Nárok na volno kvůli soudu

Od: Datum: 30.06.15 06:36 odpovědí: 8 změna: 30.06.15 21:33

Dobrý den,

chtěl bych Vás poprosit o radu. Přítelkyně bude mít za pár dní soudní stání, kde se bude projednávat péče o děti. Soud bude začínat v osun hodin ráno. Před ním má noční směnu a ze zkušenosti ví, že je nemožné hned po noční která končí v šest hodin ráno ten soud zvládnout. V zaměstnání se chtěla domluvit, že by si vzala půl dne náhradního volna a v půli noční směny by se šla domů prospat. Toto jí ale nechtějí dovolit z důvodu nedostatku lidí, což je bohužel jen výmluva. Proto bych se chtěl zeptat, zda má přítelkyně ze zákona nárok na uvolnění z práce i v případě, kdy se soud nekoná v její pracovní době, ale v době následně navazující, nebo zda na toto zákon nepamatuje. Pokud by na uvolnění nárok neměla, tak co by jste jí doporučili. Jednání o děti je samozřejmě důležitější a za mne bych do té práce nešel, abych byl na jednání dostatečně připraven. Přítelkyně se ale obává, že by jí to v práci dali, jak se říká, pěkně vyžrat.

Děkuji všem za rady a přeji hezký den

Michal


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 30.06.15 08:30
avatar

Dobrý den, Vaše přítelkyně si nevzala advokáta? Ten ji snad může zastupovat u soudu, resp.

ona tam nemusí být (po dohodě s advokátem). V práci se již o soudu zmínila, tak nemoc nebo dovolená či výměna směny už asi moc nejde. No, snad zdravý člověk, který se vyspí před tou noční směnou, by to mohl zvládnout také. Zdravím!

P.S. Lze i požádat o odročení soudu, ale celá situace se může opakovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 09:33

Děkuji za odpověď

přítelkyně si advokáta vzala, ale ten již několikrát jednání z důvodu nedostatku času odročil a proto nyní doufá, že k jednání opravu dojde. U soudu chce být osobně, protože bývalý manžel dělá problémy, vymýšlí si a hází na ni špínu, takže se chce bránit a oponovat mu. Také má obavy, že kdyby se nedostavila, mohl by to brát soud, jako že se nezajímá o to co bude s dětmi a rozhodl by pak v její neprospěch. Bohužel toho moc nenaspí ani před tou noční směnou. Také zdravím.

Datum: 30.06.15 08:46
avatar

Tady je to trochu komplikované. Co mám zkušenost a co jsem se dočetl na netu (např http://zdravi.e15.cz/pravni-p…ved/196-povinna-ucast-u-soudu nebo http://www.novinky.cz/kariera…jednani-u-soudu-co-delat.html nebo dále http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB040)

Jelikož je k soudu předvolaná tak ji zaměstnavatel musí uvolnit, s náhradou mzdy už je to složitější. No, ale Vaše přítelkyně nechce uvolnit na dobu soudu, případně na nutnou cestu k němu (ne vždy je soud v místě), ale chce volno na směnu před a to už je komplikované. Z hlediska zákona si myslím, že na to nárok nemá a je to o domluvě, případně o dovolený, náhradnim volnu atd. ale právní páky asi bohužel. Pokud bez omluvy nepřijde tak je to na áčko. Jak to chodí u přítelkyně v práci tady nikdo nevíme, neznámě poměry a možnosti jednání s vedením...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 30.06.15 08:59
Podle toho co pisou te by slo vyhandrkovat konec smeny treba v 5 rano, na cestu nezbytne nutnou k soudu. Ale nevyresi to pripadne nevyspani. Manzkusenost (ne soudni, ale jina) me presvedcuje, ze u takovych dulezitych veci toho clovek beztak moc nenaspi a adrenalin zaridi, ze se spat nechce. Coz ale po skonecni prisunu adrenalinu prijde. Ale kazdy to muze mit jinak.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.06.15 09:40

Děkuji za odpověď, bohužel s vedením se moc jednat nedá, ale nerad bych tímto odbočoval. Berme tedy variantu, že na to ze zákona právo nemá. Píšete, že pokud bez omluvy nepřijde do práce, je to na Ačko. Jak by to bylo v případě, že by na směnu řádně nastoupila s tím, že se mistrové předem omluví, že na druhou polovinu směny musí opustit pracoviště. Toto včera mistrové navrhla, ale ta s tím nesouhlasila. Takže by mne zajímalo, zda by to i přes to již nemohlo být klasifikované na Ačko, když se předem řádně omluví, byť s tím zaměstnavatel nesouhlasí a nejedná se o nenastoupení do práce.

Děkuji

Datum: 30.06.15 13:53
avatar

Samozřejmě, že by stále šlo o neomluvenou absenci.

Pokud zaměstnavatel přítelkyni neuvolní, žádná "omluva předem" na tom nic nezmění.

Přítelkyně nemůže bez souhlasu zaměstnavatele opustit pracoviště.

Já bych poradila obrátit se na nadřízeného vedoucí směny.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.06.15 14:54
avatar

...takže by to nebylo, že nepřišla vůbec, ale, že opustila pracoviště v pracovní době...

Tak jak bylo řečeno, řešil bych to dále po linii nadřízených nadřízeného... :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 30.06.15 21:33

Nehroďte to, přijdou v životě horší chvíle. Pokud chcete přítelkyni pomoct, tak jí před noční směnou pohlídejte děti, ať se pořádně vyspí. Práci ukončí v 6. 00, stihne se osprchovat, dát kafe (víc do sebe nervozitou nedostane) a může k soudu. I kdyby šla o něco dříve z práce, stejně neusne. Není-li to její první noční v životě, tak to zvládne.

P.S. Když jí onemocní dítě, tak po noční stejně jde s dítěte k lékaři. Nebo se půjde napřed domů prospat?.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.