Uhrazení ztráty výdělku brigádníkem

Od: Datum: 23.05.15 20:50 odpovědí: 6 změna: 24.05.15 14:42
avatar

Ahoj, ptám se za kamarádku.

Brigádničí v prodejním stánku, zítra má mít směnu a má nějaké zdravotní problémy (prostě jí není dobře), tak neví, jestli zítra na směnu bude moct přijít. Dala o tom dnes vědět své nadřízené, která se na ni ohradila s tím, že takovou věc musí dát vědět alespoň dva dny dopředu (jak může dva dny předem vědět, jak jí bude?), a že pokud si za sebe nesežene náhradu, bude po ní chtít uhradit vzniklou ztrátu!

Má zaměstnavatel na něco takového právo? Jak by se vůbec takový ušlý zisk vypočítával? Reálně má taky hodně velký vliv počasí (za deště by tam skoro nikdo nepřišel).

Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 23.05.15 20:59

Pokud kamarádka zítra předloží neschopenku, tak se ničeho bát nemusí. Když už je jí dnes špatně, může jít na pohotovost a výsledek nadřízené nahlásit již dnes a ne čekat, až jak se vyspí. Ale takovým přístupem k práci si dlouho brigádu neudrží.

Jak se vypočítá ušlý zisk? Třeba průměrnou tržbou za loňský rok dle daňového přiznání.

doplněno 24.05.15 09:18:

Já dotaz pochopila tak, že kamarádka volala nadřízené, že neví zda přijde do práce, že možná zůstane doma jen tak, bez neschopenky, prostě se doma vyležet. Tento způsob omluvy v práci by neobstál, možná by pak byl nárok na ušlý zisk. Ale to je na chytřejší hlavičky, zda nárok by byl a nebo ne.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.05.15 14:42
avatar

tak nějak to myšleno bylo, no prostě včera zvracela a s takovým zdravotním stavem se prostě moc mezi lidi nedá, a cestovat k doktorovi přes půl Brna taky ne :) takže zavolala nadřízené a ta na ni hned s tímto, bez jakéhokoliv vysvětlování nakonec jí ráno bylo už trochu líp a na brigádu šla, takže tím se to "vyřešilo"

díky za opovědi

Datum: 23.05.15 21:46
avatar

Zaměstnavatel musí omluvit nemoc i v případě dohod (DPP, DPČ).

Zaměstnavatel nesmí rizika podnikání přenášet na zaměstnance

(= nemá nárok na náhradu ušlého zisku a už vůbec ne v případě nemoci zaměstnance).

Ať si kamarádka ještě dnes nebo hned zítra ráno zajde na pohotovost

a potvrzení předloží zaměstnavateli (snad radši kopii, aby zaměstnavatel originál "neztratil").

doplněno 24.05.15 21:14:

———

@ Uška:

Ušlý zisk je rizikem podnikání.

V případě neomluvené absence může zaměstnavatel po zaměstnanci vymáhat škodu (nikoliv ušlý zisk), kterou mu zaměstnanec neomluvenou absencí způsobil. Zaměstnavatel by škodu musel prokázat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mp*
Datum: 24.05.15 02:04

Já nechápu, jak se tím mohou nechat takto pracovníci zastrašovat. Asi jsem blbý zaměstavatel, ale přesně chápu, jak píše Ivzes, že ty rizika nemůžu a ani nechci přenášet na zaměstnance. Spíše se jím snažím vytvořit iluzi, že si vybrali dobré místo, že si tady vydělají, a ještě nebudou strádat. je to někdy těžké, ale můj cíl je vytvořit pro mého pracovníka co nejlepší podmínky a lidské prostředí, vždyť v čem jiném se dá ještě pracovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cghft
Datum: 23.05.15 22:24

Samozřejmě nemá, kamarádka ale musí k doktorovi a musí si nechat vystavit neschopenku.

Pokud by jenom řekla, že je jí špatně a nepřišla by, tak by to asi bylo diskutabilní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.15 06:15
avatar

Jistí to jenom neschopenka. Nějaké: mně je špatně...nepomůže a nemá žádnou váhu.

Když se na to podívám z druhé strany, pokud je člověku opravdu nějak špatně, třeba střevní chřipka /zvracení, průjmy.../a dělá ve stánku s jídlem, může to parádně roznést mezi ostatní lidi, kteří si od maroda nějakou pochoutku koupí. Proto bych opravdu mazala k doktorovi. Ostatní chudáci nemohou vědět, co za neřízenou střelu v podobě nevolnosti se na ně řítí. Jaga.

Nevím, jestli paní pracuje s potravinami, tam jsou hyg. pravidla velice přísná, ale ať už prodává cokoli, je ve styku s lidmi, měla by to brát v úvahu a vymarodit se doma. Stánek za těch pár dní určitě nespadne.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.