Nevěřící v kostele

Od: Datum: 21.06.15 20:59 odpovědí: 25 změna: 01.07.15 22:26

Zdravím, jsem nevěřící, ale zajímá mě, jestli mohu zajít v neděli na mši do kostela. Jen si to celé vyslechnout. Kamarád mě ale odrazuje, protože nebudu vědět co se při mši dělá a ostatním by to mohlo vadit. A že by mě mohli z kostela i vykázat, když jsem nevěřící. Stačí, když se s ostatními postavím a posadím, když je třeba a pokud se bude zpívat, budu jen otevírat ústa jako že zpívám? A jaké oblečení je pro muže vhodné? Díky za rady.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 21.06.15 21:05

Klidně do kostela běž, nikdo tě nevykáže. Slušnost je, když všichni vstanou, tak se postavit také. Ani pusu nemusíš otvírat při zpěvu. To není podmínka vstupu do kostela ani u věřících. Oblečení - něco neutráního, nemusíš mít oblek, ale nebylo by vhodné ani roztrhané rifle. V kostele je chladno, tak mikinu s dlouhým rukávem.

Ohodnoceno: 1x

Od: mp
Datum: 21.06.15 21:10

Musíte upřesnit do jakého kostela chcete zajít. Předpokládám, že do katolického, pak není problém. Naopak křesťanské církve uznávají i věřící, kteří takzvaně nepraktikují. Stačí dodržovat desatero (což není pro slušného a solidního člověka ani v dnešní době problém). A výhoda je, že můžete i zhřešit.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 21.06.15 21:12

Nemyslím, že by vás někdo z kostela vyhodil, když nebudete ovšem provokovat. Klidně se postavte někde do davu a tiše sledujte, když věřící odpovídají, nedělejte si násilí a mlčte, ani klekat si nemusíte, stejně byste vypadal trapně. Jen v určité chvíli si navzájem podávají ruku, tak event. podanou ruku beze slova přijměte a stiskněte. Oblek mít nemusíte, nevadí myslím ani rifle, ale nic výrazného raději ne. Hlavně nezírejte zvědavě kolem dokola...

Od: buss®
Datum: 21.06.15 21:16

Ano, jdi si tam jak je ti libo, je otevřeno. Prý se tam chodí do klidu i učit, i souložit.
Co se dělá tě nemusí vcelku zajímat, klidně můžeš spát, možná se kolem budou dívat divně, ale je to čistě tvůj problém. Co postižení a pod.?
Vykázat za co?
Nikdo tě nenutí zpívat! Všimni si toho.
Všiml jsem si, že i na pohřbech už se nějaké smuteční oblečení i do kostela nenosí. Co když tam chodí lidé chudí, žebráci?
Nebuď z toho vyvalený!, Není na to předpis!

Od: jmlc®
Datum: 22.06.15 08:52

Do kostela nějaký ten rok chodím, ale že bych tam viděl někoho souložit, ... zajímavá sekta... možná bych měl konvertovat *smich*

Ale jinak souhlas... Z těch katolíků, co je v neděli na mši, je tak 80% nepěvců. Zpívají spíše jen starší tetky a sbor (pokud je). No a farář... Vstávání a sedání je v každém kraji jinak - podle zvyku. Biskupové už rozesílali několik dopisů, aby se to trochu srovnalo - ale ne každá farnost to akceptovala, takže vesnice 2km od sebe mají jiné zvyky i v té hodině v kostele.

V zahraničí je i katolická církev trochu důslednější na slušné oblečení... třeba v Chorvatsku bylo v kostele zakázáno dovnitř jít v kraťasích či minisukni - mají dokonce stráž mnichů u vchodu... Přeci jen je to o důstojnosti chrámu Páně - na návštěvu k někomu významnému taky nepůjdete v plavkách...

Návštěva nevěřících v kostele je vždy žádoucí - už jsem slyšel o nejednom člověku, který po návštěvě pochopil více, než tetky, které tam sedí posledních 50 let denně. Někteří se časem nechali i pokřtít a změnili svůj život k lepšímu... (sem tam feťák, alkoholik... konečně se mohli opřít o něco, co jim pomohlo přestat se zlozvykem/závislostí).

