Nemocný zaměstnanec

Od: Datum: 11.06.15 08:46 odpovědí: 6 změna: 12.06.15 07:48

Dobrý den

V některém z minulých dotazů zde na poradně se řešila výpověď dohodou a chování zaměstnanců a zaměstnavatelů. Ráda bych znala Váš názor na následující situaci, která nastala.

Zaměstnanec ,který nastoupil v březnu,věk 60 let. Pracuje fyzicky, práce není, extrémně náročná.

Po čase jsem si všimla, že některý pohyb mu činí potíže. tak jsem se ho zeptala co se děje. Sdělil mi že ho bolí ruka,a brní mu prsty, že už to trvá tak 14 dní. Tak jsem ho poslala k lékaři. Odtud mi volal že je práce neschopný, jelikož má problém s krční páteří a zůstává doma a kontrolu má za týden. Od té doby o něm nemám žádné zprávy,ke konci měsíce poslal doklad o trvání neschopnosti a lístek na peníze.Na neschopence, jsme si všimli,že uvedl pracovní úraz.Kontaktovala jsme tedy jeho ošetřující lékařku, že se o pracovní úraz nejedná. Ta mi však sdělila ,že zaměstnanec jí sám řekl, že se jedná o pracovní úraz i se zápisem a šetřením.Ovšem nic takového se nestalo a ani neproběhlo. I přes mou snahu ho kontaktovat, mi nebere telefony, popřípadě je nedostupný...takže nevím co s ním je,jak vypadá jeho další, léčba popřípadě návrat do práce.Ovšem z doslechu od jeho sousedů chodí na zahradu sekat dřevo, starat se o dobytek ...

Co potom s takovým zaměstnáncem...?Jak se mám já jako zaměstnavatel zachovat?Dotyčný je ve zkušební době...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.15 08:58
avatar

Na co Vám je zaměstnanec který si dovolí marodit již ve zkušební době?

A ještě lže u lékaře ,

A nekomunikuje ,

Jestli není problém najít jiného pracovníka tak okamžité zrušení prac. poměru .

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 11.06.15 14:57

To, že někdo onemocní ve zkušební době, se stát může a nesetkal jsem se s tím, že by to byl problém. Ovšem ten jeho přístup a lhaní, to už problém je a je jediné štěstí, že se tak stalo ve zkušební době. Okamžitě bych to s ním ukončil. Dnes se často probírá, že je problém sehnat v předdůchodovém věku práci, na druhou stranu to ale spousta těchto lidí má tzv. "za pár" a tím pádem "na háku".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.15 09:33
avatar

Výpověď dohodou se zde řešila v tom smyslu, že tento pojem neexistuje. Pracovní poměr lze rozvázat čtyřmi způsoby: a) dohodou, b) výpovědí, c) okamžitým zrušením, d) zrušením ve zkušební době.

K vašemu problém: Jestliže uplynulo více než 14 kalendářních dnů od vzniku pracovní neschopnosti vašeho zaměstnance, pak bych vřele doporučoval rozvázat s ním pracovní poměr zrušením ve zkušební době, podle § 66 zákoníku práce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ju®
Datum: 11.06.15 13:35

poštvěte na něj sociálku - kontrolu dodržování léčebného režimu a písemně mu oznamte že po uplynutí zkušební doby jeho pracovní poměr končí...dále ho poučte o komunikaci se zaměstnavatelem ohledně pracovního úrazu který se nestal. Kontaktoval bych i právníka ohledně ůdajného pracovního úrazu - zda nedošlo k přestupku,křivému obvinění atd.. ., dále bych písemně kontaktoval ošetřujícího lékaře, že žádný pracovní úraz se uvedený den nestal a žádal osvětlení jeho údajného úrazu, pracovník nadřízenému nic nehlásil...je třeba vše podchytit z důvodu možného soudního sporu ohledně poškození zdraví a odškodnění pracovního úrazu...nenechal bych nic náhodě...je dobré se připravit na případné nepříjemnosti, které pak stojí čas a peníze...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.15 22:36

moje zkušenost není aktuální, je už pár let stará, ale i tak. taky zaměstnanec u lékaře uvedl pracovní úraz, na základě toho nás kontaktovala OSSZ, protože k pracovním úrazům je (nebo tehdy byla) povinnost dodávat nějaké přílohy či hlášení, už nevím. my jim řekli, že žádný pracovní úraz u zaměstnance neevidujeme, paní nám tehdy řekla, ať jí to napíšeme písemně a tím to pro nás skončilo, co s tím dál bylo nebo nebylo netuším, každopádně zaměstnanec se náhrady za pracovní úraz u nás nijak nedožadoval, takže si to OSSZ s ním nejspíš dořešila.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.15 07:48

O každém úrazu na pracovišti se snad musí udělat nějaký záznam, právě pro účely pozdějšího posouzení, zda šlo či nešlo o úraz pracovní. Souhlasím s radami výše, kontaktovat ihned písemně ošetřujícího lékaře a OSSZ, vypravte se k němu na adresu uvedenou na neschopence a pokud něco zjistíte (neotevře, nebo bude pracovat na zahradě, jak tvrdí sousedi), opět písemně kontaktovat správu sociálního zabezpečení, která mu teď už vyplácí dávky. A při nejbližší možnosti se s ním rozloučit /i s patřičným posudkem pro Úřad práce/.

Nepíšete žádné datum,jak je to dlouho, ale pracovní úraz by už asi někdo řešil, kdyby byl nahlášený. A vidím, že je ve zkušební lhůtě, tak s ním skončit, stejně pro vás není přínosem, když nepracuje.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.