Jak poznat cennost - starožitnost?

Od: Datum: 06.07.15 13:48 odpovědí: 5 změna: 06.07.15 20:51

Hrabu se ve starých věcech jedné chalupy a nacházím různé věci. Někdy starší i více jak 100 let. Občas mi někdo vykládá jak prodal to či ono za velký peníze a jak je co vzácné. Já jako amatér nemám možnost rozpoznat co by hodnotu mohlo mít a co ne. Např. jsem našel několik olověných placiček - předpokládám, že bezcených.

Jak mám poznat co vyhodit a co ne?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: petrxx
Datum: 06.07.15 15:25
jednoduse zajdi za starozitnikem, jinak nic nic nezjistis a nikdo ti toho moc neporadi.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 06.07.15 16:35

Pár osobních zkušeností z poslední doby:

Když nevíte, k čemu věc sloužila, ptejte se tady. I nejprapodivnější předmět většinou některý z rádců pozná. Nedozvíte se, jestli to má cenu 10, 100 nebo 1000 Kč, ale důležitá je i informace, co to vlastně je. Další informace o ceně už můžete sám hledat třeba na aukru nebo ebay. Nebo to nabídnete na Bazoši s poznámkou "Nabídněte".

Zatím nevyhazjte nic. Nejdříve se zbavte velkých předmětů, malé se dají dát na čas do zásuvky a můžete o nich hledat informace. Možná vás mile překvapí třeba současná cena prvorepublikových mincí. Samozřejmě podle roku ražby a opotřebování, ale nevyhazujte ani jeden nalezený desetník.

Méně povzbudivá slova jednoho starožitníka: "Všechno je to neprodejné. Dnes nikdo nenakupuje. Malé kousky vůbec ne. Jen pár podnikatelů občas přjide. A ptají se, co je nad deset tisíc. Cokoliv, ale nad deset tisíc. To pak koupí."

Jakousi představu o ceně mají i majitelé větších bazarů.

xxx

Předmět na fotce. Nevím co to je, ale moc nevěřím, že by byl z olova. Olovo je příliš měkké, než by se z něj něco odlévalo nebo razilo. Refiéf by se rychle setřel. K určení předmětu by napomohly rozměry. Nejlépe je fotit to s platnou mincí, s pravítkem, krabičkou sirek... A než do popelnice, to už raději do sběrny kovů (pokud je toho víc).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 06.07.15 16:51

hm. Já bych řekl, že na obrázku je do formy odlitý kousek olova, tak jak se to dělávalo kdysi dávno o vánocích. Má cenu materiálu.

S ostatními věcmi vám neporadím. Jen bych připsal, že moje babička měla představy, že děda vlastnil velmi cenné album známek. Když jsme řešili pozůstalost, vzal jsem toto velmi cenné album k jednomu velmi známému filatelistovi a ten mi řekl, že sice je v něm pár lepších kousků s katalogovou cenou kolem 100-200 KČ, ale že zbytek má cenu skoro nula nic. Takže asi tak. Obávám se, že na nějakou skutečně cennou raritu asi nenarazíte.

Od: gita65
Datum: 06.07.15 17:55

frame. Jsem již stará babka,takže na nostalgii mám právo,ale klidně bych Vám řekla vyhodit vše,co překáží.Můj syn,když přistavoval patro,tak bylo nutno vyklidit půdu,kde byla všehochut.Staré noviny,hrnce,nářadí,skříně,vše co už nebylo k upotřebení,nebo se koupilo novější,ale co kdyby se to ještě hodilo,že?Nejdříve to skladovali moji prarodiče.Pak moje rodiče,protože to všechno bylo památka po rodičích.Pak i já z toho samého důvodu.Když syn začal vyklízet půdu,doporučila jsem mu,aby vše vyhodil.Hlavně,aby se v tom nepřehraboval.Co udělal?Každou věc prohlížel,čistil a ukládal do velkých beden.Když dostavěl,vše přemýstil opět na půdu.Ted to tam vypadá jako v muzeu.Skříně,postele,kuchynské potřeby,zemědělské potřeby.Vše co se používalo na statku a bylo jen trochu možné to dát dohromady,tak to je na půdě vystaveno.Syn tam chodí a občas něco přemístí.Určité věci jsou po opravě skoro jako nové.Jestli budou i moje krámy,takto schovávat a vnoučata budou v tom pokračovat,pak pravnoučata,tak na půdě bude hotový rodokmen ze dřeva,železa,skla,obrazů,stará truhla s oblečením,krojem,vojenský dřevěný kufr s vojenskou uniformou od pradědečka a jiné věci,buhví do kolikátého kolena.O jiné starožitnosti nemá zájem, neobdivuje,nekupuje,jen co se používalo v rodině.Jeden jeho kamarád mu řekl,že má poklad,at to prodá.Ale syn nechce.Má to jako památku,kterou občas utře od prachu,oblečení vyvětrá.Posadí se do starého semišového křesla,přečte si staré noviny a saje dobu,kterou nezažil.

Frame,požádejte nějakého starožitníka,ten Vám řekne,zda věci mají nějakou hodnotu.Jestli toho máte více,tak by nějaká koruna mohla být,ale nečekejte,že z těch krámů zbohatnete.Nebo to nabídněte do muzea,jestli to jsou pěkné kousky.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.