Prodej na Fléru - živnostenský list

Od: Datum: 21.06.15 14:11 odpovědí: 5 změna: 22.06.15 12:17
avatar

Jak je to na Fléru, musí mít člověk živnostenský list? Jsem švadlena, do práce nechodím,protože mám nemocné dítě, beru na něj příspěvek na péči ( 3000kč ) a na fléru jsem už prodala 25 ks oblečení a teď mě jedna paní oslovila, že bych jí mohal šít do jejího butiku- 5 kousků si ode mě koupila a byla moc spokojená. Ale chce ode mě fakturu. Každá koruna dobrá a tak jaké by to bylo, kdybych si zřídila živnostenský list, jaké bych pak měla povinnosti, platila bych daně, musela vůbec vyplňovat daňové prohlášení, vést účetnictví?...Všude na internetu jen čtu, že to bude stát 1000kč a nic víc o tom, jako povinnosti a tak. Soc. a zdrav. bych si musela platit sama? Tak to bych asi nedala, když na tom fléru jeden měsíc něco prodám a pak další tři nic.

Dík a hezkou neděli.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ste
Datum: 21.06.15 14:51

Dělat švadlenu na černo vám nedoporučuji, bohužel v ČR to může skončit až trestním stíháním (přežitý pozůstatek socialistického zákazu nedovoleného podnikání).

Živnostenský list v ČR potřebujete. Mimochodem v Anglii živnostenské listy neexistují... Proto si také tisíce Čechů zakládá v Anglii firmu typu Limited, aby se české byrokracii vyhnuli (dle statistik britského obchoddního rejstříku aktuálně 60 tisíc Čechů má v Anglii firmu). Tady u nás pokud nemáte bumážku s razítkem, jste odrovnaná. Každopádně zakládat v Anglii firmu pro vaše účely nedoporučuji, vyděláváte tak málo, že výdaje na provoz by byly několikanásobné.

V ČR po získání ŽL, musíte vést evidenci příjmů, výdaje můžete uplatnit paušálem (nemusíte vést evidenci výdajů, pokud nechcete). Musíte v prvním roce platit každý měsíc SP (1943 Kč) a ZP (1797 Kč). Jak to máte s tou péči o díte přesně - je možné, že byste spadla do vedlejší SVČ, pak by zálohy na ZP byly nulové v prvním roce a na SP snížené, to by pro vás mohlo být dočasným řešením.

Co se týče faktury - fakturu může samozřejmě vystavit každý, na to nepotřebujete ŽL, to je zase takový český blud, že fakturu může vystavit jen podnikatel. Prostě do pole Dodavatel napíšete svoje jméno a adresu bydliště, žádné DIČ nebo rodné číslo tam psát nemusíte, pokud si to odběratel nevymíní. Odběratel si takovou fakturu může dát do nákladů, potíž je, že pokud na ni přijde kontrola, tak po vás půjdou, protože podnikáte neoprávněně... Takže si ŽL bohužel musíte pořídit, jde o živnost volnou (výroba textilií). Že nemáte na placení záloh 3740 Kč nikoho nezajímá. Nejhůř jsou na tom v tomto státe svobodné matky s dětmi, je mi líto a přeji mnoho úspěchů.

Jinak pokud je s vámi paní spokojená, zkuste se s ní domluvit, jestli by to nešlo na DPP - pro vás je to nejlepší, paní se bude muset zaregistrovat na FÚ k odvodu srážkové daně a podávat na FÚ příslušná hlášení o sražené dani - docela opruz, takže se nebudu divit, když vás odmítne. Kdysi jsem vyplňovat pořád nějaká hlášení pro úřady, což mě natolik otrávilo, že jsem s podnikáním v roce 2009 skončil a vyřešil jsem si to jinak.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.15 23:05
avatar

Živnostenské oprávnění potřebujete v okamžiku, kdy něco děláte/provozujete/šijete za účelem dosažení zisku. Fler.cz sice živnostenská oprávnění nijak nekontroluje, ale musí spolupracovat s příslušnými úřady. Pokud jste už přes Fler něco prodávala, hrozí Vám pokuta za neoprávněné podnikání (do cca 500.000 Kč).

Takže bych to radši neriskovala.

I mne napadlo, že by pro Vás mohla být schůdnější spolupráce na základě DPP. Provozovatelka butiku toho musí splnit víc, takže registrace na FÚ by jí podle mne nemusela až tolik vadit. Z měsíční odměny do 10.000 Kč hrubého se nedvádí sociální ani zdravotní pojištění (majitelce butiku nevzniknou další náklady) a pokud u ní podepíšete prohlášení k dani z příjmu, nebudete z odměny platit ani žádnou daň (pokryje ji sleva na poplatníka). Jenom byste se musela "vejít" do 300 hodin v kalendářním roce.

K podnikání je toho více, proto doporučím web JakPodnikat.cz, kde najdete řadu zajímavých informací pohromadě. Bylo by dobré se seznámit i se živnostenským zákonem.

Ještě odkaz na sociální pojištění OSVČ — pokud byste jako OSVČ vedlejší měla nízké příjmy (nevím teď z hlavy přesnou částku, ale je to něco přes 60.000 Kč za rok), neplatila byste žádné sociální pojištění.

Informace k zdravotnímu pojištění OSVČ (vedlejší) byste měla najít na webu "své" zdravotní pojišťovny.

[Snad jsem nic podstatného nezapomněla.]

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.06.15 23:46

Do 300 hodin ročně se dá vejít poměrně snadno - 10 hodin měsíčně po 1000,- Kč za hodinu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pet*
Datum: 22.06.15 12:01

Záleží na tom, jak to máte s dítětem (jak je staré?), možná spadáte do kategorie státních pojištěnců a pak byste dělala OSVČ jen jako vedlejší činnost a to už by šlo, tam se platí zdravotní pojištění jen ze skutečného výdělku, žádné minimální zálohy a sociální, až když vyděláte nad určitou hranici (je to nějak přes 60tis. ročně, teď nevím přesně). Nebo opravdu zkuste, jestli by vám to nedala na DPP (dohoda o provedení práce), to byste neměla žádné starosti s administrativou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.