ZTP a dálniční známka

Od: Datum: 12.06.15 08:40 odpovědí: 28 změna: 29.03.16 20:52
avatar

Dobrý den,babička má průkaz ZTP a povezeme ji za dcerou na návštěvu do nemocnice,musíme mít dálniční známku?Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.06.15 08:44

Dálniční známku nepotřebujete pouze v případě, že je vaše vozidlo registrováno a označeno oficiální kartou se symbolem invalidního vozíku. Jedná se o tzv. označení O1.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.15 09:19
avatar

Máme označení O 7.

Datum: 12.06.15 13:46
avatar

Vozidlo nemusí být registrováno. Může jet v jakémkoliv autě, jen musí mít průkaz ZTP a označení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jmlc®
Datum: 12.06.15 09:31
avatar

Co jsem se před léty ptal, tak osoba, která má to ZTP nebo na kterou je značka óčka napsána, musí být ve voze. Tchýně jednou jela pro dceru do lázní a musela si známku kupovat - prý cesta s ní je ok, ale cesta bez ZTP (byť jedete pro toho člověka) už není v rámci osvobození...

Taky by mne tedy zajímal nějaký právní verdikt - toto mi řekl "jen" policajt před pár lety.

doplněno 12.06.15 11:17:

aha, takže jde o způsob prokázání... předpokládám, že na místě to nelze prokázat, takže bude nějaké to řízení...

doplněno 12.06.15 14:15:

Za mne díky - předal jsem info tchýni, která mne trochu překvapila. Prý její dceru dvěma lety vyléčil úřad. Zhodnotil, že ZTP/P jí odebere, neboť nemá 100% daného postižení. Částečně vidí, částečně se pohybuje, částečně komunikuje,.. takže nikde nesplňuje nějaké nové tabulky pro danou "výhodu".

Moc tomu nerozumím - nicméně to je už OT...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 09:53

jmlc: je to tak jak říkáte, osoba musí být ve vozidle a předložit průkaz ztp.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.15 11:11
avatar

Není to tak, ale musít zdůvodnit že jste vezl osobu ZTP tam, nebo pro ní jedete.

Příklad, povezete osobu ZTP na letiště a obě cesty pojedete po dálnici. Když jedete bez osoby ZTP, musíte prokázat, že jste jí vezl, nebo pro ní jedete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.06.15 13:42
avatar

Pane Milan, obávám se, že na letiště apod. to neplatí. Vozím někdy syna a jezdím bez něj mimo dálnici. Jen když jedem do nemocnice, tak si musím vyzvednout potvrzení, že jsem ho tam vezla. Nevím, jestli by mi ho někdo dal např. na letišti:(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.06.15 14:09

Pravdu má Milan. I když vezu osobu se ZTP na letiště, tak si doma ofitím letenku. Na zpáteční cestě mám doklad pro případnou kontrolu. I paní co vozí dceru do školy si může vyžádat nějaké potvrzení ze školy a nemusí sundávat kartu.Za 9 let jsem s policií neměla problémy. .

Pokud jste své dítě zavezli například do lázní, na respitní pobyt či do nemocnice v jiném městě a podobně a vracíte-li se zpět bez dítěte, pak doporučujeme požádat v daném zařízení o vystavení potvrzení. Zastaví-li vás při cestě zpět policie, předložte jí toto potvrzení a doklad o tom, že dítě je držitelem průkazu OZP, a právo na osvobození budete mít, i když dítě již nevezete.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.06.15 14:48
avatar

Usko, to o lázních a nemocnici vím, že dávají potvrzení. Ale to letiště se mi nezdá. Ofocená letenka přece není žádný doklad o tom, že jste osobu s průkazem ZTP vezla. Já jsem teda asi připos... a raději na takové cesty jezdím mimo dálnici...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tazajici001*
Datum: 12.06.15 19:35

usko,zajímalo by mě jestli už Vás púolicie zastavila bez toho člověka co má u sebe ZTP.Asi by jste se divila.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.06.15 19:43

tázající001 - nedivila bych se. Zastavili mne několikrát. V autě mám na skle parkovací průkaz (nebo jak oficiálně se značka nazývá), ofocenou průkazku ZTP a např. při návratu z letiště ještě ofocenou letenku. Není problém pro policajty zvednout telefon a zavolat si, zda postižená osoba letí letem xxx. Policajtům to vždy stačilo, nic si neověřovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 12:46
avatar

