Chorvatsko měna, euro nebo kuny?

Od: Datum: 10.06.15 08:39 odpovědí: 13 změna: 11.06.15 06:45

Dobrý den,

nevíte čím se dá platit v Chorvatsku? Konkrétně Makarská? euro nebo kuny?

A co je pro nás lepší? Rozměnit koruny na eura nebo kuny?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 10.06.15 08:42

Je možné platit tím i tím. Pro mne vyšlo nejlevněji nakupovat v supermarketech kartou. Kuny na tržiště - na ryby... ale dá se i eurem (to vyšlo dráž). Na 10 dnů jsem si proměnil 2000,-Kč na Kuny a polovinu přivezl zpět.

Ohodnoceno: 0x

Od: jmlc®
Datum: 10.06.15 10:57

Jedete autem? cestovkou -busem? Plánujete odpočinek u pláže nebo diskotéky, bary a hernu?

Musíte si to naplánovat sami - nikdo vám nedokáže říct, že vám stačí 3000,-, pokud jste zvyklí utratit za večer 1000,-. Já byl s rodinou - 2+2. Cesta autem (min. 1 tankování plné nádrže je 2000,-), poplatky na dálnicích (lze kartou), jídlo s sebou, jen sem tam chuťovku na tržišti, zmrzku,... - ceny jsou podobné v hyper-super jako u nás.

Vezměte si třeba kreditku s limitem 10tis. jako zálohu - pro strýčka příhodu.

doplněno 12.06.15 11:53:

Dnešní mail z banky: pokud se letos chystáte na dovolenou do zahraničí, máme pro Vás výhodnou nabídku. Nemusíte již před cestou hledat způsob, kde a jak si vybrat hotovost v cizí měně.
V průběhu celého léta si totiž můžete v kterékoli pobočce xxxxxxxxxx banky pohodlně a bezpečně vybrat nebo vložit bankovky v cizí měně prostřednictvím svého osobního účtu v českých korunách nebo v jiné cizí měně zcela BEZ poplatku (např. výběr eur z korunového běžného účtu). Chorvatské kuny u nás máte takto k dispozici také až do konce října 2015.

Datum: 10.06.15 09:01
Ubytování se platí eurem a za všechno ostatní kuny.
doplněno 06.08.15 17:58: Čerstvá zkušenost, zmrzlinu, pečivo atd vám za euro neprodaji, pošlou vás do směnárny. Raft vám za euro projde, stejně jako jiné "atrakce". Na některých obchodech je vyveseny kurz, nicméně kuny jsou rozhodně lepší a euro na platbu ubytování je také lepší.

Od: tedous
Datum: 10.06.15 10:43

ubytovani mame zaplacene pres cestovku, takze teda rozmenim na kuny...

nevite kolik priblizne pro dva na 10dni ( vcetne cesty) a polopenze? :)

Od: fex
Datum: 10.06.15 10:52

To nejde moc říct, záleží na tom, co všechny si hodláte koupit, zážitky, výlety a tak.

Pivo na Makarske bude stát tak 20 KN bych řekl. Obecně je to tam všechno draží, ale zase záleží co od toho očekáváš.

Když já byl před pár lety s přítelkyní v Chorvatsku, tak jsme tuším měnili za 6000 Kč kuny a pak nějaké ty Eura do zálohy.Vždycky je lepší si vzít více, kdyby něco.

Datum: 10.06.15 10:55

Proto si s sebou beru kartu a platím kartou, kde to jde.

Od: mp
Datum: 10.06.15 21:42

Kartou se v cizině snažím platit minimálně, protože mě to přijde vždy dráž (tak cca 0,6 až 1 kč za Euro, podle banky), než když si vyměním ve dobré směnárně v Česku Eura (porovnejte si vždy kursy s kursem směnárny v Praze v Kaprové a za Kotvou - legálně jsem lepší kurz nikdy nenašel) a ty pak zase v Chorvatsku vyměním v té nejvýhodnější, hlavně bezpoplatkové, směnárně. Stačí si první den dovolené udělat procházku a spojit příjemné s užitečným. Platba kartou se Vám zobrazí na účtu obyčejně až později. Dejte si tu práci, propočítejte kurs a zjistíte, co je výhodné. Jenže, kdo z nás si pamatuje, kolik kde v zahraničí zaplatil a nakolik to přišlo v českých. Já jsem si několikrát dal tu práci, a nejen v Chorvatsku, ale i Rakousku či Německu. A proto vždy hotově. Je to samozřejmě časově o hodně náročnější. Podotýkám, že je to z účtu vedeného v korunách. Při platbě z účtu vedeného v Eurech to bude asi zase jinak.

doplněno 10.06.15 21:49:

Jinak ubytování chtějí obyčejně v Eurech. Za ostatní je lepší platit Kunami. Obvykle Vám vezmou i Eura, ale v nevýhodnějším kurzu.

Datum: 10.06.15 22:20

No já tedy nevím, ale pokud vyjdu z dnešní situace, tak ve směnárně poblíž prodávali 1 Euro za 27,73 Kč. Platím-li kartou, účtuje si banka kurs "střed", tj. aktuálně 27,33 Kč a pokud vybírám z bankomatu, tak "devizy prodej", tj. 27,89 Kč. Vyběr z bankomatu vychází o něco hůře, ale není to nijak zásadní, abych kvůli tomu bral s sebou větší hotovost. Jak už jsem navíc psal, snažím se především kartou přímo platit. Takže počty jsou velice jednoduché.

Od: mp
Datum: 10.06.15 22:38

Teď jsem to malinko studoval na internetu a zatím mě vyšlo """ Naprostá většina bank účtuje klientům dle svého kurzu deviza-prodej, na čemž samozřejmě vydělá víc. Některým je i to málo a tak účtují další přirážky (Citibank, mBank, Diners Club) """. Sám to ale v nejjbližší době zkusím a poreferuji.

Datum: 10.06.15 22:42

ja si do chorvatska brával eura a tam je měnil na kuny vycházelo to líp než si brát sebou rovnou kuny ale sou to již tři roky

Datum: 11.06.15 00:43

Souhlasím, v tomto směru závisí situace velmi podstatně na vaší bance. Stejně tak si musíte u některých bank započítat i extra poplatek za výběr v bankomatu. V takovém případě se pak použití karty ještě dále prodražuje. Nicméně to takto naštěstí není u všech bank.

Datum: 11.06.15 06:45

mp,

nevím jak to vychází Vám, ale u mne je to asi takto:

Eura v Pardubicích koupím 28Kč, pod rukou za 27,40. Platil jsem kartou minulý týden na Slovensku, kurz u jedné banky 27.60, 27.76, 27.91, během tří dnů. Druhá karta mi strhávala podobně. Takže se domnívám, že se kartou vyplatí platit, pokud nemám Euro pod rukou..

Tuším, že v příloze Test v úterní MFDnes o tom psali podrobně, kde projeli Chorvatsko, Rakousko, Maďarsko,...a okolí

Datum: 10.06.15 22:40

v hospode a restauraci je lepsi platit v kunach

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.