Ukončení placení alimentů

Od: Datum: 28.05.15 12:40 odpovědí: 16 změna: 30.05.15 13:54

Dobrý den, manžel platí alimenty na 2 dcery z prvního manželství, věk 26 a 24 let. Jedna má ukončené bakalářské studium na vys.škole, magisterské studium přerušila. Druhá má dokončené vysokoškolské vzdělání. Je povinnost platit alimenty nadále? Musí být ukončení placení alimentů provedeno soudní cestou nebo je možné jednoduše jen přestat posílat peníze? Peníze poukazuje odjakživa na účet jejich matky. Pro upřesnění: od dětských let své dcery neviděl, matka dcer mu znemožňovala styk, veškerou korespondenci dostával zpět. Neví, kde v současné době dcery žijí, jedna podle informací z jejich býv. bydliště, v Austrálii. Manžel je v současné době vážně nemocen, takže otázka peněz je pro nás důležitá. Děkuji za jakoukoliv radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: iv®
Datum: 28.05.15 12:53
avatar
U te prvni dcery uz platit nemusi, byt by dal studovala, dosahla veku 26 let, tim dnem mel prestat platit, u te druhe se informovat zda nestuduje, pokud studium ukoncila rovnez plati konec placeni.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: shabla
Datum: 28.05.15 12:58

Děkuji za odpověď a může přestat platit sám od sebe nebo musí proběhnout soudní řízení? Díky.

Od: shabla
Datum: 28.05.15 12:59

a ještě jsem se chtěla zeptat a pokud ta druhá /mladší/ jen studium přerušila? Co pak?

Od: ver®
Datum: 28.05.15 13:09

Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá podle zákona o rodině do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit. Jestliže dítě studuje, trvá vyživovací povinnost po dobu studia, pokud v něm řádně pokračuje, a to až do jeho dokončení. Pokud dítě studium přeruší a po tuto dobu nastoupí do zaměstnání nebo je zabezpečeno finančně jinak - např. sociálními dávkami, vyživovací povinnost po tuto dobu zaniká.
Respektive vyživovací povinnost skončením školní docházky zaniká a je možné její obnovení, pokud je dítě přijato do školy k dalšímu studiu.
Obnovení vyživovací povinnosti není automatické, záleží na charakteru studia v návaznosti na získání schopnosti samostatně se živit. Například v případě, že dítě po ukončení středoškolských studií se uchází o studium na vysoké škole, není však přijato pro omezený počet přijímaných studentů, a nastoupí do zaměstnání se záměrem ucházet se o studium v dalších letech, je třeba vycházet z toho, že schopností dítěte živit se samo není definitivní vzhledem k jeho možnostem, schopnostem a nadání - po přijetí ke studiu na vysoké škole se vyživovací povinnost rodičů obnoví.
Naproti tomu, když dítě vstoupilo do zaměstnání, kterému umožňuje samostatně s živit, ale které později přeruší za účelem studia, jímž chce nabýt kvalifikaci pro jiné povolání, neobnovuje se v zásadě vyživovací povinnost k dítěti.

zdroj: http://www.bezplatnapravnipor…reruseni-studia-pravidla.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ver®
Datum: 28.05.15 13:13

To není pravda, s těmi 26 lety. V tomto případě to hranice není.

doplněno 28.05.15 13:14:

určeno pro iv

Ohodnoceno: 1x
 
Od: iv®
Datum: 28.05.15 14:02
avatar
Opravdu se to zmenilo? Bylo to do tech 26 let, max. Jestli ale dite nestuduje a jen se " flaka" doma pac se mu do prace nechce, prece neznamena, ze takovemu diteti budu prispivat na vyzivu?
Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 28.05.15 15:18
avatar

opravdu věk 26 let neznamená nic. Jedná se o ukončení vzdělání, musí studovat denní studium.

Dospělé "dítě" které je na pracáku živit nemusím, to už je jeho problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standa111
Datum: 28.05.15 21:21

Netvrďte blbosti. Není, opakuji, není stanoven konečný věk pro konec alimentů. V zásadě musí manžel zjistit, jestli studují. Dá se očekávat, že už dávno nestudují a tak by mělo stačit zrušit jadnostraně placení alimentů. Na soud zapomeňte. Jak to vypadá, je to jen snadný zdroj příjmů pro ně a hlupáka není dobré dělat dlouho.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: myse®
Datum: 28.05.15 15:17
avatar

já bych poslala doporučený dopis s dodejkou (ať máte doloženo, že si dopis převzali) jejich matce a každé z dcer. Do něj napište, že žádáte o doložení potvrzení o studiu do konce června. Pokud toto nedodají, že máte za to, že již dokončily studium = přípravu na zaměstnaní a že tímto vaše vyživovací povinnost končí. Vše pochopitelně jménem otce - vy do toho nemáte co vstupovat.

