Porušení prac. neschopnosti

Od: Datum: 10.07.15 17:23 odpovědí: 1 změna: 10.07.15 19:07

ahoj, nastoupil jsem do zaměstání, kde během zkušeb. doby jsem onemocněl, byl jsem propuštěn ve zkuš. době, a dále maroduji, je to již přes rok, což jsem nevěděl. že to bude tak dlouho trvat, zaplatil jsem si dovolenou na týden, chci se zeptat, když mi přijde kontrola, a já nebudu doma, jaký postih mne čeká, ukončení neschopnosti ihned nebo částeč, ztráta peněz tj krácení nemocenky,anebo když budu uschopněn, nemám práci, bude mne platit úřad práce, nebo tím porušením pracov, neschopnosi nedostanu ani na úřadu žádné peníze,?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.07.15 19:07
avatar

Trvá-li pracovní neschopnost přes rok,

nejde zřejmě o žádné banální onemocnění.

Proto byste měl dodržet léčebný režim.

Pokud by šlo nějaký nenáročný pobyt někde u nás, mohl byste požádat ošetřujícího lékaře o vyznačení změny pobytu (nemusí jít o místo trvalého pobytu) v době nemoci do neschopenky. Pokud ale lékař odmítne kvůli zdravotnímu stavu, budete muset zůstat doma. (V případě zahraničního pobytu by bylo nutné o povolení změny pobytu požádat OSSZ.)

Porušení léčebného režimu může vést k okamžitému ukončení neschopenky, ke snížení až odebrání nemocenského (snížit nebo odebrat nemocenské lze i zpětně, pak byste musel část nebo celé nemocenské za určitou dobu vrátit), OSSZ může vystavit pokutu (10.000 Kč).

Kdyby s Vámi zaměstnavatel ukončil zaměstnání kvůli porušení léčebného režimu, neměl byste nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Otázkou je, jestli byste splnil podmínku získat výdělečnou činností (prací) 12 měsíců důchodového pojištění ve dvou letech před podáním žádosti o podporu. Stát za Vás v době pobírání nemocenského hradí pouze zdravotní pojištění (doložil jste své zdravotní pojišťovně, že pobíráte nemocenské? Nevzniká Vám tam dluh?), sociální pojištění stát nehradí za nikoho. Nemoc v OL není dobou důchodového pojištění. Trvá-li nemoc déle než rok, je možné, že podmínku nesplníte.

______

Mohlo by Vás zajímat, že z hlediska státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi není v hmotné nouzi osoba, "která se vlastním přičiněním (zaviněním) připřavila o příjem, na který by jinak měla nárok". Např. OSVČ, která nemá nárok na nemocenské, protože se nepřihlásila k dobrovolnému (dobrovolné je pouze pro OSVČ) nemocenskému pojištění, není osobou v hmotné nouzi. Podle mne by se do nároku promítnout porušení léčebného režimu při nemoci v OL – bez porušení byste dále měl nárok na (nekrácené) nemocenské.

Podle mne by bylo nejrozumnější dovolenou věnovat někomu z příbuzných nebo přátel. Někomu byste dovolenou udělal radost a pro Vás by to byla nejmenší ztráta.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.