Zvát na svatbu všechny, co pozvali nás?

Od: Datum: 09.06.15 09:39 odpovědí: 19 změna: 10.06.15 09:54

Dobrý den.

O svatbě se zatím jen bavíme do budoucna, ale už teď se neshodneme na jedné věci a zajímalo by mne, jaký na to mají názor ostatní.

Svatbu budeme mít asi velkou, chceme tam všechny příbuzné, a jelikož jsme z velkých rodin, tak jen oni dají tak 80 - 90 lidí. Pak samozřejmě nejbližší přátelé.

Přítel chce ale pozvat i dva páry, kterým byl na svatbě on --- ale to bylo třeba už před 6-10 lety, v té době spolu kamarádili, kdežto nyní se pozdraví a maximálně prohodí pár vět, když se jednou za rok někde potkají. Já s nimi nejsem za ty roky, co jsme spolu, ani seznámená, protože se prostě už nekamarádí. Říká, že když ho pozvali oni, my budeme muset taky.

Já jsem toho názoru, že i takto tam budeme mít lidí až moc, a přijde mi zbytečné zvát někoho, s kým se nestýkáme, pro mě to jsou skoro cizí lidé a pro přítele bývalí kamarádi, kterým už ani nemá potřebu se ozvat. A tímto přístupem bychom dle mě mohli zvat všechny, s kým jsme se kamarádili za posledních 10 let. A že jen ode mě by to bylo tak 5 bývalých ,,nejlepších´´ kamarádek, se kterými jsme se třeba po střední už neměly potřebu vídat.

Jak jste to/byste to řešili vy?

na otázky se svatbou je u nás času dost, tohle zakládám spíše ze zajímavosti

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.15 09:46

škoda peněz za nějakou velikou svtabu, kde se sejdou skoro cizí lidé - jak píšete že se ani nijak nestýkáte...při dnešních cenách ... udělal bych malou svatbu rodinnou a je to ,pak třeba pozvat na posezení na večeři těch svých několik kamarádu

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 09.06.15 09:50

Dobrý den, no, při takto velké svatbě se tam několik dalších hladových krků ztratí. Ale, také si myslím, že zvát si spolužáky již od školky nemá význam. Ostatně, nejsem ani příznivcem velkých svateb - za ty peníze se dá pořídit něco rozumného. A jak budete slavit rozvod ? Zdravím!

doplněno 09.06.15 10:05:

Čím více lidí na svatbě, tak tím více pomluv. Ale, já jsem skeptik - Vy se těšte (na přetvářku).

Ohodnoceno: 1x

Od: wamp®
Datum: 09.06.15 09:54

Dobrý den i Vám .Ajajaj,velice ošemetná záležitost...Domnívám se,stejně jako Váš přítel,že by bylo záhodno tyto lidi pozvat.Je to slušnost,tzv.nepsaný zákon,i když se spolu vidí,jak říkáte jednou za uherský rok... Pozvání je jedna věc a zúčastnění na svatbě "bývalého" kamaráda věc druhá...Asi tak.

Ohodnoceno: 0x

Od: jmlc®
Datum: 09.06.15 09:58

Vše je o financích - máte dostatek peněz na velkou akci? Chce se vám kvůli dvěma dnům investovat do této akce více než 100tis?

Pro kamarády se dělává "svíca/rozloučení se svobodou" - akce cca týden před svatbou - všichni se opijí, udělá se nějaký ten průšvih... Svatba je akce soukromá - rodinná. Kamarády bych tam nezval - max. 2 opravdové.

Je zbytečné zvát celou rodinu do čtvrtého kolene. Byť jste byli na jejich svatbě... Já jsem zastáncem "menší" svatby - rodiče a prarodiče, sourozenci s rodinami. Řekl bych 20-30 lidí. Tj. za svatební hostinu, večer, nocleh či odvoz,... 50tis taková ta "nóbl" nebo 20tis v klidu ve sklepě s dobrým vínem a prasátkem na rožni.

Nemějte stres z oslavy. Ideálně to nechte právě na nejbližších kamarádech nebo rodičích a ti ať vše zařídí - vy si máte daný den užít.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 09.06.15 10:03

já bych rozeslala oznámení všem, i těm "letmo" známým - dřív se přikládal ještě jeden lísteček, pozvánka na svatební hostinu - ten bych poslala jen opravdu dobrým přátelům a rodině, zkrátka těm, které na pozdějších oslavách chcete mít - ale na radnici nebo do kostela čím víc lidí přijde, tím líp, ne?

