Jak vymáhat nájemné?

Od: Datum: 13.07.15 22:56 odpovědí: 8 změna: 14.07.15 21:17
avatar

Dobrý den,

měla bych na vás prosbičku. Vlastním nemovitost a měla jsem tu v podnájmu známé. Byla to nejprve brána jako pomoc pro ně, věděli jsme obě strany, že je to jen na pár měsíců, proto jsme nesepisovalí nájemní smlouvu. Bohužel jsem však za tuto dobu viděla z dohodnutého nájemné jen malé procento, proto jsme po dohodě při jejich odchodu sepsali smlouvu (i s podepsaným svědkem), že mi tedy tu zbývající (asi nazvat dlužnou) částku doplatí během měsíce května. Ovšem jak jinak - nemám ani korunu, neodepisují na zprávy, kontaktovala jsem je osobně, nebyli "doma". A zde nechali neuvěřitelný neuvěřitelný nepořádek, popsané zdi (a to jsou dospělí lidé bez dětí), dokonce i mé špinavé nádobí apod... Nechci to hnát přes soudy, na to nemám povahu, je zde možnost získat finance jinak? Nechci vymahačské agentury, tomu nevěřím, že mají vše v pořádku...ale nejsou nějaké společnosti, které se tím zabývají, ale prosím v mezi zákona? Moc děkuji za jakoukoliv radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 13.07.15 23:23
avatar

Dobrý den, pokud máte pouze podepsaný "papír", tak je to málo. Pro vymáhání by bylo nutné mít rozsudek od soudu nebo notářsky ověřené uznání dluhu. Pokud je to několik tisíc, tak to vzdejte - nebo si zajděte za advokátem a on Vám spočítá, na kolik Vás vyjde soud, který je bez záruky a o kolik přijdete ještě více, protože možná nebude případně ani co exekuovat.

Vězte, že mám podobnou zkušenost - telefony, SMS, výzva advokáta a vymahatelnost je O, když není z čeho brát. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 02:21
avatar

Ach jo, prostě jste se spálila, soudní cesta by byla možná (na základě toho podepsaného papíru, je otázka jak je to formulováno atd.), ale s velkými náklady a nejistým výsledkem. Berte to jako daň za důvěřivost a příště to udělejte úplně jinak, od začátku tak, jak je třeba, se smlouvou. Není to nic, co byste nezvládla, jen je Vám možná zatěžko vůbec něco takového s nájemníkem projednávat, ale to si zvyknout musíte, jinak budete dělat jen opatrovníka vypočítavým lidem. Ani tak nemáte 100% jistotu, že peníze vždy dostanete, ale máte úplně jinou výchozí pozici. Buďte klidná, oni s tím počítají, že po nich budete něco chtít, když nebudete, tak to velmi rychle pochopí po svém a Vy prostě budete jen po nich uklízet :(((. Je to velmi prosté, slušných lidí, kteří plní dané slovo, je hoooodně málo. Prostě zkušenost, no, příště budete chytřejší, mohlo to dopadnout i hůř .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 07:47
avatar

Hlavně pro tato chování podvodníků co chtějí bydlet zadarmo se zavedla kauce. Kdyby jste si sjednala kauci na 3 měsíce okamžitě splatnou a nechala je podepsat nájemní smlouvu kterou lze stáhnout myslím i z netu realitek, ty to mají dobře ošetřené, tak ty problémy by jste neměla.

Takže poučení pro příště a ten kdo má na kauci má i na nájem. Když ne, včas výpověd z bytu na základě smlouvy, že musí platit, jinak nebydlí. Zaplatili aspon energie nebo se i tam domnívali, že jste charita? Jako nájemníci jsou nejhorší známí a příbuzní, mají pocit, že jim něco dlužíte.

