Aupair ve Španělsku

Od: Datum: 12.07.15 11:34 odpovědí: 7 změna: 13.07.15 02:20

Dobrý den, v srpnu odjížním na 2 měsíce do Španělska dělat Aupair. Hodně se těším, ale zároveň se trošku bojím. Budu se starat o dvě děti- holčičku 4 roky a kluka skoro 9 let. Mám několik dotazů a vás tímto žádám o pomoc.

Děti sice mám velmi ráda, ale tipů na volný čas není nikdy dost. Napsali byste mi prosím nějaké hry, nebo prostě jen nějaké rady, jak děti zabavit? Určitě budou mít doma spoustu her, ale já bych taky chtěla přijít s něčím jak je zabavit- na půl hodiny, než uvařím oběd nebo něco takového. Hlavně se bojím toho, že tím, jak jsou od sebe věkově vzdálení nebudu moci vymyslet zábavu pro oba naráz..

Také bych jim chtěla něco dovézt, i rodičům. Nějaké nápady? Jsou to přece jenom Španělé, tam asi knihou o Česku moc nezaboduji.

Kdyby vás napadlo cokoliv, co by mi mohlo pomoci- rady, zkušenosti, ať už se týkají čehokoliv (co dětem vařit, jak je přesvědčit, aby udělali co po nich chci), velmi to ocením. Potřebuji pomoc a proto se obracím na vás.

Děkuji. T.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: darky
Datum: 12.07.15 15:01

Dětem mužeš vzít nějaké české cukrovinky, které tam nemají. Třeba Karlovarské oplatky, Deli, hořické trubičky a tak. Ale bacha ať se tito nerozmačká. Rodičům mužeš třeba Becherovku nebo české pivo, ale české piva tam asi budou mít v každém obchoďáku takto tam nemá cenu vozit, a Becherovka je risk třeba sou abstinenti nebo to nepijí nebo jim nemusí vůbec chutnat. Tak bych jim asi vzal taky raděj ty K.oplatky třeba.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.07.15 15:29

Kam přesně jedete?

Největší potíž vidím s tím jídlem, pokud tedy nejste úplně neschopná s dětmi :-D poprvé jsem jela do Španělska téměř jen vařit, přijela jsem s knihou receptlů (vybavená :-D), ale po měsíci začali kupovat jídlo na oběd sami a učili mě jídla, co tam jedí oni. Na severu, zvláště v zimě, byste se s naším jídelníčkem asi chytla lépe, v létě ale ne. Ale na druhou stranu nejsou zvyklí vařit složitě, naučte se pár salátů, ryby, pár receptů s bramborami a nějak to půjde. Zbytek tam rychle okoukáte. Chce to lehounká jídla, jeden příklad za všechny - maso mají raději přírodně upravené, bez strouhanky (řízky). Málo solí, pozor na to. Někde jedí zvlášť maso a pak teprve přílohu (na dva talíře). Jedí hodně syrového ovoce, jen tak ke sváče, ale také hodně sladkostí - třeba sušenky s kakaem nebo cereálie k snídani, ke svačině běžně nanuka nebo bagetu s nutelou. Zato hlavní jídla bývají dost zdravá a leckdy jsem valila oči, že to ty děti vůbec jedí.

Ohledně dětí - nebývají tak rozmazlené jako ty britské a rodičovství tam pořád funguje nám blíže (tzn. autorita apod.), ale stejně je vhodnější děti spíše přemluvit, argumentovat proč to mají udělat a celkově, pokud to jde, vystačit si bez příkazů. Ale když už příkaz dáte, je třeba samozřejmě být důsledná. Hned od první chvilky sledujte, jak se k dětem chovají rodiče a jeďte podle nich - ušetříte si spousty problémů jak s dětmi, tak s rodiči.

Všechny děti, se kterými jsem se ve Španělsku setkala, byly perfektně schopné a zvyklé zabavovat se samy, s tím si hlavu dělat asi nemusíte. Třeba i zjistíte, že Vám rády pomůžou (tedy "pomůžou") v kuchyni, třeba ta holčička. Ale opravdu, jakmile děcka dostaly chvilku volnosti, se kterou si mohly dělat, co chtěly, byly fuč. I když o tomto a o té rozmazlenosti samozřejmě platí, že můžete narazit na nějaké výjimky.

Jestli máte ještě nějaké dotazy, ptejte se, byla jsem tam ve 4 rodinách na 2 místech (jih i sever).

doplněno 12.07.15 17:28:

"aupair": To, co je zakladatelka ochotná tam dělat, záleží opravdu jen a jen na ní. To, jaké chce mít své povinnosti, určuje ona a nikdo jiný. Je to jako při podpisu pracovní smlouvy - když mi nevyhovuje, nepodepíšu (=k této rodině nepojedu). Věřím, že když si vybrala rodinu, kde má vařit, tak usoudila, že je toho schopná. Pokud ne, je to samozřejmě špatně, stejně tak jako nemůžu nastoupit do práce, o které si myslím, že ji nezvládnu.

