Nemoc ve výpovědi a následné proplacení

Od: Datum: 18.06.15 13:57 odpovědí: 1 změna: 18.06.15 15:31
Dobrý den, mám dotaz. Dala jsem výpověď, kde měl pracovni poměr končit k 30.4. Kde jsem posledních 14 dni čerpala dovolenou.
Onemocnila jsem a 29.4.jsem nastoupila na nemocenskou. Poslala neschopenku a v průběhu prodělala operaci. Byla jsem neschopna do 28.5.
Ted jsem se dozvěděla, že první 3 dny jsem marodila zadarmo a tudíž mi neproplatí 2 dny dovolene, ale ani nedostanu od zaměstnavatele nic. Když dam sama výpověď nejsem v ochrane lhůtě a tady první 3 dny jsou zadarmo a pak už byl květen a to jsem nebyla zaměstnanec a tudíž dostanu peníze az od sociálky od 15 dne. Je to opravdu tak?
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.06.15 15:31
avatar

Jak/Kde "jste se dozvěděla", že Vám zaměstnavatel neproplatí dva dny dovolené?

Nemoc přerušila čerpání dovolené a zbylou část dovolené Vám měl zaměstnavatel proplatit

spolu s poslední výplatou po skončení zaměstnání.

V ochranné lhůtě (OL) samozřejmě jste samozřejmě byla, právě díky ní Vám OSSZ

od 15. dne nemoci vyplatila nemocenské (OL se vztahuje k nemocenskému).

Něco jiného je náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele, jež zaměstnanci náleží jen za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci, z toho za první tři směny nenáleží nic. Vy jste měla pracovní směny naplánovány do 30. dubna t.r.

Výpověď z Vaší strany neovlivňuje Váš nárok na proplacení nevyčerpané části dovolené ani nárok na nemocenské. Do nároku na dovolenou by se mohlo ukončení zaměstnání promítnout jen v případě, že by zaměstnanec neodpracoval počet směn potřebný pro vznik nároku na dovolenou.

Promítne se pouze do náhrady mzdy za nemoc (po skončení zaměstnání jste už neměla naplánovány žádné pracovní směny, proto za prvních 14 dnů nemoci nemáte nárok na nic). První tři dny nemoci "zadarmo" platí pro všechny zaměstnance, náhrada mzdy za nemoc náleží až od čtvrté naplánované pracovní směny (přesněji: po prvních 24 pracovních hodinách).

V případě výpovědi ze strany zaměstnavatele by nemoc 30. dubna zastavila běh výpovědní doby (tzn., že byste měla nárok na náhradu mzdy) a pracovní poměr by skončil až po skončení nemoci – po odracování zbývajících dvou (za 29. + 30. duben) pracovních směn.

———

Pokud by má odpověď nebyla srozumitelná, ptej se dál, nebo upřesněte dotaz (doplňte prosím zde, nezakládejte nový).

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.