Penzijní připojištění a odečet z daní

Od: Datum: 22.11.12 14:20 odpovědí: 7 změna: 23.11.12 02:27

Dobrý den,prosím o odpověď na mou otázku.Založila jsem si nyní penzijko na 500 kč měsíčně,s tím,že mi fin.poradce řekl,že si jej pak odečtu z daní-jednou ročně.Ovšem kolegyně z práce mi řekla,že pokud spořím pouze 500 je to málo a odečty z daní se mě netýkají.Je to pravda?Všem moc děkuji )

Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.12 14:39

kolegyně z práce má pravdu odečet se provádí od částky 500 kč měsíčně výše až po částku 18000 ročně tudíž při úložce 1500 kč měsíčně si můžete odečíst 12000 kč ročně z daní což je při vyrovnávce 1800 kč čistého tak to alespoň bylo loni.

Datum: 22.11.12 15:16

Zde je doufám naprosto vyčerpávající odpověď -

Fyzické osoby

Nárok na daňovou úlevu má každý, kdo v kalendářním roce zaplatí více než 6000 Kč. Částka, jež je zaplacena nad hranici 6000 Kč, se může odečíst od základu daně. Limitem pro odpočet daně je 12000 Kč. Pokud tedy jedinec během kalendářního roku převede na svůj penzijní účet 15000 Kč, pak si může odpočíst od základu daně 9000 Kč. Optimální výše příspěvku, jež vám zaručí maximální výši státního příspěvku a nejvyšší možný daňový odpočet, je 1500 Kč měsíčně.

Jak uplatňovat daňové úlevy?

Pokud má jedinec nárok na daňový odpočet, pak mu fond automaticky zašle potvrzení, ve kterém je uvedena výše jeho příspěvků a návod, jak postupovat při vyplňování daňového přiznání. Jestliže se navíc jedná o zaměstnance, pak se může obrátit na mzdové oddělení, které za něho podává daňové přiznání.

Zdravím;)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.11.12 15:36

Takže splňuji 6000 ročně,tudíž se na mě odpočet daní vzathuje?díky

Datum: 22.11.12 16:27

Ne nevztahuje. Až na uloženou částku nad 6000 Kč ročně. Do 6000 je poskytován státní příspěvek. Jinak si s tím nelamte hlavu, od 1.1.2013 bude vše jinak.

Datum: 22.11.12 16:40

Twistr - je to částka NAD 6000 Kč. Takže kdybyste si přispívala třeba 8000 za rok, můžete si odečíst z daní 2000. Tudíž odpočet z daní je možný tehdy, pokud příspíváte více než 500 Kč měsíčně.

Datum: 23.11.12 02:27

Kdyby si tazatelka přispívala 8.000 Kč ročně, mohla by od základu daně odečíst čátsku 2.000 Kč. Úleva na dani by byla cca 15 % ze zmíněných 2.000 Kč.

Od: ron*
Datum: 22.11.12 17:22

Daňový základ si při ročním zúčtování můžete snížit o pojistné na penzijní připojištění. Od celkové částky Vašich příspěvků za rok odečtete 6.000 a o vzniklý rozdíl snížíte daňový základ. Jen doplním, že daňový základ snižujete pouze o Vaše vlastní příspěvky. Netýká se to tedy příspěvků zaměstnavatele a státního příspěvku.

doplněno 22.11.12 17:29:

Ještě doplním, že strop na snížení daňového základu o příspěvky na penzijní připojištění je 12.000 ročně .

O roční zúčtování daně si múžete požádat do 15.2.následujícího roku na mzdové účtárně. Doložíte potvrzení o zaplaceném pojistném, který Vám automaticky zašle společnost, u které máte smlouvu o penzijním přip.uzavřenou. Žádáte-li o tuto slevu poprvé, předkládáte ještě mzdové účetní smlouvu o penzijním připojištění.

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.