Pokud papír nedodají, přestala bych platit, ale pro jistotu bych si peníze nechávala bokem pro případ, že to dají k soudu.

Musely by se soudit dcery, ne jejich matka.

Podle mne - starší dcera má hotovo, takže pracuje. Mladší přerušila - a dělá co? přihlásila se na pracák? pracuje? takže si také vydělává a povinnost tímto končí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standa111
Datum: 28.05.15 21:23

Zbytečná akce, která nemá na nic vliv. Prostě konec, studna vyschla a už se musí starat o sebe sami. Snad nečekáte, že bude bývalá manželka někde chodi a dodávat nějaké doklady. Max. sdělí, že studují a ať platí dál...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 28.05.15 15:57

Rada naší rodinné právničky - přestat platit hned. Bez jakéhokoliv upozornění. Přeplatky vám nikdo nevrátí a pokud by měly dcery na výživné nárok, musí se sami obrátit na soud. Což se prý nestává. I kdyby se náhodou obrátily na soud, tak dokazování je na dcerách, v jejich neprospěch je, že neinformují svého otce o studiu.. Doplatit se dá vždy bez postihu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: webbiecz*
Datum: 28.05.15 20:05

Otázka výživného je v ČR hodně komplikovaná. Zákon stanovuje jen velmi obecně pravidla a rozhodnutí jednotlivých soudců se od sebe hodně liší. Resp. liší se jejich pohled na to, kdy dítě ukončilou soustavnou přípravu na povolání a je samo schopno se živit. Ještě obtížnější je to v případě, kdy se dítě fláká a "studuje" je pro formu, aby byl rodič povinen platit alimenty.

Dle zkušeností souhlasm s názorem, že manžel může přestat platit, protože se prostě oprávněně domnívá, že dcery ukončily soustavnou přípravu na povolání. Pokud by se to na druhé straně nelíbilo, musely by se dcery samy domáhat placení výživného. To může být ale vyměřeno i zpětně, pokud by soud uznal jejich nárok jako oprávněný (dříve u zletilých nešlo zpětně vyměřovat, nyní už to možné je). Ideální je podat návrh na zrušení vyživovací povinnosti soudu. Přeci jen je vždy lepší mít v ruce nějaký ten papír.

Navíc - pokud by přeci jen soud došel k tomu, že nějaká vyživovací povinnost stále je, mohl by manžel požádat o snižení částky. Pokud je vážně nemocný, zřejmě tedy došlo i ke snížení příjmů a tím i ke snížení životní úrovně.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Datum: 28.05.15 22:01
avatar

Pokud má výživné soudně přiklepnuté, musí ho zrušit opět soud. Takže měl by si požádat soud o zrušení z toho a toho důvodu. Pokud jsou rodinné vztahy dobré a ví, že ho děti nebudou žalovat, tak kašlat na to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepe1222
Datum: 29.05.15 21:24

Tak to je trošku nesmysl, co píšete. Žádný soud neruší alimenty při ukončení přípravy na zaměstnání. Když platitel zjistí, že je dítě samostatné, tak konec s placením. Nedávno soud zrušil požadované výživné od jednoho zmetka, který se hlásil na další a další učňák, jen aby nemusel do práce. Tady je situace jasné. Konec placení a to hned.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 30.05.15 13:40
avatar

Pokud se manželé nedohodnou na výživném a je o něm soudně rozhodnuté, může ho opět zrušit jenom soud. Sám to píšeš a na druhé straně vyvracíš. 4lověku který přestane platit soudně nařízené výživné hrozí postižení - exekuce z platu, nemůže sám přestat platit, může to zrušit jen soud. Pokud ho dítě zažaluje, zaplatí to i s chlupama. Pokud má s dětmi dobrý vztah, jsou samostatní a domluví se, není v tom problém - není žalobce, není soudce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepe1222
Datum: 30.05.15 13:54

Soud neukončuje v běžných případech výživné, které zaniká osamostatněním dítěte. To je snad jasné. Exekuce nastává pouze v případě, že výživné mělo být prokazatelně placeno a nebylo. A v tomto případě ho vlastní děti okrádají jako zloděje. Docela určitě je nesmysl jít k soudu a žádat o zrušení, protože než by to proběhlo, uplyne řada měsíců. To je snad také jasné. Takže není co řešit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.