Účetní dokumentace u OSVČ, paušál

Od: Datum: 23.05.15 16:28 odpovědí: 9 změna: 24.05.15 22:25

Dobrý den, už jsem se někde ptal na níže uvedený dotaz ale protože bez reakce, dovolím se zeptat ještě zde:

provozuji malý eshop a stalo se mi, že se mně vymazaly automaticky ukládané faktury. Takže mám, pro případnou kontrolu z živnosťáku, vlastně jenom poštovní podací lístky, kde je uvedeno to, komu, kdy a za kolik peněz zboží odešlo. Je to postačující pro OSVČ živnostníka, který daní paušálem? Jde o to, že nemohu doložit, jaké přesně zboží tomu kterému zákazníkovi vlastně odešlo..


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jasa®
Datum: 23.05.15 19:34

Nelze ty faktury nějak obnovit? Třeba by si s tím šikovný ajťák poradil... Pokud ne, doporučuji rekonstruovat záznamy,podle podacích lístků - objednávek z mailů a plateb z banky.

Pro potřebu kontroly máte povinnost uchovávat účetní doklady po dobu 5 let od konce účetního období, pokud jste plátce DPH, tak po dobu 10 let. Tak abyste prokázal, že jde o kompletní příjmy, nedošlo ke krácení... Tj. doklady očíslované vzestupně, s náležitostmi viz § 31 odst. 14 živnostenského zákona.

http://www.zblog.cz/jake-dokl…davam-jako-osvc-neplatce-dph/

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pipendo
Datum: 23.05.15 20:04

Tak v podstatě takový příjmový doklad nemá také rozepsané jednotlivé položky tvořící objednávku. Je to konstatovaní, že došlo vlastně k tržbě a kdy, což vlastně podobně zajistí ty podací lístky. Ke krácení daně tak může sotva dojít asi ale nevím, jak podrobné ty údaje musí být. Jestli musím vést o každém zákazníkovi i to, co všechno dostal nebo jen cena celkem...

doplněno 23.05.15 20:11:

V tom paragrafu se píše, že defacto zákazníkovi musím na vyžádání vystavit doklad - fakturu, kde se to zboží rozepíše. To je vcelku pochopitelné a tak to také každá zákazník dostal ale není tam uvedeno, co musím a nemusím ukázat/prokázat kontrole živnostenského úřadu - jestli jim stačí jen cena celkem pro toho kterého zákazníka nebo to musí být rozepsané.

Od: jasa®
Datum: 23.05.15 22:49

Podrobně rozepsané - co bylo přesně prodáno - to tam být nemusí - mužete uvést obecně např. "prodej oděvů nebo prodej součástek", podle toho na co se specializujete. Ale ty doklady byste měl mít...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zepe®
Datum: 23.05.15 19:57
avatar

Paušál (odpočet) stim nemá nic společného vy je musíte mit pro kontrolu výdělku a jak již zmíněno pokud plátce dph tak také

Měli by mít zálohu požádejte o ní

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 23.05.15 21:08

Vy musíte prokázat vaši tržbu a to podacím lískem nepůjde. To jste mohla třeba paní xxx poslat svůj starší kožich, z podacího lístku to nelze poznat. V nejhorším případě byste mohla částku na podacím lístku s kompletovat s výpisem z banky, pokud nešlo o platbu dobírkou. Mohli by vám to uznat, záleží kdo přijde na kontrolu, ale moc s tím nepočítejte.

doplněno 24.05.15 09:23:

Já bych požádala odběraltele o naskenování faktury, dle podacích lístků víte komu zboží odešlo. Pokud vám chybí tento rok, tak to se dá dohledat, je to jen 5 měsíců.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pipendo
Datum: 23.05.15 23:18

No moje tržba je vlastně součet hodnot z podacích lístků a nebo taky výpisem z banky. Tam by byl obrat také zřetelný.

Od: vladimir2222
Datum: 24.05.15 11:45

Musíte skladovat faktury a příjmové pokladní doklady. Podací lístky nikoho na FÚ nezajímají.
Faktury si tiskněte a zakládejte, pokladní doklady zakládejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jasa®
Datum: 24.05.15 12:54

A příjmové pokladní doklady máte? Nebo Vám vše chodí na účet? Vedete účetnictví nebo daňovou evidenci?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.15 22:25
avatar

Pokud jedete na paušál, stačí, aby jste evidoval příjmy. Tedy výpisy z banky-chodí-li vám peníze na účet, pokladní příjmové doklady za platby v hotovosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.