Nerovnomerne rozvržení prac doby - presčas

Od: Datum: 20.06.15 19:28 odpovědí: 1 změna: 20.06.15 20:55

Dobrý den, má dotaz ohladom nerovnomernom rozvržení prac.doby.

Priatel pracuje ako agenturny zamestananec. Firma s agenturou uzavrela dohodu o nerovnomernom rozvržení prac doby,

ale zamestananci (i moj priatel) pracuju ako v rovnomernom rozvržení. Od pondelí do pátku ranní od 6-14 hod. Nemaji ani stanovení prac.kalendář na nerovnomerné rozvržení smien. Priatel má s agenturou prac.zmluvu na 40 hod/týdne.

Moj dotaz znie: je možné aby im firma preplácala presčas jenom ked je naplnení měsiční fond prac.doby? Stalo sa i to,že ked byl nemocný,tak na dni kde mal mat nemocenskou mu dali hodiny, které mal odpracované ako presčas. Tím pádom byl krácení a presčasové hodiny a príplatky za presčas. Pani mzdova se vyjadřila, že do měsičního fondu sa napočítavá počet hodin "odpracovano ve fondu, "dovolena" a "nemoc" - (prosím o vysvetlení tohto pojmu), ale pritom im dáva na dni nemoci hodiny s presčasu jako kdyby byli v práci. Je to správny postup?

Nebo tam ide firme jenom o to, aby nemusela agenture platiti peníze odpracované za presčasy a svátky.

Děkuji za radu.

KM


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.06.15 20:55
avatar

Jestli tomu správně rozumím, je Váš přítel agenturním zaměstnancem.

Odpracované hodiny by měl vykazovat agentuře, která by je měla zaplatit včetně příplatku za přesčas.

Pro Vašeho přítele je závazná pracovní smlouva, nikoliv smlouva mezi agenturou a firmou.

—–—

Zákoník práce žádný "fond pracovní doby" nezná. Tzv. fond pracovní doby je jenom pracovní pomůckou zaměstnavatele, který je povinen pracovní pomůcku používat tak, aby neznevýhodňovala (ale ani neoprávněně nezvýhodňovala) zaměstnance.

Zákoník práce stanoví pracovní dobu ve výši max. 40 hodin týdně. Vše, co zaměstnanec odpracuje navíc, je prací přesčas, za niž náleží mzda plus příplatek za práci přesčas (nebo náhradní volno).

Někteří zaměstnavatelé ale sjednávají mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas (co přesně má přítel v pracovní smlouvě a ve mzdovém výměru)? V takovém případě by ve mzdě bylo zahrnuto max. 150 hodin přesčas ročně.

Za práci ve svátek náleží příplatek (nebo placené náhradní volno) i v případě, že mzda byla sjednána s přihlédnutím k práci přesčas.

Pani mzdova se vyjadřila, že do měsičního fondu sa napočítavá počet hodin "odpracovano ve fondu", "dovolena" a "nemoc" - (prosím o vysvetlení tohto pojmu),...

Toto musí vysvětlit mzdová účetní (účetní ví, jak její firma s pracovní pomůckou – fondem – pracuje), která je povinna zaměstnanci vysvětlit postup při výpočtu mzdy, předložit zaměstnanci veškeré podklady, na jejichž podkladě mzdu vypočetla, a umožnit mu si z těchto podkladů na náklady zaměstnavatele zhotovit kopie).

...ale pritom im dáva na dni nemoci hodiny s presčasu jako kdyby byli v práci. Je to správny postup?

Není to správný postup (přestože by to při krátkodobé nemoci, kdy za první tři pracovní směny nenáleží nic, mohlo být pro zaměstnance výhodnější).

Zaměstnavatel musí sledovat skutečně odpracovanou dobu, "přesouvání odpracovaných hodin" by bylo možné jenom při práci v kontu pracovní doby. Ale to se týká jenom odpracovaných hodin a mzdy, nikoliv nemoci apod.

—–—

Více Vám "na dálku" neřeknu, musela bych vidět podklady.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.