Datum: 21.06.15 21:17

Samozřejmě, že můžete jít do kostela na mši. Pokud nebudete nějak provokovat a chovat se nevhodně danému místu, tak není důvod, proč by vás měli vyhodit. Nemusíte ani dělat to co dělají ostatní.

Co se týče obleční, tak si můžete vzít v podstatě cokoliv, jen bych asi nevolila kraťasy a tílko (ramena a nohy by měly být zakryté, i když v ČR se to asi moc nedodržuje).

Od: dylin
Datum: 21.06.15 21:23

Jasně, že můžete... vlastně mi přijde, že poslední dobou je v kostele víc nevěřících než věřícího jádra.

Datum: 22.06.15 06:47

Nedělejte ze sebe paňácu. Když nevěříte, proč něco předstírat? Nemá cenu klapat pusou místo zpěvu. Připomínal byste mi Mr. Beana a jeho slavné ÁÁÁlelůůůůjááááá.

Klidně jděte, proč byste se jako nevěřící nemohl zúčastnit mše? Slušné oblečení, košile, dlouhé kalhoty, případně svetr, v kostele je pokaždé chladno. Nemusíte zpívat, modlit se, křižovat se, odpovídat faráři, jako to dělají věřící. Jenom spolu s ostatními vstanete a zase si sednete. Nic víc.

Chodím ráda do kostela kvůli jeho atmosféře, zvláštní vůni po kadidle a architektuře. A na Vánoce kvůli betlému. Věřící nejsem.

Proto nemáte žádný důvod tam nejít. Klidně zajděte, vyslechněte mši, jistě budete mít pak o čem přemýšlet. Jaga.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.06.15 08:13

Ano, klidně běžte. Mám zážítek z dob mé těžké puberty, kdy jsme byli zvědaví a šli se podívat na jednu takovou mši do jednoho kostela v malé vesničce, kde se každý zná..Pamatuji si pro mě hrozný zatuchlý smrad, kombinovaný se smradem ze svíček a zimu. Bylo nás asi pět, sedli jsme si do zadní dřevěné lavice a čekali, co se bude dít. Vše bylo o.k. do té doby, než začal farář zpívat. Tomu se prostě nedalo nesmát. Dostali jsme všichni těžký záchvat smíchu, nechtěli jsme, ale nešlo to jinak.. dusili jsme se pod lavicí smíchy.. Jeden z místních měl pochopení a při první vhodné příležitosti (znalý jak to chodí) nás propašoval ven tak, abychom rušili co nejméně. Za to jsem mu vděčná, vůbec se nezlobil :)

Datum: 22.06.15 08:24

Jasně, že můžete - já to vnímám, pokud se někdy zúčastním, jako umělecký zážitek. Taky se mi libí chrámová atmosféra, zvláštní vůně a zajímá mne i průběh mše. Ale nedělám to často, protože mne to nakonec začne nudit.

Ale, jak tady někdo psal, nedělám ze sebe věřícího, nezpívám, nemodlím se, neklekám a tak. Nikdo mne ještě nikdy nevykázal - každý věřící se stará jen sám o sebe a o Boha. Samozřejmě, nesmím tam dělat "divadýlko" - není ani proč !

Datum: 22.06.15 08:40

Odlehčím toto téma úsměvnou vzpomínkou.

Jednou se do kostela zatoulal pejsek. Chodil od lavice k lavici a zvědavě se rozhlížel, kde to vlastně je. Z lavic se ozýval šum a různé pokyny pro psa jako huš, huš a fuj. A farář na to celé reagoval smíchem a slovy: Nechte ho být, vždyť je to také Boží tvor. Pejsek se po chvíli otočil a v klidu odešel.

A vážně myšlená odpověď na otázku - samozřejmě může do kostela přijít i nevěřící.

