Odmitnuti dedictvi

Od: Datum: 22.11.12 15:55 odpovědí: 10 změna: 23.11.12 14:53
Dobry den umrela nam maminka tatinek zije bydleli spolu a byli manzele jsme tri sourozenci a chcem odmitnout dedictvi ve prospech tatinka .jde to?Dluhy zadne nemaji ale my jo a nechceme aby Tatinek diky nam o vse prisel.dale zda kdyz to odmitnem jestli jednou az tady tatinek nebude -zemre budem po nem moci dedit kdyz to tet odmitnem.dekujem za info hel
avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 22.11.12 15:59
 

Odmítnout dědictví můžete...

Stejnětak můžete posléze dědit po otci - půjde o jiné dědické řízení - s tímto nesouvisející...

 
Datum: 22.11.12 18:41
 

Dobrý den, nejsem právník, nicméně:

- dědictví by neměl problém se zříci ve prospěch Vašeho tatínka, myslím, že je to nejlepší situace, pokud máte vy nějaké dluhy. Majetek tedy obdrží Váš otec a soud tuto dohodu schválí, pokud máte způsobilost k právním úkonům a dohoda nebude odporovat dobrým mravům ap.

Pokud pak zemře Váš otec, tak budete po něm samozřejmě dědit vy a v podstatě po něm pak zdědíte i ten majetek, který jste mu prve věnovali a kterého jste se zřekli v jeho prospěch(neuvažujeme o situaci, že otec majetek prodá či jej někomu daruje, na což samozřejmě za svého života právo má). Pokud však budete mít i v té době stále dluhy, tak dědictví můžete s těmi dluhy také odmítnout, nebo přijmout, ale pak půjde nějaká část na zaplacení těch dluhů, pokud dluhy už mít nebudete, tak není co řešit.

Rozhodně však doporučuji vše zkonzultovat s notářem, právníkem či jinou osobou, která se v této věci orientuje, zákony se často mění.

 
Datum: 22.11.12 19:21
 
avatar

Až se Vám ozve advokát, který dostane pozůstalost na starosti, řekněte mu, že se dědictví vzdáváte ve prospěch tatínka. Je to běžné a advokát si s tím snadno poradí. Když zemřel děda, všechny jeho děti se zřekly dědictví ve prospěch babičky. Nebyl to žádný problém.

 
Datum: 22.11.12 19:23
 
avatar

Dobrý den. Toto řeší občanský zákoník. Viz. _odmítnutí dědictví:

§ 466

K odmítnutí dědictví nemůže dědic připojit výhrady nebo podmínky; rovněž nemůže odmítnout dědictví jen zčásti. Taková prohlášení nemají účinky odmítnutí dědictví.

A dále viz. dědické právo § 1490 _ Vzdání se dědictví:

(1) Dědic, který dědictví neodmítl, se jej může před soudem v řízení o dědictví vzdát ve prospěch druhého dědice; učiní-li tak nepominutelný dědic, vzdává se tím také práva na povinný díl s účinností i pro své potomky. Souhlasí-li i druhý dědic, použijí se obdobně ustanovení § 1714 až 1720; nesouhlasí-li však, k vzdání se dědictví se nepřihlíží.
(2) Byl-li dědic, který se dědictví vzdal, obtížen příkazem, nařízením odkazu nebo jiným opatřením, které podle zůstavitelovy vůle může a má splnit jen osobně, nezbavuje se tím povinnosti splnit takové opatření.

Celé info zde: http://lex.czechtrust.cz/obca…y-zakonik-cast-3-hlava-3.html

Pouvažujte, zda by nebylo lepší dědictví přijmout a poté je otci darovat. Po jeho smrti o dědictví nepřijdete (to vy vás musel vydědit).

doplněno 22.11.12 19:38:

Michalko - advokát pozůstalost nevyřizuje. To dělá notář.

 
Datum: 23.11.12 14:00
 

ve druhé části citujete neúčinný občanský zákoník, ten se na již probíhající dědické řízení bude aplikovat těžko:)

 
Od: hel*
Datum: 22.11.12 19:31
 
Dekuji vsem za informace Hel
Od: pt®
Datum: 22.11.12 19:51
 
avatar

"hel", je dobře, že k dědictví přistupujete zodpovědně, a nechcete, aby váš dědický podíl připadl na dluhy a tak případně otec přišel o střechu nad hlavou. Je dobře, když se vzdáte dědictví ve prospěch otce. Pokud máte dospělé děti, přešlo by dědictví zřejmě na ně. Pokud máte děti malé, může otec darovat svůj majetek sám až dorostou, snad budou rozumné, aby majetek nepromrhaly. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. - pt

 
Od: petapeta*
Datum: 22.11.12 20:34
 

Notář při projednávání upřednostňuje dohodu dědiců. Takže se dohodnete, že vše připadne otci a je to. Celou odměnu notáři pak bude platit otec.

 
Datum: 23.11.12 13:58
 

čistě technicky na vaši otázku odpovědět lze "ano jde to",

nicméně, je třeba si spíše rozmyslet, zda je to rozumné..

1) v rámci dědického řízení je asi jednodušší učinit dohodu o vypořádání dědictví, ve které celé dědictví připadne manželovi zůstavitele (vašemu otci), už jen proto, že např. pokud máte se sourozenci děti, tak při vašem odmítnutí dědictví nastupují místo vás vaše děti a ne váš otec (dohoda je přehlednější)... ale

2) když říkáte, že vy a sourozenci "máte dluhy", není obecně situace tak jednoduchá.. tím, že odmítnete dědictví, resp. jakkoli dobrovolně nepřevezmete zákonný dědický podíl (z dědictví, které samo není předlužené), dle všeho krátíte možné uspokojení svých věřitelů..

pokud by byly dluhy kohokoli z vás např. vymáhány v ins. řízení, byl by takový váš právní úkon neplatný ze zákona, ovšem i v situaci, kdy máte dluhy vymáháné v exekučním řízení nebo prostě jenom dluhy po splatnosti a tvrdíte věřiteli, že nemáte z čeho je zaplatit, tak bude váš úkon v dědickém řízení pravděpodobně neúčinný. Neúčinnosti právního úkonu se poškozený věřitel musí dovolat. Ovšem pokud nedlužíte pasivnímu a nezkušenému věřiteli, tak takový postup lze očekávat. A nemusíme zůstat pouze v rovině občanskoprávní. Poškozování věřitele je současně skutková podstata trestného činu, takže pokud bude věřitel urputný, tak se podtrženo sečteno můžete dočkat toho, že na jedné straně vystavíte vašeho otce odpůrčí žalobě (jako osobu, která z vašeho neúčinného právního úkonu měla prospěch) a současně trestního oznámení na vaší osobu (mimochodem, neboť byste přenechal svůj majetek osobě blízké, důkazní břemeno ve sporu by nebylo na žalobci, ale na vašem otci)

takže já s odpovědmi nad sebou tak úplně nesouhlasím, na základě uvedeného zvažte sám, co můžete čekat od vašich věřitelů, a zda se vyplatí vzdát dědického podílu..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 23.11.12 14:53
 

Pokud jste v insolvenci,tak dedictvi odmitnout nemuzete.V ostatnich pripadech se priklanim k nazoru kapkanadeje.

 

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.