Vysvětlení pojmu pohledávka, stroj (NOZ)

Od: Datum: 20.05.15 13:38 odpovědí: 4 změna: 21.05.15 19:21

Prosím o nějaké snadnější laické vysvětlení

§ 508

(1) Stroj nebo jiné upevněné zařízení (dále jen "stroj") není součástí nemovité věci zapsané do veřejného seznamu, byla-li se souhlasem jejího vlastníka zapsána do téhož seznamu výhrada, že stroj jeho vlastnictvím není. Výhrada bude vymazána, prokáže-li vlastník nemovité věci nebo jiná osoba oprávněná k tomu podle zápisu ve veřejném seznamu, že se vlastník nemovité věci stal vlastníkem stroje.
(2) Má-li být takovým strojem nahrazen stroj, který je součástí nemovité věci, lze výhradu do veřejného seznamu zapsat, pokud proti tomu osoba zapsaná ve výhodnějším pořadí nevznese odpor. Právo odporu však nemá osoba, jejíž právo nemůže být zápisem výhrady zkráceno, ani osoba, jejíž pohledávka byla již splněna; za tím účelem může být splněna i pohledávka dosud nedospělá.

a dále

§ 513

Příslušenstvím pohledávky jsou úroky, úroky z prodlení a náklady spojené s jejím uplatněním.

Vzhledem k tomu, že je to v části ohledně věcí, tak mne zaskočil pojem pohledávka, na který se mne u zkoušky mohou zeptat, takže předpokládám, že se jedná o "Pohledávka je právo věřitele na plnění od dlužníka (neboli částka, kterou mi někdo dluží).[1] Spočívá v právu věřitele požadovat po dlužníkovi, aby něco dal (například peníze ve stanovené výši), konal, něčeho se zdržel nebo něco strpěl." (viz. Wikipedie). Rozumím tomu dobře?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.05.15 13:40

odst. 1 rozumím tak, že koupím stodolu ve které je pevně zabudovaný stroj ... tento tedy ze zákona není součástí nemovité věci a tak si ho původní majitel může odmontovat a odvézt. Pokud není v nějakém tom veřejném seznamu výslovně napsáno, že stroj je součástí nemovitosti, tak pak tam zůstane?

Od: pravnik
Datum: 20.05.15 15:14

§ 513 je v díle, pojednávajícím o součásti a příslušenství věci. Pro úplnost je v tomto díle zmíněno i příslušenství pohledávky. Dovozovat z toho, že pohledávka je věcí, nelze.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.15 15:23

děkuju, již jsem to poněkolikáté přečetl a pochopil jsem, že se bavíme o příslušenství věci, tzn., že v § 513 je rozebrané co je příslušenstvím pohledávky, takže u zkoušky můžu k tomu ještě vysvětlit, co je to pohledávka a pokud jí někdo odkupuje apod. tak vlastně odkupuje i to příslušenství viz. uvedený § tak teď ještě pochopit to s tím strojem ... :-D

Datum: 21.05.15 19:21

Tak na stroj se u zkoušky neptal a k pohledávce mne už nepustil ke slovu. Za dva taky hezká známka Díky

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.