Vozím každý den postiženou dceru do školy a pokaždé když jedu bez ní musím mít kartičku z okna sundanou.Řekli to tak na dopravním odboru ,kde se tyto karty vydávají.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.06.15 16:50
avatar

Cesmíno-pokud používáte zpoplatněný úsek komunikace pak platí jak psali nahoře /např. p.Milan/ -nemusíte sundavat a můžete použít i bez postižené!Nemůžete však použít vyhrazené parkoviště!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 19:45
avatar

Toto ale není dobře:( nemusí ji sundat, ale pokud neukáže průkaz ZTP nebo ZTP/P, kde je fotka postiženého, může policie pokutovat. A platí pro parkování, vjezdu do zákazu s dodatkovou tabulí i pro použití dálnice bez známky. Dřív dostávali postižení dálniční známky zdarma a bylo to jasné. Teď mají příspěvek na provoz motorového vozidla a v tom je obsažena i cena dálniční známky. V případě cesty do a nebo z nemocnicenebo do lázní, pokud tato vydá potvrzení, tak se dá jet i po dálnici... ale nevěřím, že Vám dá někdo potvrzení, že jste jeli na návštěvu nebo vezli babičku na dovolenou. Já takto jezdím několik let a pokaždé, když jedu zpět sama, jedu po okreskách. Nebudu se dohadovat s policajtama. A tazatel píše, že má označení - O7, což je na parkování. Na dálnici by měl mít označení O1 nebo O 2.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tazajici001*
Datum: 12.06.15 19:24

ZTP+ZTP/P

tato kartička platí pouze! pokud převážíme osobu která má průkaz ZTP nebo ZTP/P. Tímto průkazem se prokazujeme pokud nás kdekoliv zastaví policie a my vjedeme kam bychom neměli. Mezi toto platí i dálnice bez dálniční známky. Lze takto vjet i do zákazu vjezdu,ale pouze na nezbytnou dobu/výstup a nástup pro postiženou osobu.Pokud jedu odkudkoliv už bez postiženého tak jsem účastník silničního provozu jako každý jiný a správně kartu z auta bych měla mít v "šupleti". Ověřeno u policie a několik let se tohoto držím.Že vezu postiženého kdekoliv tak můžu na dálnici jen s kartou pro postižené a dotyčný musí mít průkazku u sebe.Karta v autě je shodná se jménem na průkazce.. Pokud jedu zpět bez něj platí pro řidiče že musí mít normální dálniční známku nebo jet po okrskách.Cesmína má pravdu. prosím pište rady jen ti co mají takto označená auta a tyto osoby v nich vozí.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: tazajici001*
Datum: 12.06.15 19:32

taktéž platí: Nemůžu parkovat na parkovišti pro postižené pokud jedu bez tohoto člověka. S tímto nešvarem se velmi často setkávám u marketů a nikomu bych nepřála vytahovat vozík z kufru když musíte parkovat na normálním místě(je menší,užší a kratší) a potom vidím mladou mamku jak si šine do auta kde má kartu a nikoho postiženého.Toto je velký nešvar a již 2x jsem k tomu volala policii. Taktéž mi nikdo nesmí zaparkovat na mém vyhrazeném místě u domu kde mám na tabuli SPZ vozu a tudíž toto místo jsem si zaplatila při zařizování částkou 2000kč.Pokud odjedu např. na měsíc a auto tam nebude parkovat můžu zakrýz značku a lze tam parkovat kdokoliv. Praktikuji to takto léta.Bydlím v ulici kde jezdí policie často a toto dělám dle jejich pokynů.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tazajicioo1
Datum: 12.06.15 19:44

najděte si www.václavkrasa.cz je to v diskuzi-otázky

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 12.06.15 20:00

Pro nevěřící je zde odpověď od šéfa Národní rady pro zdravotně postižené

http://www.vaclavkrasa.cz/por…ni/dalnicni-znamka-15099.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petriik
Datum: 12.06.15 20:07

