Podnájem z bytu - platná smlouva

Od: Datum: 06.07.15 13:05 odpovědí: 12 změna: 17.07.15 22:24

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, chceme vypovědět z bytu smlouvu (ve kterém jsme v podnájmu), smlouvu máme vyplněnou ručně od majitelky, a jsou tam i škrtance, protože majitelka tam nechala napsaný jména předešlých podnájemník), je smlouva platná? Jelikož se majitelce už 4 dny nemůžeme dovolat má nedostupný mobil, ani na maila nereaguje. můžete nám někdo prosím poradit co máme dělat dál.

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 06.07.15 13:22
avatar

Dobrý den, napíšete písemnou výpověď a odešlete doporučeně (nebo s dodejkou) na adresu pronajímatele. Ovšem, počítejte s výpovědní lhůtou. Další možnost je písemná dohoda, ale to vyžaduje podpis (souhlas) obou stran. Smlouvu jste mohla napadnout hned na začátku bydlení, resp. před jejím podpisem. Platná zřejmě (jako celek) bude, bydlení také probíhalo, tak proč hledat kličky, když ho chcete ukončit. Pronajímatel je také jen člověk. Zdravím!

doplněno 06.07.15 19:57:

Tak, dostala jste další rady v odpovědích kolegů. Ten nájemní poměr nezačal dobře, resp. ta smlouva je podivná, když tam nejsou údaje pronajímatele. Ale, zda je neplatná jako celek se asi takto nedá určit, když ji neznáme celou. Neznáme ani dobu, kdy byla sepsána a zda to je vůbec smlouva nebo jen nějaký výměr. Majitele bytu zjistíte na KN (jde to zjistit i na internetu).

Vy tam již nějakou dobu bydlíte, tak snad probíhala i nějaká komunikace s majitelem bytu. To, že není dostupný v době dovolených, by nemuselo ještě nic znamenat. Pošlete SMS nebo mail, kde ho budete informovat o úmyslu byt opustit a zatím vyčkáte. Nejlepší by byla ústní dohoda na tom, jak vše ukončíte - buď je to celé "na vodě" a odejdete nějak "netradičně" nebo bude ta písemná dohoda o ukončení nájmu či podáte jen výpověď (nutno ji doručit do konce měsíce a výpovědní lhůta běží od 1. následujícího měsíce). Vzhledem k té kvalitě náj. smlouvy odhaduji, že majitel je asi nezkušený, nemá pojem o OZ nebo NOZ a velké papírování při ukončení nájmu ani nebude. Předání bytu (klíčů), před. protokol, vyrovnání kauce nebo vyúčtování energií si také ještě ohlídáte podle situace. Jestli mohu doporučit, tak začněte nové bydlení s pořádnou náj, smlouvou.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: horakova
Datum: 06.07.15 14:26

Ano já chápu, že pronajímatel je jenom člověk, a můžete mi říct, kam jí to mám poslat, když na smlouvě mám pouze uvedenou adresu bytu, který ona promajímá. jiná adresa tam není.

Datum: 06.07.15 14:44
avatar

No pokud je smlouva napsána na bývalé najemníky tak je vůči Vám neplatná ,

klidně bych se odstěhoval , de fakto žádný nájemní vztah nemáte ,

jestli chcete ,napište majiteli SMS že se stěhujete pryč a uvidíte že se ozve hned .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 15:48
avatar

No upřímně řečeno s takovým přístupem k nájemníkům to snad člověk ani není, přišel z džungle že neví, že kdyby se cokoliv stalo nájemník by měl vědět víc než jen telefon? Vypadá to že neplatí daně a proto kličkuje. Napsala bych mu - pokud se nedostavíte k ukončení nájmu, zeptám se na Vaši adresu na FU. Najednou čas bude mít. A pokud telefon nezvedá tak tam opravdu jdu, oni si ho najdou sami. Tedy policie na žádost FU. Takovému bych klidně napsala - hledali Vás tu nějací ukrajinci, poslala jsem je na FU a policii. Aby jim tam tu adresu řekli, kde Vás najdou.*smich* Protože oni nějaký důvod mají, proč jsou tajemní jak hrad v Karpatech a nájemníci je musí hledat přes FBI, česky přeloženo BIS.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 15:40
avatar