Datum: 09.06.15 10:12

Minda má pravdu. Na hostinu se zve zvlášť, přikládá se něco jako vizitka. ;) Možná, že by bylo elegantním řešením, poslat jen oznámení. Bez pozvání ke stolu. Stejně budete posílat oznámení o svatbě, o obřadu, více lidem, než pozvánek ke stolu.

Datum: 09.06.15 10:20

Dobrý den. Svatební den je především záležitostí dvou lidí, kteří se berou. Tudíž by oba dva měli mít stejné právo rozhodovat o tom, koho na svatbu pozvat. To, že někoho neznám já, ale můj partner by ho na svatbě měl rád, neznamená, že mu v tom budu bránit a naopak. Když se neshodnete, hledejte kompromis. Svatba jen v úzkém rodinném kruhu, pro přátele malé posezení třeba zvlášť. Je to dobrá příležitost k seznámení se s lidmi, které třeba ještě vzájemně neznáte. Ale zatím jen plánujete do budoucna, není třeba vyvolávat žádné neshody mezi vámi. Dost možná, že až se budete skutečně chtít vzít, dojdete k názoru, že půjdete na radnici jen s rodiči, abyste nevyhazovali peníze za velikou hostinu. Takže já bych toto řešila, až to bude skutečně aktuální a dle financí. Do té doby se toho může dost změnit. Neznepříjemňovala bych si vztah zrovna tímto. Ale názory mohou být samozřejmě různé, včetně toho Vašeho.

Datum: 09.06.15 10:23

Já bych na svatbu lidi, se kterými se nestýkám, nezvala. Ale rozhodnutí je na vás, jaké to chcete mít a kolik do toho chcete investovat. Pro mě by byla nejlepší mini svatba, dokonce si umím představit svatbu jen se svědky, neb nemám ráda žádné velké ceremonie s množstvím lidí.

Od: buss®
Datum: 09.06.15 10:42

Je to vaše akce, vaše rozhodnutí! To zasedne zde komise a bude probírat koho ano koho ne? Proberte si to sami. Budete zvát lidi, co se ani mezi sebou neznají? Tetičky z ntého kolena? To se budete ptát jak vymalovat, jaké kalhotky aj? Znáte to ...když já ti Karle nevím... Nebýt int, kde se budete ptát? Když nevíte - losujte!

Datum: 09.06.15 10:57

Můj názor je ten: udělat opravdu malou svatbu - jen snoubenci, svědci a rodiče a za ušetřené peníze raději jet na pěknou svatební cestu.

Jenže někteří lidé chystají svatbu ve velkém. Známá měla asi 120 lidí, pronajatý celý kulturák, bylo to jako veliký bál, stálo to šíleně peněz a za 5 let byla stejně rozvedená. Pak říkala: že my jsme takový cirkus dělali!*bzum*

Syn se ženil před rokem. Po obřadu byla hostina v zámecké restauraci. Jen oni dva a nejbližší - rodiče a sourozenci. Bylo nás celkem do 20 lidí. Opravdu jen pro nejbližší rodinu.

Odpoledne od 17 hodin si mladí pronajali u nás na vsi kulturák, peklo se pořádné prase, točilo se pivo. Já nadělala plno chlebíčků a jednohubek, druhá mamka je šikovná zase na sladké. Naléval se dle přání gulášek. Ostatní bylo na stolech, mohl si brát každý, co chtěl.

Sešlo se asi na 60 mladých lidí - všechno kamarádi novomanželů s partnery. A místní hasiči. A co bylo zajímavé - do obálek se svatebními gratulacemi takřka všichni vkládali nějaký obnos - dvoustovku, pětistovku, aby tam prostě nebyli zadarmo, chtěli to nějak nahradit. Takže se všichni bezvadně pobavili, zatancovali si, bylo to takové neformální a ještě se jim dost peněz sešlo. Jaga.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.06.15 11:28

Jsem zastáncem malých svateb, ale když už se dělá ve velkém, tak se tam pár dalších lidí vejde.

Peníze - každý, kdo přijde na svatbu, přece donese nějaký svatební dar. Dnešní svatební dary se buď vybírají ze svatebních listů, nebo se zrovna dávají peníze. Svatebčan si tedy svoji účast "zaplatí".

Cizí lidé - když pozvete mnoho lidí jen ze svých vlastních rodin, stejně se navzájem nebudou znát. Poznají se na svatbě.

A pak je zde ještě možnost, že za pozvání poděkují, ale nepřijdou.

Sama jsem měla svatbu velkou. Manžel měl mnoho sourozenců a některř jeho synovci byli starší než on sám. Nešlo je nepozvat. Tedy i z mé strany se zvalo širší příbuzenstvo, aby se to početně vyrovnalo. Puls kamarádi a kamarádky z obou stran, se kterými jsme se také neznali dokonale, ale svatbu to nijak nepokazilo. Finančně to také vyšlo celkem vyrovnaně. A nejzbytečnější svatební dárky jsme dostali právě od těch, u který se s pozváním ani náznakem nezapochybovalo.