jasně tam píše že s tímto potvrz. lze použít průkaz ztp bez dáln. známky.A průkaz ztp asi by měl každý majitel mít u sebe i v lázních nebo v letadle ap. Já to chápu tak že má pravdu ten co tvrdí že průkaz a karta v autě musí být spolu když je postižený v autě. Jinak proč by jen šofér když vysadí babičku někde tak měl využívat kartu v autě co mu nepatří. A potvrzení od lékaře aj. lze sehnat velmi lehce. Ale zeptám se bráchu.,také tak vozí dědu.Asi případ od případu a záleží na jakého poldu narazíme. Zajímavý dotaz...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 20:27
avatar

Ještě jednou!
Vezu-li osobu postiženou,ZTP,ZTP-P,do lázní na léčení ... můžu na cestu tam (s touto osobou) a zpět (bez této osoby) využít bezplatně komunikace,které jsou zpoplatněny!Totéž jedu-li vyzvednout takovou osobu a dovézt ji donů-můžu opět na obě cesty využít placené úseky bezplatně!

Ono vyjádření policisty nebo nějakého úředníčka nemusí být směrodatné,nakonec ani policisté nemůžou a ani neví vše!

doplněno 13.06.15 16:25:

JJ Kytko-žel je to tak někdo svých práv nevyužije (odveze ZTP do lázní a z5 jede po obyčejných cestách) a druhý i když se ZTP nebydlí tak má od něj příspěvek na auto holt to jsme my češi -vydrbat kde to jde ,zneužít všeho co jde zneužít a chudáci co to opravdu potřebují -nanají mnohdy nárok!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 20:25
avatar

Tam píše o cestě do nemocnice. To chápu, ale už vidím, jak vysvětluju policajtům, že syn sedí v letadle do tramtarie a ať si zavolají na letiště:) Přece jenom ty výhody jsou pro postižené a ne pro ty, co je nevozí. Dle mého názoru se výhody zneužívají. Příbuzná má ZTP, její dcera bydlí od ní 35 km a bere na ni příspěvek na provoz motorového vozidla, příspěvek na automobil, příspěvek na péči a jednou za měsíc ji odveze k lékaři... Nikomu nic nezávidím, ale když si vybavím, jak mě na sociálce tepali, když jsme chtěli příspěvek na úpravu bytu je mi ještě teď špatně. Ale to už je OT:( Je to všechno o lidech, úřednících i policajtech...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.15 12:17
avatar

Pro kytku 25.Znám paní co tohle dělala taky .Na svoji matku ,která bydlí jinde ,ale má trvalé bydliště u ní dostala již několikrát příspěvek na zakoupení automobilu .Její matka přitom jezdila autobusem a ta paní používala auto pro potřeby svojí rodiny a pro cestu do práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.06.15 10:44
A není jednodušší si tu známku koupit? Je to nějakých 120 korun na měsíc...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: stanislavsta241o
Datum: 18.11.15 11:35
Jsem držitel průkazu ZTP jestli si musím kouplt dálniční známku na území Slovenska děkuji Staňo.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: uska®
Datum: 18.11.15 21:31

Ano, nekupujete jen na naších dálnicích.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mariefaltysova
Datum: 29.03.16 17:16

Jsem majitelkou osobního vozidla, manžel má průkaz ZTP vydaný v r. 2015. Manžela vozím, chtěla bych se dotázat,

zda je potřeba na os,. vozidle mít dálniční známku. Děkuji za odpověď Faltysová Marie

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 18:48
avatar

Marie,pokud pročtete diskuzi nad Vaším dotazem tak zjistíte že nemusíte DZ mít!Pokud povezete "na léčení" (lázně atd) nemusíte mít stejně jako na zpáteční cestu-to ale musíte doložit případné kontrole potvrzeném že jste danou osobu na léčení atd odvážela!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.03.16 20:52
avatar

Marie, pokud budete přepravovta manžela, nemusíte mít známku. Když pojedete zpět, rovněž nemusíte mít známku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.