Dobrovolné odstupné od zaměstnavatele

Od: Datum: 25.06.15 21:10 odpovědí: 2 změna: 26.06.15 22:56

Dobrý den, zaměstnavatel mi nabídl dohodu s tří měsičním odstupným. V dohodě není uveden důvod ani žádný paragraf, odstupné mi nemusel dávat. Z odstupného co dostanu musím ještě zaplatit dan z příjmu, zdravotní a socialní pojištění?

doplněno 26.06.15 08:41:

Jestli jsem to pochopila dobře když mám v dohodě odstupné formulované ve výšši tří měsičních platu, muj plat dělal asi 14000.- čistého, tak dostanu tří měsíční plat nebo bude zaměstnavatel z toho srážet ještě zdr. a soc.?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.06.15 21:20
avatar

Jestli není uveden důvod rozvázání pracovního poměru, je to hlavně problém pro zaměstnavatele. Ten je povinen z takového "odstupného", které vlastně není odstupným podle zákoníku práce, odvést daň, sociální a zdravotní pojištění.

Zaměstnavatel si nemůže ani ve vnitřním mzdovém předpisu určit, že vyplatí odstupné i v případech, které nezmiňuje zákoník práce. Přesněji řečeno může si stanovit co chce, ale není to odstupné, které je podle § 5 odst. 2 písm. b) zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc.zabezpečení, vyloučeno z odvodů. Ne každá částka, kterou si zaměstnavatel nazve odstupným, je skutečně odstupné podle zákoníku práce.

doplněno 25.06.15 21:21:

Jinak se z odstupného platí jen daň - opět srazí a odvede zaměstnavatel, Vy dostanete v čistém.

doplněno 26.06.15 15:52:

Odstupné (skutečné) se vyplácí ve výši průměru, ne měsíční mzdy. Ale ve Vašem případě je to spíš odměna ve výši trojnásobku částky, kterou máte ve mzdovém výměru, samozřejmě v hrubém. Zaměstnavatel by z toho měl správně srazit daň, sociální a zdravotní pojištění.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.06.15 22:56
avatar

Inžinýrka má pravdu, pokud v písemné dohodě není uveden důvod ukončení zaměstnání,

který zakládá nárok na odstupné (viz ZP, § 67), nepůjde o odstupné,

ale o odměnu (jakési "odchodné"), z něhož zaměstnavatel musí odvést daň, sociální i zdravotní pojištění.

[Jde o hrubou částku, od níž se ještě odečte zdravotní i sociální pojištění a daň.]

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.