Přeji vám tyto pěkné starosti, pěknou svatbu a ještě pěknější manželství.

doplněno 09.06.15 11:53:

Sama jsem to začala před chvílí počítat, na začátku asi 60 lidí, pak ještě ssi dalších 10 lidí. A ještě muzikanti ze švagrovy kapely. Už zkrátka nevím, kdo kdy přišel. Je to skoro 40 let.

Datum: 09.06.15 11:38

Kolik lidí jste tedy měli na svatbě?

Od: paw®
Datum: 09.06.15 13:24

Svatbu planujeme taky. A dohromady nas tam bude 17 lidi. Na me az az. Nema cenu delat vetsi komedii. Za zbytek penez se da poridit hromada kubiku betonu ;)

Datum: 09.06.15 13:49

Drahá svatba a už za pár roků drahý rozvod. Vemte si rodiče, dva svědky a jděte na úřad, grylovačku pro přátele uděláte večer za pár tisíc. K vaši otázce, zvát toho co pozval před lety vás nemusíte. Bude vás 90, počítáte, že ta sranda příje na 150 000,-? Před 35ti lety jsem měla na svatbě 30 lidí cena do 20 000,-. dcera v r. 2010 55 lidí,n a věčer o 14 přátel víc a cena byla komplet včetně kytek, šatů...100 000,-. Já s manželem jsem a dcera už je rozvedená.

Od: jmlc®
Datum: 09.06.15 14:02

No tak když se jedná o rozvod... - je prokázáno, že 100% rozvodových řízení je z důvodu svatby. A také máme v rodině pár příbuzných, co tu svatbu měli 3-4x ... to už pak omrzí nějaké extra slavení, prostě se jen ten pár s rodiči sejde na oběd a večer se doma opijí *pivo*

Od: svatba
Datum: 09.06.15 14:27

nojo ale průměrná mzda před 35 lety ..2656,-

průměrná mzda 2010 ..23864,-

http://csugeo.i-server.cz/csu…/dyngrafy.nsf/graf/mzdy_1960_

a teď si to přepočítejte

Od: uska®
Datum: 09.06.15 14:44

Když mne někdo pozve na svatbu a já neodmítnu, tak jsem povinna mu tohle oplatit, byť za 20 let a i kdyby bydlel třeba za mořem. Zda dotyčný pozvání přijme a nebo ne, je věc jiná. Že nebudete znát páry, co pozve přítel, vůbec nevadí. Na svatbu jste DVA a na výběr hostů také. Nerozhodujte za přítele.

Pokud je na svatbě nechcete, oddejte se sami s rodiči a rozešlete všem ... byli oddáni dne ...

Od: hotano
Datum: 10.06.15 06:09

Musím zde souhlasit s tím, že velké svatby nejsou potřeba. Já i když šťastně rozvedená už mnoho let,žijící spokojeně " na hromádce", už bych svatbu nechtěla vůbec.Přítel ano. Dohodli jsme se tedy ,že se vezmeme jen se svědky na oblíbeném místě, které pro nás něco znamená. A pro naše přátele posléze uspořádáme grilovačku s tím, že jim oznámíme že jsme manželé.Moje kamarádka měla před lety obrovskou svatbu, rodiče investovali skoro čtvrt mega.

Dnes je kamarádka rozvedená a sama říká, že jim ty peníze měli dát do obálky do začátku...

Od: kutululu
Datum: 10.06.15 09:54

Na svatební obřad si můžete pozvat osob kolik chcete, takže i klidně přátele, které jste 20 let neviděli. Poté záleží na tom, jak máte v plánu po obřadu pokračovat. Kamarádka například měla po obřadě hostinu, kam pozvala jen své nejbližší, což je rodina, svědci a nejlepší kamarád/ka. Poté byl přesun na zahradní grilovačku, prase, pronajatý dj, kam už mohli opět všichni, respektive komu se ještě chtělo. Kdo kam může přijít rozlišila tak, že do oznámení vložila speciální pozvánky, na jedné byla pozvánka na hostinu a na grilovačku a na druhé byla jen pozvánka na grilovačku. Celá svatba stála asi 90 tisíc a lidí tam mohlo být tak 80. Další moje kamarádka měla po obřadu rovnou grilovačku na zahradě, oběd, prase, také to vyřešila pozvánkami do oznámení pro vybrané hosty, lidí mohlo být tak 50 a svatba celkem stála 60 tisíc.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.