Smuteční proslov na pohřbu babičky

Od: Datum: 23.06.15 20:02 odpovědí: 11 změna: 24.06.15 14:19
Dobrý večer, prosím o radu.:( V pátek mám pronést smuteční proslov na pohřbu babičky za všechny vnoučata a vůbec si nevím rady. :( Prosím pomozte.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.06.15 20:19
Kdo to vymyslel? Za svůj život jsem už byl na nespočtu pohřbů, ale nikde jsem nic podobného neviděl. Samozřejmě nějaký proslov je žádoucí, ale vždy to dělá nějaký řečník. Z rodiny ne.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.06.15 20:33

Upřímnou soustrast. Jestli chcete napsat proslov, tak popřemýšlejte, co vám babička dala do života... proč jste ji měli rádi, co vás naučila apod. Proslov nemusí být zrovna smutný, patetický, i když bude pronášen na smutném místě při smuteční události. Klidně tam můžete uvést i nějakou příhodu, která se vám v souvislosti s babičkou zapsala do paměti. Proslov - to je vaše rozloučení s ní, tak se rozepište o tom, co byste babičce rádi sdělili, ale co jste už prostě nestihli za jejího života udělat.

doplněno 23.06.15 21:09:

Já jsem smuteční proslovy psala pro své zemřelé příbuzné. Četl je ale někdo jiný - takový ten řečník od pohřební služby. Jenže, než by on sesmolil nějaký divný, nicneříkající a planými řečmi přečpelý proslov, tak jsem dala dohromady něco, co bylo od srdce, protože jsem nebožtika dobře znala.

Ohodnoceno: 1x

Od: dam®
Datum: 23.06.15 20:52

Ti, jenž se dostavili k rozloučení, nepotřebují proslovy. Těžko si představit, že diskutér osloví pozůstalé způsobem : Vy dacani, ani vás nechtěla vidět a ty kytky si odneste!" Max. poděkovat za účast, krátce a stroze.

Datum: 23.06.15 20:42

Pokud to bude rozloučení v kruhu rodiny, tak úplně postačí krátké - Babičko, děkujeme ti za všechno, nikdy na tebe nezapomeneme.

Pokud to bude veřejný pohřeb, tak se k nějakému proslovu rozhodně nenechte přemluvit. Žádné rodinné řečnění před cizími lidmi.

Datum: 23.06.15 20:53

Sice jsem se s něčím takovým nesetkala (proslov měl vždy někdo cizí) ale stačí když řeknete Milá babičko, děkujeme ti za všechnu lásku kterou jsi nám dala. Bude nám po tobě smutno ale v našich srdcích budeš navždy, budeme na tebe vzpomínat a nikdy nezapomeneme. Prostě dvě věty a žádný proslov s papírem.

Ohodnoceno: 1x

Od: mp
Datum: 23.06.15 21:02

Je fakt, že je dobré aby někdo smuteční obřad uvedl - vezměte si, že tam mohou být i cizí lidé, kteří něvědí nějaké souvislosti. Rozhodně bych se vyvaroval jakýchkoli adorací zemřelého. Je fakt, že se obecně moc neznáme, sám jsem své babičce vybíral 3 skladby na obřad snad 2 dny. Pak jsem si vlastně uvědomil, jak neznám její hudební preference. Obřad může být zcela beze slov. Je to důstojné rozloučení. A slova mohou být i nadbytečná.

Datum: 23.06.15 21:12

A Vy to zvládnete? Jste tak silná, že dokážete v té bolestné, tklivé, dojímající, lítostivé, smuteční náladě něco říci, bez slz, dojetí?

Jestli jste měla babičku ráda, nebyly jste si cizí, tak Vám to nedoporučuji. Každý pohřeb je silná, emotivní zátěž. Nedělejte si to těžší. Nemusíte to ustát a můžete se i psychicky zhroutit. Pokud tam chcete vystoupit sama, na svoje přání tak budiž, ale ne na tlak rodiny.

Od: fgjdrjd
Datum: 23.06.15 21:25

Osobně to považuju za dost zvláštní nápad. Na všech pohřbech, kde jsem byla, mluvil zaměstnanec pohřební služby - většinou jen pár vět. Jestli se na to necítíte, tak máte právo to odmítnout! Jestli do toho chcete jít, tak bych vymyslela 2-3 věty a konec.

Od: mate59
Datum: 23.06.15 21:37

Jestli to tazatelka nemyslela tak, že by měla promluvit na tryzně/kar, posezení po pohřbu/.Na pohřbu rodina nic nepronáší.

Jinak stačí poděkovat přítomným za účast na posledním rozloučení a posezením si babičku uctít a pospomínat.

Od: iv®
Datum: 24.06.15 11:25
Zdravim. Ja bych za sebe byla pro proslov ze strany rodiny, nevim zda bych ja osobne byla schopna hovorit, zalezi asi kdo by zemrel, ale jsou to ctyri leta co mi umrel tata, a dodnes si pamatuju proslov ktery mel recnik, neosobni, vubec se to k tatovi nehodilo...nevim zda tehdy mama nedala nejake informace o osobe otce, ale proste se to vubec nehodilo. Takze pokud budete schopen, schopna hovorit urcite to bude uprimnejsi nez od ciziho cloveka .

Datum: 24.06.15 14:19

Kristen, v případě, že to nedokážete rodině rozmluvit, mluvte jednoduše a přirozeně, jak vám dobře radí zdejší rádci. Raději si ten projev (i když jsou to třeba "jen" dvě věty, i ty musí mít hlavu a patu) napište a doma nahlas přečtěte.

Moje zkušenost s pohřební službou je překvapivě dobrá. Dostala jsem dotazník, kde bylo dost prostoru pro uvedení skutečností ze života zemřelého, které jsem považovala za vhodné zmínit, případně bylo možné neuvádět mimo základních dat nic. Velmi záleží na řečníkovi, zažila jsem více variant, ale vesměs všechny projevy byly zpracovány dobře. Při úmrtí maminky mně zaskočilo přání otce, aby na jejím pohřbu promluvil farář, skutečně jsem pak místního faráře požádala a byla jsem velmi příjemně překvapena. Jeho projev byl skvělý, bylo to ale zřejmě dáno také tím, jaké podklady mu dal otec. Každopádně pan farář odvedl skvělou práci a odměnu si za žádnou cenu nechtěl vzít. Naopak proslov přítele mého manžela se nepovedl, bohužel nervy zapracovaly. Jsou to prostě těžké okamžiky pro každého a profesionál je většinou zvládne lépe.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.