Zákoník práce

Od: Datum: 01.07.15 09:41 odpovědí: 3 změna: 03.07.15 00:30

Dobrý den, mám dotaz. V jakém případě může zaměstnavatel nařídit práci přes čas v So, Ne a svátek. V jakém časovém předstihu to musí oznámit. Kolik přečasových hodin může být za týden a rok. Zdali zaměstnavatel má vyjímku ohledně přečasových hodin, kde bych to nalezl.

Děkuji Roman.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.07.15 09:52
avatar

Dobrý den. Naleznete to v zákoníku práce § 93. Viz.:

§ 93

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

Další: http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast4h5.aspx

Ohodnoceno: 5x
 
Od: romana6868*
Datum: 02.07.15 09:54

Dobrý den, mám ještě prosbu. Včera jsem se dozvěděl, že vedoucí výroby nás nahrává na video kameru, jak pracuji ( ne jenom mě). Má zaměstnavatel právo mě natáčet bez mého vědomí a dovolení. Děkuji Roman

Datum: 02.07.15 10:10
avatar

Dobrý den. Zákoník práce říká, že pokud k tomu má zaměstnavatel závažný důvod, je povinen zaměstnance o tomto opatření informovat. Viz: Zákoník práce § 316:

§ 316

.(2) Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.
(3) Jestliže je u zaměstnavatele dán závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele, který odůvodňuje zavedení kontrolních mechanismů podle odstavce 2, je zaměstnavatel povinen přímo informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.