´UP a dlouhodobá nemoc

Od: Datum: 24.06.15 17:51 odpovědí: 2 změna: 25.06.15 11:40

Dobrý den.

Od 1/2015 jsem nezaměstnaná,vedena na ´´UP.V září se musím podrobit důležité operaci,neschopna minim.6měsíců.

Když mne ´´UP vyškrkne,1,kdo za mne bude platit zdravotní příspěvky,když není nutna EPN?

2,započítává se mně to do důchodu /mám 58let/?

Děkuji za info.Alena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.06.15 18:22
avatar

ÚP Vás kvůli nemoci z databáze uchazečů o zaměstnání nevyřadí.

Po dobu nemoci nebudete mít nárok na nemocenské, protože v době evidence na ÚP nejsou uchazeči nemocensky pojištěni (stát za ně nehradí sociální pojištění). Do konce podpůrčí doby budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Stát za Vás dále bude hradit zdravotní pojištění a pokud jste zatím nebyla na ÚP evidována, započte se Vám i doba bez podpory do doby důchodového pojištění (doba s nárokem na podporu se započte celá, z dob bez podpory se započte max. jeden rok uchazečům do 55 let věku a max. dva roky nad 55 let).

—–—

Po skončení podpůrčí doby můžete dále zůstat v evidenci ÚP (nemoc Vám omluví). Pokud budete potřebovat, můžete na kontaktním místě ÚP požádat o státní sociální podporu nebo o pomoc v hmotné nouzi.

Ale napadá mne, jestli byste po skončení podpůrčí doby už "nedosáhla" na předčasný starobní důchod. Byl by sice trvale nižší, než řádný starobní důchod, ale pořád vyšší než sociální dávky a hlavně bez starostí – nemusela byste už nikde "lítat" a doprošovat se dávek...

V odkazu najdete tabulku s důchodovým věkem, o předčasný důchod můžete požádat tři roky před dosažením důchodového věku. Žádost můžete podat cca 4 měsíce před datem, od něhož byste výplatu důchodu požadovala.

Pokud byste později našla zaměstnání, můžete pobírání předčasného důchodu přerušit a po skončení zaměstnání požádat o výplatu. V takovém případě by se důchod pravděpodobně zvýšil (záleželo by na získané době důchodového pojištění a na dosažených příjmech).

Přeji brzké uzdravení.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: alenabernatik
Datum: 25.06.15 11:40

Dobrý den.

Mockrát vám děkuji za odpověď,pomohla mně, se v tom orientovat.

Přeji vám krásný den a mějte se hezky.Bernatíková

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.