Osobně mít byt, který bych pronajímala, tak jedině přes realitku, ta má své advokáty, své metody a než dopadnout takto, tak raději ji. Ovšem dobrou realitku, ne šmejdy, dívala bych se na recenze na netu. A samozřejmě to pak předpokládá platit daně z pronájmu, na druhou stránku je to tak dobré. Své peníze z pronájmu bytu na černo tedy už těžko uvidíte. Vzdala bych to. A příště se zařídila podle špatné zkušenosti s lidmi.

doplněno 14.07.15 07:52:

I tak si myslím že uznaný dluh můžete a měla by jste vymáhat, jen škoda že to nebylo na řádnou smlouvu a následné placení daně z pronájmu, to nevím, nejsem právník.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 07:19

Dělal jsem v několika případech mediátora /v podstatě vyjednávače/ a jednal jsem s "viníky" místo postižených. A byl jsem vždycky úspěšný. Ono se vždycky jedná lépe za někoho než za sebe a "viník" = dlužník je k řešení přístupnější. Samozřejmě v mezích zákona, protože jinak se můžete dostat do role obviněné z trestného činu např. vydírání, útisku apod.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 08:12

1. Jedná se o nájem, když píšeš, že nemovitost je tvá. Není to podnájem.

2. Porušila jsi zákon, že jsi neuzavřela písemnou nájemní smlouvu.

§ 2237

Smlouva vyžaduje písemnou formu; pronajímatel však nemá právo namítnout vůči nájemci neplatnost smlouvy pro nedostatek formy.

Naopak nájemce(neplatič) může namítat neplatnost smlouvy pro nedostatek formy.

3.Tvá následně napsaná nájemní smlouva, který je antidatovaná a před svědkem, je neplatná. Z tohoto důvodu je výsledek soudu nejasný.Prakticky bych řekl, že vyhraješ jen v případě, že se strana žalovaná nebude vůbec bránit.

Měli jsi si nechat podepsat směnku. Tam by úspěšnost soudu byla 100%.

4. Na odkup vymahačskou agenturou či jinou společností rovnou zapomeň. Tohle je pro ně absolutně nezajímavá pohledávka. Nikdo ti za ní nic nenabídne. Nabídnout ti pouze, že budou vymáhat, když je ty budeš platit.

doplněno 14.07.15 08:20:

Znova jsem si přečetl příspěvek.

Jestli sepsaná smlouva na konci nebyla nájemní, ale vlastně uznání dluhu z nájmu, tak při případném soudním vymáhání narazíš na problém. Porušila jsi zákon a nesepsala nájemní smlouvu písemně. Nájemce může namítnout, že ústní smlouva je neplatná pro nedostatek formy. Následná úznání dluhu z nájmu je tedy také neplatné, protože žádný nájem nebyl.

Proto v těchto případech se nechává podepisovat směnka. Zde se pak neřeší, kde a jakým způsobem vznikl dluh.

doplněno 14.07.15 21:37:

Většina lidí v této zemi vůbec netuší, co to směnka je a už vůbec neví, co to pro ně znamená. Takže jí klidně podepíší.

V případě ,že mi někdo něco dluží, tak je to ideální nástroj, jak zvýšit šance dosáhnout na své peníze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 20:50
avatar

Upřímně ale řečeno, chtěla bych vidět člověka, který by podepsal sněmku. Je to ta nejzákeřnější věc a u nás ještě znásobená tím, že pořád hodně lidí neví, že sněmka nemá žádnou kopii.

Pokud někdo chce podepsat dva papíry, tak je to podvod, sněmka opravdu nemá kopii a ten člověk podepisuje dva závazky.
A musí dávat pozor, aby číslíce částky byly vypsány i slovy, protože napsat jen číslice sumy, tak se to dá snadno změnit samozřejmě a je to další podvod, který ale nikomu nedokážete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 21:06
avatar

@wasube: Co je to sněmka?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.07.15 21:17
avatar

Jako spráce několika nemovitostí vím, jak je těžké dostat peníze i se smlouvou. Vy bez smlouvy to budete mít horší. Nejdříve zkuste, aby Vám podepsali uznání dluhu.

To je krok č.1

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.