Upřímně řečeno v takovém případě bych jí ten doporučený dopis poslal tam, kam posílám nájem, nebo si pro něj chodí? Musíte také přece proti podpisu odevzdat klíče od bytu a protokol o předání bytu, aby pak nebylo na vás že jste tam něco zničili. Jinak klíče, poslední nájemné a výpověd lze nechat u notáře, či na policii, ti adresu zaručeně mají a možná by klaplo jít se zeptat na FU. Na finančnáku totiž adresu musí mít vždyt z pronájmu se musí platit daně státu, kdyby ne, doupouštějí se trestného činu, neplatit daně je v mnoha státech horší přečin jak vražda a tomu odpovídají i tresty.

Divné je, že majitele bytu neznáte, například - městký byt - jdu se zeptat na radnici, družstevní, zeptám se na družstvu, nakonec s pronájmem oni musí souhlasi, takže o vás vědí, pokud je byt v OV, tak se zeptat na výboru SVJ, zkrátka nejsme v džungli, ale uprostřed civilizované Evropy, aspon zatím.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 15:48

Odevzdat klíče na policii? Proč proboha? Na finančáku taktéž žádné informace nedostane! Max. nabonzovat s tím, že máte podezření, že neodvádí daň. Poté bude muset samozřejmě daň FÚ doplatit. V džungli nejsme, ale vy wasube v tom pěknou džungli máte*smich*

S tou smlouvou běžte k právníkovi, tan si jí přečte a poradí co s tím. Těžko radit, když nikdo neví, co a jak máte ve smlouvě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 15:54
avatar

danysi, zažila jsem že pronajimatel požadoval uhradu škody, kterou ti nájemníci neudělali. Ale neměli v ruce nic kde by bylo psané, co tam majitel měl a neměl a co tam bylo vybudované..Byl soud a jen díky svědectví sousedů nezaplatili požadovaných 65 000 kč. Vy zapomínáte, že se v tomhle státě dějí denně podvody, kdo nepodvádí, jako by nebyl a tak bych si vždycky všechno ošetřila předem - pořádnou smlouvou a pořádným předáním bytu. A o tom to je. :) A schovala bych si to.

doplněno 06.07.15 15:57:

Mně to přijde že by takhle klidně mohli pronajímat i byt uplně cizího člověka a nic by se nedělo. Když by byl někdo dlouhodobě mimo byt z nějakých důvodů. Jen v Praze je měsíčně cca 40 podvodných pokusů o převod bytu do vlastnictví. A majitelé nic nevědí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.07.15 16:14

Měla by mít řádný předávací protokol k bytu a tam musí být všechno uvedeno. Popř. fotky atd. Když si pronajímám byt, tak se podívat do KN komu byt vlastně patří, nic složitého!

O těch cca. 40 podvodných pokusů o převod bytu do vlastnictví mi prosím vyprávějte:-D Od r. 2013 se kvůli tomuto při každé žádosti o přepis vlastnictví na KÚ na nemovitost dáva 20ti denní plomba, kdy KÚ vyrozumívá majitele dotčené nemovitosti. Takže ty podvody byly, dnes se to dělá trochu jinak a lépe..

