Natáčení lidí

Od: Datum: 23.06.15 08:18 odpovědí: 8 změna: 23.06.15 13:36

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na co má natáčející právo a na co má právo natáčená osoba. Mám na mysli to, že když někdo toči videa např. na youtube s náhodnými lidmi na ulici a potom to zveřejni na internetu na youtube a vidí to miliony lidí jestli se potom musí ptát každého člověka jestli s tím souhlasí nebo jak to je. Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 23.06.15 08:44
avatar

Počkejte si pár dnů a bude zákázán internet jako takový... http://www.novinky.cz/domaci/…-dovolene-ma-byt-trestne.html

Dotazovat se majitele práv nějaké písničky se dá, ale koho se dotazovat, jestli můžu někomu ukázat fotku s budovou, která není moje? Natočit nebo vyfotit si cokoliv bude s rizikem trestu... umožníte náhled na fotku někomu na FB a máte flastr *smich*

doplněno 23.06.15 10:42:

To "humorné" video bude humorné i pro lidi, kteří jsou natáčeni? Vy na jejich místech byste byl rád, že vás vidí statisíce lidí? Videa typu Kancelář Blaník a Nezapomenutelní jsou na hraně zákona (a často i za hranou zákona).

Takový Čtvrtníček byl souzen za recesi - bylo to pro dobrou věc a jediným problémem bylo, že nějakého člověka při natáčení kleplo. Veřejné zesměšňování lidí a urážky jsou sice "IN", ale dle mého názoru jsou urážkou na cti a případný soud při správně podané žalobě může v některých případech bez ostychu ukládat tresty nepodmíněné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.15 10:31
avatar

Ano, to je úplná "bomba", to je evidentní, že to pochází z Bruselu.

Čím větší hloupost, tím větší pravděpodobnost že pochází z centra (a hlav) EU.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.06.15 12:52

V umyslu nikoho zesměšnovat nemám,ale videa typu nezapomenutelní jsou dobrý příklad. Pokud bych vytvořil něco jako oni a dal na youtube může být z toho problém? A co kdybych rozmazal tváře?

Datum: 23.06.15 09:33
avatar

Pokud se jedná o fotografování nebo nahrávání na veřejném místě pro zpravodajské nebo umělecké účely, není nutný souhlas fotografovaných nebo nahrávaných osob. Takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby (oprávněným zájmem se myslí třeba i to, že osoba nebude v zesměšňující nebo nedůstojné situaci atd.).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.06.15 10:03

Takže pokud budu dělat vtipne video např. do školy na veřejném místě na ulici v obchodním domě apod. není potřeba souhlas?

Datum: 23.06.15 10:23
avatar

Ale ano, to už souhlas potřebuješ. To že uděláš vtipné video na youtube neznamená že se to dá považovat za umělecké dílo, kde není souhlas potřeba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 23.06.15 10:22

Najdeš to v autorském zákonu a podívej se na web UOOU.

.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radekradeczech
Datum: 23.06.15 13:36

Dobrý den.

Osoba natáčející má právo natáčet si cokoliv a kohokoliv, ale vždy pouze v přiměřeném rozsahu a pokud natáčená osoba projeví nesouhlas, je osoba natáčející povina přestat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.