Čerpání dovolené

Od: Datum: 29.06.15 22:01 odpovědí: 7 změna: 01.07.15 08:37

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak řešit tuto situaci.

V zaměstnání dělám s kolegyní, jsme pouze my dvě které umí plně a správně obsluhovat jeden stroj. Pracujeme na směny a střídáme se, buď je tam jedna z nás celý den, nebo každá půl dne. Pracovní doba je celkem 10 hodin denně od pondělí do neděle. Chtěly bychom si vybrat dovolenou, ale šéf nám přikázal, že pokud bude mít jedna z nás dovolenu ta druhá ji zastoupí. Tzn. že pokud já odjedu na týden pryč, druhá tam za mě musí být, až se vrátím, tak se vystřídáme. To mi ale jako dovolená nepříjde když si vlastně své volno nadpracuji. Tudíž nemusím čerpat dovolenou, navíc mi příjde jako nemožné být v práci celý týden 10 hodin denně. Tj. za týden 70 hodin a ve smlouvě máme uvedeno 40 hodin týdně s možnými přesčasy, to se ale moc nestává. Prosím jak by jste řešili tuto situaci?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.06.15 22:19
avatar

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel,

stejně jako pracovní dobu a rozvrh pracovních směn.

Doporučuji dohodu se zaměstnavatelem.

Záskoky v době dovolených bávají poměrně časté, ale 70 hodin týdně je dost.

Pokud budete jedna druhou v době dovolené zastupovat, budete samozřejmě mít nárok na zaplacení všech odpracovaných hodin a navíc na příplatek za přesčas.

Jak dlouho o problému víte?

Proč ještě zaměstnavatel nezajistil zaškolení dalších zaměstnanců?

Co kdyby jedna z Vás byla delší dobu nemocná?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: vilik
Datum: 29.06.15 22:49

Dobrý den, omlouvám se, že neodpovídám přímo, ale mám na vás dotaz. Jak se to ve vaší práci dělá, když onemocníte? To tam nikdo nedělá? Jinak

co se týče dovolené, měla byste mít nárok na 14 dní v kuse, plánuje ji ale celou dle svých potřeb zaměstnavatel. Přesčasy sice můžou být nařízeny, ale myslím, že bez souhlasu zaměstnance jen 150 hodin ročně, jak je to za týden, nevím. Navíc myslím, že jednou týdně by mělo být nějaké delší volno, než jen mezi směnami. Jenže problém je to, když zaměstnanec nevyhoví, může se pak dovolené dočkat v lednu. Já tedy jsem ochotný dělat i 60 hodin týdně, když je potřeba, ale když se vám to nelíbí, tak nastudujte v zákoníku práce normy pracovní doby a přesčasy a pak se zkuste dohodnout, slušně, třeba někdo zaskočí.

doplněno 29.06.15 22:51:

Než jsem dodatloval, jsem druhý se stejnou odpovědí

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mozu
Datum: 30.06.15 08:00

Dobrý den, tak vidím, že můj problém je asi neřešitelný :( Zaměstnavatel má to štěstí, že jsme zatím ani jedna z nás nemocná nebyla, a pokud ano, bylo to krátkodobé, protože jak všichni víme, nemocenská se v dnešní době nevyplatí. Každopádně si myslím, že pokud by nastala situace a opravdu jedna z nás musela zůstat v pracovní neschopnosti, musel by tento problém šéf řešit. Pravděpodobně tak, že stroj se naučí obsluhovat sám, nebo pověří svého zástupce. Také jsem pracovala ve firmě jako vedoucí a na prázdniny jsem přijímala brigádníky jako zástup za dovolené a nenapadlo by mne nutit stávající zaměstnance do směn navíc, měla jsem zato, že to není jejich povinnost. Já nemám problém dělat navíc, ale říkám si proč? Pokud nechci peníze navíc? Chtěla bych si odpočinout po pracovním roce a ne se po týdnu znovu sedřít z kůže :(

Od: vilik
Datum: 30.06.15 15:20

Nezlobte se, ale jestli jste dělala vedoucí, měla byste mít povědomí o zákoníku práce. Já ho našel na první pokus a přečetl jsem si jak část čtvrtou, tak devátou, která vás zajímá. Nárok na tohle zaměstnavatel bez vašeho souhlasu nemá, ale opravdu jste to mohly obě řešit dřív. Nezapomeňte, že cílem vašeho snažení je dohoda a spokojenost na obou stranách, a určitě se zkuste zamyslet i nad volbou slov a celkového jednání, protože chcete v práci dělat dál bez vzájemných naschválů. Nemusíte poníženě žmoulat čepici, ale váš tón už je na můj vkus dost na hraně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mozu
Datum: 30.06.15 19:57

Dobrý večer, zákoník práce jsem měla nastudovaný tehdy, nyní ho v podvědomí nemám, ale jistě prostuduji. Napsala jsem sem, aby mi někdo poradil a nechápu co myslíte tím tónem "na hraně"? Píšu pěkně, nevulgárně a pouze se dotazuji na věc která mne zajímá, nechápu tedy kde jste vzal to, že bych snad měla urážet Váš vkus...To jsem Vás snad svým dotazem natolik rozhořčila? Nevidím v mém dotazu a ani v mých odpovědích jediný náznak toho co jste napsal a nepotřebuji se tedy nad tím ani zamýšlet. Sama vím jak se v práci chovat a jak jednat. I přesto děkuji za odpověď.

Od: vilik
Datum: 01.07.15 00:40

Nechtěl jsem vás urazit, chtěl jsem jen zdůraznit to, že o problému víte a nechala jste to být. Pokud jste byla kompetentní vedoucí, musela jste řešit právě tyto věci. Sama píšete, že jste přijímala brigádníky, tak vám musí být jasné, že to ten člověk musí zvládnout a nejde někoho dát někam na složitou pozici bez zaučení. Na tyhle posty plánujete znalé a klidně na přesčas. Píšete o bezchybné práci, je to asi tedy takový post. Teď se ptáte bez toho, aniž byste si aspoň studovala vaše práva. Pochopil bych, kdybyste si to našla a chtěla si ověřit, že rozumíte správně.Vyšlo mi z toho tedy, že s šéfem, což je alespoň vedoucí, ne mistr, který by zaskočit měl umět, budete jednat z pozice síly ve stylu mám nárok, vím o tom, ale to je vaše starost, dělala jsem vedoucí, ale nenutila bych nikoho, třeba se pak i prořeknete, že neznáte práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele. A to je podle mého na hraně a ještě s vámi zametou. Neznám šéfa, ale nedivil bych se, kdyby vám nevyšel vstříc a dovolenou byste měla v listopadu, přesně podle zákoníku, na který jste se odvolávala. Ale zkuste mu bez nějakých emocí říct, že chápete situaci, navíc v létě, jste ochotná k ústupkům, ne ovšem za cenu 70 hodin týdně, máte zájem na dohodě, máte hned větší šanci. Bohužel už jsem takové nekonstruktivní dohady viděl a většinou si ten dotyčný zavřel pomyslné dveře. Dejte pak vědět, jak jste dopadla. Dobré pořízení přeju.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mozu
Datum: 01.07.15 08:37

Problém nastane koncem července, kdy odjíždím na týden pryč a bude za mě zaskakovat kolegyně, uvidíme jak se oni domluví, kolegyně má totiž na rozdíl ode mě děti. Pak dám vědět Každopádně jsem si prostudovala na Vaši radu jak zákoník tak svou pracovní smlouvu a nyní již vím vše co potřebuji, děkuji.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.