Policie opravdu nikoho hledat nebude, jedná se o občanskoprávní spor a tohle policie opravdu neřeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 16:12
avatar

Budou vyhazovat peníze za právníka? Ty at vyhazuje majitel až ho budou hledat policie. Já mám ráda, když vím s kým jednám. A u smlouvy by měla být kopie z katastru že byt je toho člověka. Ostatně jestli je to byt v OV nebo barák tak není přece problém to najít na katastru, katastr je veřejně a legálně přístupný každému, řekněte mi svou adresu a já Vám za chvíli napíšu komu opravdu byt patří a je tam i adresa. Tak v čem je tedy problém? V době internetu a neustálého sledování nejen googlem?*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 16:14
avatar

A mimochodem on by nikoho nebonzoval, jen by se šel zeptat na adresu pronajimatele, což finanční uřad určitě zajímat bude.*smich*


doplněno 17.07.15 22:04:

magdone, u nás tohle handrkování s nájemníky je jen a jen proto že se nedodržují pravidla. To znamená jasná smlouva a oba aby věděli s kým vlastně jednají, pokud nejednají přes realitku. Když někdo chytračí a pronajímá na černo, nechce se mu platit dan z příjmu, tak obvykle jinak než špatně nedopadne.

Takže bych na FU opravdu šla. A vím, že neříkají adresu ale nenechají bez povšimnutí že neznám vůbec člověka u kterého bydlím a nemůžu mu ani platit nájem, předat byt a podobně a nechci z toho později mít soud či jiné potíže. Proč na sobě nechávat to, že majitel je špína? Kdyby nebyl, platí daně státu a není tajemný jak hrad v Karpatech.


doplněno 18.07.15 13:31:

usko, děláte z toho strašný problém. Když bych se nemohla dovolat majitele, abych mu mohla předat byt a tím bych měla zbytečně platit další měsíc, který mi strhne z kauce, tak mi věřte že si na nějaké uřady dojdu a ten život bych mu zkomplikovala.

Kdysi příbuzná bydlela u majitele, byl jeho celý ten dům který dostal v privatizaci. Nevěděl co se s ním dějě. Ona mu poctivě platila požadovaný nájem ale když byla na 14 denní služební cestě, tak otevřel její byt a i s jejími věcmi ho pronajal nějaké rodině. Všechno vyhodili a zničili i její osobní doklady. A ještě byl tak drzý že si dovolil řvát na policajty, že je to jeho majetek a on si s ním může nakládat jak chce. Na jednoho se s pěnou u pusy sápal tak že mu dali želízka. Žádnou výpověd z nájmu jí ale přitom nedal. Měla platný dekret na byt. A smlouvu s ním o platbách nájmu. Skončilo to u soudu a dneska má celý barák v exekuci, protože to byl blb, který ani podnikat neuměl, nadělal dluhy.

Zdánlivě to nemá souvislost, chci tím říci, že opravdu na každého jsou páky, když se chce ty páky mít. Není to tak, že se nechám plačky zmítat osudem a zloději nebo podvodníky.


doplněno 18.07.15 13:33:

Protože když mi tady tvrdíte, že vlastně nikde nelze zjistit člověka u kterého bydlím, tak je to utopie, nejsme snad někde v zaostalé Africe, kde v chatrčích ze slámy nenajdu majitele slumu...;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.07.15 19:46
avatar

"...což finanční uřad určitě zajímat bude".

Ale nebude. A i kdyby, adresu stejně nikomu nesdělí. představujete si to jak Hurvajs válku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 17.07.15 22:24

wasube - zklidněte hormony. Posíláte tazatele do míst, kde nic nevyřídí - FÚ nebo na policii. Než budete příště takto radit a mást tazatele, tak vemte telefon a zavolejte na ona místa a zeptejte se třeba na adresu vašeho souseda. Řeknou vám prd, ale přesvěčte se sama.

,Jak můžete o někom tvrdit, že neplatí daně? Myslet si to můžete, ale nahlas to říkat nemůžete, protože se to nikdy nedozvíte !

doplněno 18.07.15 16:43:

Propánajána, co chcete řešit s úřady, když se 4 dny nedovoláte na majitele? Není to normální v době dovolených? Konec - šmitec.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.