Ukončení pracovního poměru po rodič. dovolené

Od: Datum: 25.06.15 09:08 odpovědí: 4 změna: 25.06.15 18:23

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené a koncem září bude mít dcera 3 roky. Jsem zaměstnancem firmy, která během mé RD změnila majitele a přestěhovala místo výkonu práce. Již jsem firmu kontaktovala, s tím, že se mám brzy vracet a oni mi nabídli místo 300km od mého bydliště. Tuto nabídku samozřejmě nepříjmu, ani nemusím, protože ve smlouvě mám uvedeno místo výkonu jiné. Dostanu tedy výpověd z organizačních důvodů, kdy mi náleží odstupné. Nejlepší by pro mě bylo ukončit pracovní poměr co nejdříve, abych si mohla najít novou práci a nepřišla o odstupné. Takže jak postupovat? Můžu nějak docílit výpovědi ze strany zaměstnavatele co nejdříve? děkuji za odpověď B.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.06.15 09:30
avatar

Zaměstnavatel Vám může dát výpověď až po skončení RD. Obdržíte-li výpověď v září,

začne výpovědní doba běžet 1. října a zaměstnání skončí 1. listopadu.

Nebude-li pro Vás zaměstnavatel mít práci ve sjednaném místě, budete mít nárok na náhradu mzdy.

Další možnost je uzavřít se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru, ale pokud zaměstnavatel vycítí Váš zájem skončit co nejdříve, bude se podle mne snažit prosadit dohodu bez uvedení důvodu, tzn. bez odstupného. Dohodu lze samozřejmě uzavřít jenom v případě, že s ní souhlasí obě strany. Nebude-li zaměstnavatel chtít dohodu uzavřít, nijak jej k tomu nepřimějete.

Nedoporučuji zaměstnání ukončit, aniž byste nastoupila do práce (přesněji na překážky na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy). Jinak byste pobírala minimální podporu v nezaměstnanosti (první dva měsíce 3.777 Kč, další dva měsíce 3.022 Kč a poslední měsíc 2.770 Kč).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.06.15 09:35

můžete se zkusit se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru k určitému datu (pak je ovšem důležité, aby v dohodě bylo uvedeno, že výpověď je z důvodů přestěhování firmy, kdyby důvod uvedený nebyl, tak by zaměstnavatel odstupné nemusel vyplatit). pro zaměstnavatele by to mělo výhodu, že by nemusel platit náhradu mzdy za výpovědní dobu a zaplatil by jenom odstupné. ovšem to je dohoda, na tu přistoupit nemusí. jinak výpověď jako takovou vám zaměstnavatel smí dát až po ukončení rodičovské dovolené, protože v jejím průběhu jste před výpovědí chráněná. jinak do září o odstupné nepřijdete, proč byste měla přijít?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: beata*
Datum: 25.06.15 13:42

Od kolegyní, které se také měly vracet po rodič. dovolené vím, že se vedení firmy snaží výplatě odstupného vyhnout. Je těžké se s nimi dohodnout, často nezvedají telefony a snaží se ukončení poměru a výplatu odstupného oddálit. V případě, že bych si našla nové zaměstnání ještě před výpovědí zaměstnavatelem, byla bych nucena dát výpověď sama. Pokud by oni na dohodu nepřistoupili. Pokud si najdu novou práci a budu mít nastupovat v řádu dnů, obávám se, že s jejich přístupem nestihnu rozvázání prac. poměru vyřídit a příjdu tak o odstupné.

Datum: 25.06.15 18:23
avatar

Jaké prodlužování?

Nebo myslíte, že má Váš zaměstnavatel nějakou výjimku ze zákoníku práce?

Výpověď obdržíte až po skončení rodičovské dovolené.

Od dalšího měsíce začnš běžet výpovědní doba (nemáte-li v pracovní smlouvě sjednánu delší, půjde o dva měsíce) a posledním dnem výpovědní doby zaměstnání skončí.

O odstupné přijít nemůžete:

Skončí-li zaměstnání výpovědí ze strany zaměstnavatele, musíte dodržet výpovědní dobu a po skončení zaměstnání obdržíte odstupné. Pokud zaměstnání ukončíte Vy, nárok na odstupné nevznikne (nelze přijít o odstupné, na něž nevznikne nárok).

Podle mne je lepší získat nové zaměstnání.

Ale pokud Vám tolik jde o odstupné, hledejte zaměstnání s nástupem až od 1. prosince.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.