Invalidní duchod

Od: Datum: 11.07.15 12:24 odpovědí: 1 změna: 11.07.15 15:18

Dobrý den.16.7.Budu dávat poslední vyjádření od doktora na OSSZ ohledně invalidního duchodu. 18.srpna mi končí nemocenská. 19.srpna jdu na uřad práce na pobírání zbytku podpory a to 7 měsícu, Chtěl bych se zeptat kdy mi dají vědět pokud mi schválí invalidní duchod? Mužu brát současně podporu z UP a invalidní duchod? Pokud mi nepřiznají invalidní duchod který měsíc si zažádat o předčasný? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.07.15 15:18
avatar

Gratuluji, právě jste se zeptal pod 8. nickem. Nechápu, co Vám brání si zapamatovat jeden a používat ho, protože tady to až tak neoblafnete. Kromě toho opakujete tytéž otázky, což odporuje pravidlu Z6 - pokládat stejnou otázku vícekrát po sobě.

Ale abych taky odpověděla na dotaz: ono to není tak jednoduché. Ptáte se na spoustu věcí, které laici nemohou vědět, protože např. to, kdy Vám přijde rozhodnutí o přiznání nebo zamítnutí důchodu, závisí na více faktorech, takže tady Vám na to nikdo neodpoví. Důchod (invalidní v prvním nebo druhém stupni) a podporu určitě brát můžete. Přiznání podpory v nezaměstnanosti však není automatické, je potřeba získat potřebnou dobu pojištění v rozsahu 12 měsíců v posledních dvou letech. Případnou podporu v nezaměstnanosti pobírají občané pobírající invalidní důchod prvního nebo druhého stupně ve standardní výši, není zde žádné krácení. Délka podpory v nezaměstnanosti se liší dle věku a pohybuje se od 5 měsíců do 11 měsíců. Občané mladší 50 let mají nárok na podporu v nezaměstnanosti v rozsahu 5 měsíců, občané ve věku 50 let až 55 let v rozsahu 8 měsíců a občané starší 55 let v délce 11 měsíců. Podpora v nezaměstnanosti se počítá z předchozího čistého příjmu. První dva měsíce náleží standardně ve výši 65 %, další dva měsíce ve výši 50 % a následující měsíce ve výši 45 %. V některých zákonných případech však náleží podpora v nezaměstnanosti po celou dobu 45 %.

Jenom na doplnění uvedu, že pobírání invalidního důchodu druhého stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění, proto je výkon výdělečné činnosti a registrace na úřadu práce (doba pobírání podpory v nezaměstnanosti patří vždy mezi náhradní doby pojištění) s ohledem na výši starobního důchodu přínosná.

Předčasný starobí důchod můžete začít pobírat až 3 roky před nárokem na řádný starobní důchod. Na postupu při nepřiznání invalidního důchodu se nejlépe domluvíte na důchodovém oddělení Vaší OSSZ, protože zase jenom tam znají přesné datum narození, tj. z toho vyplývající datum nároku na důchod atd. Bez konkrétních osobních údajů na toto nelze na veřejné poradně konkrétně odpovídat, obecně lze říci, že si můžete požádat kdykoli a důchodáři si to už přeberou.

Ohodnoceno: 6x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.