Trvalé bydliště-družstevní byt, podnájem

Od: Datum: 15.06.15 03:06 odpovědí: 6 změna: 16.06.15 06:35

Dobrý den,

moje pritelkyne ma druzstevni byt. Uz nejaky cas tam bydlim a potrebuji zmenit trvale bydliste prave tam. Jakou smlouvu sepsat? Tim, ze je to druzstevni, tak se to komplikuje. Musi to napred odsouhlasit bytove druzstvo predpokladam? Jakou smlouvu sepsat? Najemni, nebo podnajemni? Kdyby to nebyl druzstevni byt, tak je to jednoduche, ale takto v tom mam hokej.

Dekuju.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.06.15 06:52
avatar

Pokud nemají nějaké své směrnice,tak u bytového družstva to je tak,že s přítelkyní zajdete na družstvo a tam podepíšete prohlášení o společném užívání bytu.Změnu trvalého pobytu nahlásíte a vyřídíte normálně na městském úřadu.To je vše.

doplněno 15.06.15 08:26:

Nebojte,chcete přece žít jako druh a družka,kdyby jste byli manželé,taky nikdo nebude schvalovat,zda tam můžete žít.Pro družstvo je hlavní,že je nahlášen správný počet uživatelů bytu(to je největší nešvar,že lide nenahlásí počet lidí)Akorát na přihlášení trvalého pobytu na městský úřad běžte s přítelkyní,která prokáže,že je majitelkou bytu a souhlasí s vaším trvalým pobytem.To tam vše podepíšete.

doplněno 15.06.15 19:53:

Jen bych pro ostatní k tomu dodala že přítelkyně tazatele je majitelem družstevního podílu(tak je to dle NOZ)Pokud chce s někým žít jako druh a družka či v jiném rodinném poměru,rozhodně to není podnájem a na družstvu podepíši prohlášení o společném užívání bytu a společném hrazení nákladů.Určitě nebude kvůli nim zasedat představenstvo atd.takhle je to běžné a nekomplikovala bych to.

doplněno 15.06.15 19:56:

bene-máte pravdu,mám všechny ty papíry před sebou,takže opravdu je to tak jak píšu ja.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: esprit*
Datum: 15.06.15 08:17

děkuju, snad to bude tak jednoduche. super

Od: ben®
Datum: 15.06.15 08:34
avatar

Dobrý den, já bych řekl, že pokud Vám nejde o nějaká užívací práva k tomu druž. bytu, Vaše přítelkyně je v tomto bytě již nyní hlášena k trvalému pobytu a jde pouze o trvalý pobyt Váš, tak stačí zajít s přítelkyní na radnici, kde ona prokáže svůj vztah k bytu a bude souhlasit s Vaší přihláškou do bytu (tu tam podepíše). Vy žádnou náj. smlouvu nepotřebujete a na družstvo se nahlásí pouze změna v počtu osob pro služby (vodné, úklid, výtah apod.). Zdravím!

P.S. Pro Vás to bude znamenat výměnu OP.

doplněno 15.06.15 19:32:

ivzez - jste si jistá? I zde se často uvádí, že k přihlášení se k trvalému pobytu již není třeba souhlas majitele bytu. Můj výklad NOZ je takový, že je-li v bytě jeden trvale hlášen, tak už bez souhlasu si může přihlašovat další osoby.

doplněno 15.06.15 19:47:

ivzez - nebudu se přít, ale předpokládám, že oprávněný nájemce má v bytě ten trvalý pobyt a může si již přihlašovat do bytu další osoby. Ale, on si to tazatel přebere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.06.15 19:20
avatar

Majitelem družstevního bytu je bytové družstvo.

Vaše přítelkyně je členkou bytového družstva (BD)

a současně nájemcem družstevního bytu.

Nejste-li manželé, může Vás přítelkyně vzít jen do podnájmu (nevznikne Vám právo společného užívání bytu). K uzavření podnájemní smlouvy by přítelkyně měla předem mít souhlas BD (pročtěte si stanovy BD).

Ke zřízení trvalého pobytu v družstevním bytě, jehož nejste nájemcem (tím je a dále bude Vaše přítelkyně), budete potřebovat ověřený souhlas majitele bytu (souhlas bytového družstva).

doplněno 15.06.15 19:42:

Bene, jsem si téměř jista.

K ohlášení trvalého pobytu musí ten, kdo trvalý pobyt ohlašuje, doložit oprávněnost užívání bytu. Nemá-li tazatel k bytu nájemní smlouvu na své jméno, musí oprávněnost doložit jinak (obávám se, že v tomto případě nebude stačit souhlas oprávněného nájemce).

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.06.15 20:54

Téměř jistá je jako téměř těhotná ;)

Seriozně - vztah k nemovitosti v majetku bytového družstva lze doložit nájemní smlouvou (přítelkyně) a ta, jako osoba oprávněná, může povolit přihlášení další osoby. Takto jsem bez problému přihlásil svou (tehdy) přítelkyni, došli jsme spolu na úřad, doložil jsem smlouvu na byt a bylo vymalováno. Souhlas družstva není absolutně potřeba.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: esprit*
Datum: 16.06.15 06:35

Dekuju vsem. Napred zkusim tu jednodussi cestu, tedy s pritelkyni, ktera tam ma trvale bydliste se vsemi dokumenty krom tedy me pripadne podnajemni smlouvy jit na urad. A kdyz to nevyjde, tak jit teda na bytak. Nase bytove druzstvo si mimochodem za to sepsani smlouvy uctuje neco pres tisic korun!

Mimochodem nechapu, proc v "navodu" na zmenu TB pokud je to do bytu druzstva, neni venovana v tech informacich ani řádka. Mohlo by to z nasledujiciho vyplyvat, ale klidne taky nemuselo. Pritom by stacila jedna veta navic, aby se clovek nemusel radit s nekym, kdo to zna. Prece jenom tyka se to tisicu lidi.

Vyjmuto:

předložit doklad o vlastnictví domu nebo bytu (například výpis z katastru nemovitostí) nebo doklad o oprávnění užívat byt, obytnou místnost (např. nájemní smlouva, dohoda o ubytování), anebo pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu; takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, způsobilá k právním úkonům, která je oprávněna užívat dům, byt, obytnou místnost anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.