Byla jsem jako au-pair v 8 rodinách (v jedné i opakovaně, 3x) a věřte mi, že to, jestli jsem služka, záleží úplně na něčem jiném. Vařila jsem v téměř všech rodinách, alespoň pro děti. Nevidím v tom nic špatného, vařit umím, tak proč ne. Běžnou součástí práce au-pair je třeba lehký úklid; a když Vám dítě udělá bordel jen proto, abyste "měla co dělat", pak budete vědět, co to je, cítit se jako služka. To fakt není o vaření.

doplněno 12.07.15 17:47:

gismo: Ale tohle je opravdu jen o tom, co si domluvím s rodinou. Chce po mě moc práce doma a málo u dětí? Fajn, pojedu jinam. Je fakt, že mne to hned napoprvé také nenapadlo, ale já jela velice narychlo a měla jsem štěstí, rodina byla fajn. S druhou už jsme si to domluvily, na rovinu mi řekli 70% úklid, 30% starost o děti, bohužel to nebylo moc dodrženo a tak jsme se rozešli ve zlém. To je pak blbé. Ale rozumný člověk přece nenastoupí do práce, aniž by věděl, co tam má dělat, ne? A když to dělat nechci, neumím nebo nemůžu, tak holt hledám dál, a rodina také.

A stále si myslím, že úklid a vaření není o sloužení. Já uklízela v první rodině celý byt, při stěhování celodenní nasazení, úklid jako blázen - a udělala jsem to pro ně ráda, protože to ocenili (i finančně, ale to nebylo třeba) a byli mi moc vděční. I běžný úklid ocenili, často si všimli, co jsem udělala. Můžete mít málo práce (nebo třeba jen tu u dětí, jak píší jiní) a budou Vámi opovrhovat, děti rozmazlené, budete jen blbka na hlídání, co si z ní děti dělají fackovacího panáka, to jste pak služka...

Ohodnoceno: 3x

Od: aupair
Datum: 12.07.15 16:29

tvl o čem to mluvíte, vždyť tam jede dělat au pair ne nějakou rodinnou služku aby jim denně vyvařovala *bzum* jasně občas jim může něco uvařit, nebo spíš udělat dětem svačinu, ale žádné vaření není její povinnost!

Datum: 12.07.15 17:39
Já myslím, že tohle má každá rodina nastavené jinak, každopádně, co jsem slyšel od přítelkyně, která dělala aupair v UK ve vice rodin, tak opravdu tam nesloužila jen pro děti, ale dělala tam spíše služku. A její známé z okolí, co tam dělaly stejný job, na tom byly podobně. Další kámoška, co byla jako aupair v Nizozemsku se kvůli tomu vrátila, protože čekala, že si tam bude hrát jen dětmi, ale musela tam dělat veškeré domácí práce. Samozřejmě záleží, na jako rodinu narazíte, některá je majetnější a může na to mít jiné lidi, ale většinou aspoň tady v Evropě platí, že práce aupair není jenom o dětech, co si spousta mladých holek myslí a pak se diví.

Od: mmmm
Datum: 12.07.15 15:41

Tak dnes když jedete dělat chůvu k dětem musíte i vařit a to jako pro všechny dělat kuchařku? A vařila jste někdy pro víc lidí, jste vyučená? To hlídání, hraní beru, ale vařit jim, na to by měli mít někoho jiného a platit mu jako kuchařce. Dárky pro zaměstnavatele bych nevozila, vy tam snad jdete tvrdě pracovat, a vydělávat a ne k příbuzným.

doplněno 12.07.15 20:15:

Také jsem hledala práci v cizině a nabídli mi v jedné židovské rodině práci k dětem. To znameno jen si s nimi hrát, hlídat je, chodit s nima na procházky, jezdit s nima i s rodičema třeba po světě a tam se zase věnovat jen dětem. Za týdenní plat, bydlení v sam. pokoji a stravu. Na vaření a úklid si najímali jiný lidi s tím bych neměla nic společného. Našla jsem si práci jinou, zdálo se mi, že bych byla jenom mezi nima a vůbec bych nepřišla mezi vrstevníky. Já jen ono běhání okolo takhle malých dětí celý den to dá hodně zabrat. A ještě vařit a uklízet u toho? Víte co dá jen úklid kuchyně po vaření práce, aby byla zase jako sklo, a už příprava na večeři? A co ty děti, jednou je neuhlídáte a co když něco provedou co potom? Dobře si to rozmyslete, aby jste tam nedělala někomu otroka.

Datum: 12.07.15 17:07

Také se mi to zdá divné. Nejvíc úrazů bývá, když mamka stojí u sporáku a nedává chvíli na dítě pozor. Abyste tam nebyla takové děvče pro všechno. Na krku 2 děti a ještě uvařit, uklidit, nakoupit...

Navíc, i když můžete česká jídla umět vařit, jim to určitě chutnat nebude, jsou zvyklí na jinou stravu. Už je pozdě, ale přesto bych si to dobře rozmyslela.. Mít celý den na starosti 2 děti a ještě vařit...opravdu se mi zdá, že ti Španělé po Vás chtějí trochu moc. Za jeden plat chůvu, kuchařku, možná i uklízečku a služku. Jaga.

Dobře se s tím poperte, ale já bych vážně měla obavy.

Od: mp
Datum: 13.07.15 02:20

Děti bych určitě zabavil tím, že je vezmu do nějakého, pro ně neznámého prostředí, třeba v rámci města, děti to mají rády. Jinak s prací je to těžké. Každý to máme nastavené jinak. Úklid je taky pofidérní pojem. Někdo je přirozeně pracovitý, někomu je každý pohyb navíc problémem a zatěžko. To je na každém. Podívejte se na dnešní bolesti zad - svým pracovnicím musím nosit několik IBALGINU denně, protože je bolí záda. Sám mám 100 kg, celý den stojím na nohách, a záda mě kupodivu nebolí, proč asi? (tlustý jsem ze špatné životosprávy)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.