíš, že když jí ignoruješ, tak jí to ještě více vyburcuje k provokaci, protože vidí, že Tě to nezajímá, ale bohužel Ty nakonec vždycky vybouchneš, a tak je spokojená. Ale tomu bych udělala přítrž. Zkus se k ní chovat úplně jinak než doteď. Nereaguj na její provokativní řeči, otázky nebo urážky, prostě je ignoruj a nebo schválně odveď řeč na úplně něco neutrálního. Co třeba najít nějakou činnost, která vás obě společně bude bavit, abyste se sblížily? A pokud nepomůže ani toto, tak bych si o tom promluvila s rodiči.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.07.15 11:26
avatar

kutululu: Bohužel i tohle mi někdy říká. :(

Budu se držet Vaší rady, děkuji.

Datum: 16.07.15 13:59
avatar

Dceři známé takhle poroučela kamarádka malá jako ona. Říkám jí, odpovídej jí něco jiného. A tak holka říkala, koupíš mi čokoládu až dostaneš peníze. A ta malá na to - a nezaprší a nezaprší. A tuhle větu jí pořád opakovala jak kolovrátek na každý její příkaz. Pak se ta otravná zarazila a říká, jsi blbá nebo navedená? A ona jí povídá - ani jedno, jen nechápu proč nezaprší a nezaprší. A byl klid. Už ji neotravovala.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.