Datum: 29.06.15 18:58

Konec konců František z Assisi kázal ptákům, zvířatům a plazům -

Od: vaha
Datum: 22.06.15 09:43

Klidně tam jděte,nikdo Vás nevyhodí,církve totiž potřebují nové ovečky.

Datum: 22.06.15 10:52

A co Rybova mše o Vánocích? To bývá v kostele narváno. A ještě jsem neviděla, že by se tam někdo obával jít, že se na něj budou dívat divně, když není věřící. Mona

Datum: 22.06.15 12:26

Jsem "nevěřící" a přece do kostela někdy jdu, ani se nesnažím vstávat, klekat, zpívat, prostě jen klidně sedím. Klidně běžte, oblečte se běžně (prostě plavky do kostela nepatří ale v kraťasech klidně můžete ale pozor v kostele je zima).

Datum: 22.06.15 12:47

klidně můžete přijít, celou dobu nic nedělat a jen poslouchat. Jen asi opravdu chvílemi nebudete vědět, co se vlastně u oltáře děje. Oblečení má být nějaké lepší, pokud možno sváteční. A když už ne sváteční, tak aspoň dlouhé kalhoty a košile. V roztrhaných hadrech nebo ve špinavých montérkách se do kostela nechodí.

Od: strait
Datum: 22.06.15 15:45

Myslím, že nemusíš otvírat pusu, když budou ostatní zpívat, to by bylo ještě hloupější, neviděl jsi tu epizodu Mr.Bean v kostele? :)

Datum: 22.06.15 16:37

Jsem nevěřící a do kostela jsem se chodil uklidňovat. Je tam klid, nikdo neruší, přítmí. Docela fajn. Jo a kostely jsou placeny z našich daní. Tak nevím proč by měli být pouze pro věřící.

Datum: 22.06.15 16:59

Samozřejmě do kostela jít na mši můžete, klidně si stoupněte někam dozaději. Jen se prosím ke konci mše nehrňte ke svatému přijímání. Co sleduju převážně o Vánocích, kdy je v kostele plno nevěřících lidí, kteří netuší o co jde, prostě vidí frontu lidí, tak si do ní taky stoupnou, máme my věřící o zábavu postaráno ;)

Prostě přijďte, stoupněte/sedněte si, nevyrušujte, poslouchejte, nikam nechoďte, a po mši odejděte. Nic víc vážně dělat nemusíte :)

Datum: 29.06.15 12:53

Nedávno, jsem byl na sv. Hostýnu, je tam také kostel a jak jsem šel kolem, tak jsem vlezl dovnitř. Bylo tam takové příjemné ticho, tak si říkám, chvíli posedím, spočnu... Jenže bylo 12:55 a ve 13 hod. byla bohoslužba, což bylo na nástěnkách napsáno, ale nějak jsem to nepostřehl. Takže jsem se neplánovaně zůčastnil bohoslužby. Měl jsem na sobě sportovní kalhoty, tričko a běžecké boty.

Nemyslím si, že by vás měl někdo vykázat, prostě tam buďte, dívejte se, poslouchejte, nasávejte atmosféru, užijte si to.

Od: petr02
Datum: 29.06.15 16:12

Oni jsou rádi, že jim tam u nás vůbec ještě někdo chodí, takže vykazovat rozhodně nikoho nebudou. Sedni si někam dozadu a jen se dívej a poslouchej. Nemusíš se ničeho účastnit.

Datum: 29.06.15 19:02

kazdemu je to jedno, ale nevim, co tam budete delat, vzal bych si sluchatka :)

Od: kostelnik
Datum: 29.06.15 21:38

ono je taky rozdíl jestli přijdete na nějaké poutní místo (jako ten sv.Hostýn), do nějakých turisticky známých kostelů, ve městě, nebo do vesnického kostelíku kam chodí víceméně stálá sestava 15 babek

Datum: 01.07.15 22:14

Když tam nepřijdete takhle, tak proč by Vás vyváděli?*ee*

Datum: 01.07.15 22:26

jamamba -

dobrý ! - pokud se nemýlím, tak ani členky "Pussy Riot" do kostela zrovna "nezapadly" !

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.