Změna příjmení

Od: Datum: 21.05.15 12:07 odpovědí: 2 změna: 21.05.15 13:10

Dobrý den, chci se zeptat. Jde změnit příjmení syna? Má příjmení po svém biologickém otci. Jeho otec nás opustil hned po narození syna. Syn ho nezna a otec nejeví žádný zájem. Mám přítele s ním mám dceru. Rádi bychom,aby se syn jmenoval po mém příteli. Syna vychovává od miminka. Jde to i bez svatby? Děkuji za odpověď


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 21.05.15 12:13
avatar

Jsou různé debaty na webech... na FB jsem našel hezký situační popis...:

ZMĚNA PŘÍJMENÍ NEZLETILÉHO DÍTĚTE
bez osvojení

Představme si modelovou situaci. Dítě má po rozvodu manželství svěřeno do péče matka. Matka se znovu provdá a čeká s novým manželem druhé dítě. Matka i samo dítě chtějí změnit příjmení nezletilého dítěte, aby se jmenovalo stejně jako matka i jeho druhý sourozenec. Otec dítěte s tím však nesouhlasí nebo jeho souhlasu nelze dosáhnout proto, že o dítě nejeví zájem a nijak s matkou nekomunikuje nebo je neznámého pobytu nebo v mezidobí dokonce zemřel. Jak má matka dosáhnout změny příjmení dítěte přes odpor otce? Obecně je třeba říci, že i druhý rodič má svá práva k dítěti a takové změny jsou vystavěny zejména na souhlasu obou rodičů. Nicméně obě cesty k dosažení změny příjmení dítěte znají výjimky, kdy se souhlas druhého rodiče nevyžaduje. Změny příjmení dítěte je tedy možné dosáhnout dvěma základními způsoby. Pracovně je nazvěme asi takto:

a) změna příjmení dítěte bez osvojení partnerem (resp. novým manželem) matky,
b) změna příjmení dítěte při osvojení partnerem (resp. novým manželem) matky,

Tento prvý článek se bude zabývat změnou příjemní bez osvojení partnerem (resp. novým manželem) matky.

Změnu příjmení dítěte, aniž by došlo k osvojení dítěte a tedy přetrhání vazeb v původní rodině upravuje zákon č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení (dále jen zákon o matrikách), v rámci svého Dílu 3 "Změna jména a příjmení". Souhlas druhého rodiče se změnou příjmení dítěte je až na výjimky nezbytný, musí být písemný a je nutné ho přiložit k žádosti o změnu příjmení dítěte, která se podává na matriční úřad v místě trvalého pobytu dítěte.

Doklad o souhlasu druhého rodiče není třeba předkládat (tudíž se nevyžaduje souhlas druhého rodiče) pouze v extrémnějších případech, kdy by trvání na souhlasu druhého rodiče bylo spojeno s nepřiměřenými obtížemi nebo by ochrana zájmů druhého rodiče byla v rozporu s dobrými mravy nebo základními zájmy nezletilého dítěte. Jde o případy taxativně vyjmenované v § 76 odst.4 zákona o matrikách, a to tehdy pokud druhý rodič zemřel, pokud byl druhý rodič zbaven rodičovské zodpovědnosti, nebo byl-li výkon jeho rodičovské zodpovědnosti pozastaven, popřípadě pokud byl zbaven způsobilosti k právním úkonům, nebo jeho způsobilost k právním úkonům byla omezena. Doklad o poskytnutí souhlasu druhého rodiče se změnou příjmení dítěte dále není vyžadován, není-li známo místo trvalého pobytu tohoto druhého rodiče. Samotná žádost pak má řadu formálních náležitostí včetně náležitého zdůvodnění (musí být takové, aby z něho vyplynulo, že změna příjmení není v rozporu se zájmy nezletilého – v takovém případě se totiž změna příjmení nepovolí, i kdyby oba rodiče souhlasili) a řadu povinných dalších příloh. Není však předepsán žádný formulář. Se sestavením žádosti a s jejím podáním bych doporučil nejprve poradu s právníkem (advokátem), který určitě pomůže se sepsáním žádosti a dohlédne na dodržení všech formálních náležitostí a příloh. Tyto náležitosti a přílohy upravuje zákon o matrikách ve svém § 75 a § 76.

Jenomže ve výše popsané situace znovu provdané matky čekající další dítě a chtějící shodně s dítětem změnu jeho příjmení často v praxi o tak extrémní případy nepůjde. Otec alespoň částečně plní, i když třeba pod tlakem exekuce, výživné; čas od času (i když nikoli v rozsahu stanoveném rozsudkem) se sejde alespoň na chvíli s dítětem a je znám jeho pobyt. V takovém případě matka asi těžko dosáhne zrušení rodičovské zodpovědnosti nebo jejího pozastavení. Nicméně ke změně příjmení potřebuje souhlas otce (druhého rodiče). I z této situace vede cesta, avšak značně závislá na důvodu změny příjmení (výše popsaná situace matky postačuje k úspěšnému vyřízení). Touto cestou je žaloba u soudu o nahrazení souhlasu druhého rodiče rozhodnutím soudu. Ostatně tuto možnost připouští zákon o matrikách ve svém ust. § 76 odst.2, když přímo uvádí dvě alternativy, a to souhlas druhého rodiče nebo pravomocné rozhodnutí soudu jej nahrazující. Taková žaloba má oporu v § 49 zákona o rodině, podle něhož tam, kde se rodiče nedohodnou v rámci své rodičovské zodpovědnosti, rozhodne na návrh jednoho z rodičů soud. Takovou žalobou by se matka domáhala toho, aby soud udělil matce nezletilého dítěte souhlas, aby za otce nezletilého podala žádost o změnu příjemní nezletilého na jí označené nové příjmení. Taková žaloba je osvobozena od soudního poplatku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.15 13:10
avatar

Pokud je otec dítěte zapsaný v rodném listě, pak je důležité, jestli se změnou příjmení souhlasí nebo ne. Pokud ne, pak soud rozhodne o změně příjmení většinou jen tehdy, pokud jde o příjmení, které je směšné, hanlivé nebo tehdy, když se otec v minulosti k matce a dítěti špatně choval (týrání, násilí) nebo nejevil zájem vůbec.

Lze podat žádost na matriční úřad,kde se uvede i důvod proč jej chcete změnit(závažný důvod).Musí tam být i ten souhlas biologického otce a nebo rozhodnutí soudu.Mrkněte sem,kde je to stručně popsáno. http://www.modrykonik.cz/zmena-jmena-a-prijmeni/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.