Jak muže soud veřejně uvádet osobní udaje

Od: Datum: 23.05.15 11:04 odpovědí: 4 změna: 23.05.15 22:08

Jak může insolvenční rejstřík ,uvádět veškerá osobní data včetně rodného čísla na internetu , co ochrana osobních dat?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.15 11:39

Zdá se, že Insolvenční rejstřík má formu tzv. "veřejného seznamu", stejně jako např. katastr nemovitostí a má ze zákona o ochraně osobních údajů výjimku.

viz zákon 182/2006 Sb. :

§ 420

(1) Je-li dlužník fyzickou osobou, zapisuje se do seznamu dlužníků jeho jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo, a nemá-li rodné číslo, datum narození; jde-li o fyzickou osobu, která má podle zvláštního právního předpisu sídlo, zapíše se do seznamu dlužníků i její sídlo.

(2) Je-li dlužníkem fyzická osoba, která je podnikatelem, zapisuje se do seznamu dlužníků vedle údajů podle odstavce 1 i dodatek odlišující její firmu, používá-li jej při svém podnikání, dále sídlo, jestliže se liší od bydliště, a identifikační číslo.

(3) Je-li dlužník právnickou osobou, zapisuje se do seznamu dlužníků jeho obchodní firma nebo název, sídlo a identifikační číslo.

nicméně:

§ 422

(1) Na žádost fyzické osoby, která učinila příslušné podání, může insolvenční soud rozhodnout, že některé z osobních údajů této fyzické osoby, obsažené v podání, nebudou v insolvenčním rejstříku veřejně přístupné. Takovou žádost lze podat kdykoliv v průběhu insolvenčního řízení. Jméno a příjmení takové fyzické osoby insolvenční soud v insolvenčním rejstříku zveřejní vždy.

(2) Nejde-li o fyzickou osobu, která učinila podání, zveřejní se u takové fyzické osoby v insolvenčním rejstříku jen její jméno a příjmení.

(3) V případě postupu podle odstavců 1 a 2 insolvenční soud připojí ke vkládanému podání informaci o charakteru osobního údaje, který není zveřejňován.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.15 12:24

Jestliže dlužník na sebe podává Návrh na povolení oddlužení, tak asi musí souhlasit s tím, že jeho osobní údaje budou zveřejněny, nebo se pletu? Takže jestli s tím někdo nesouhlasí, tak nemusí Návrh podávat. Z hlediska soudu je pochopitelné, že MUSÍ tyto údaje uvést. Jak jinak by se například mohli orientovat věřitelé? Jak by zjistili, že Pepíček Nováků, je zrovna ten, který jim dluží? Rodné číslo je jasná identifikace člověka. No a jinak nebuďte z toho tak vyjukaný. Vaše rodné číslo, telefonní číslo, číslo bot atd *smich*, si člověk, který to chce vědět, zjistí i jinak...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.15 21:32

Předpokládám, že ta poznámka o vyjukanosti platila tazateli, nikoliv mně... ;)

Mně totiž tento postup nepřekvapuje a naopak s tím souhlasím. Ostatně tzv. osobní informace jsou volně k nalezení na spoustě míst, např. ve mnou zmíněném katastru. Tam se člově dozví věcí, když má trochu snahy... *smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.15 22:08

gotrekzagary. Jasně že to bylo na tazatele. U Vás bych si takovou poznámku nedovolila :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.