Může mě firma jako zákazníka odmítnout?

Od: Datum: 19.05.15 11:26 odpovědí: 5 změna: 19.05.15 18:22

Zdravím, zajímalo by mě, jestli může eshop bezdůvodně odmítnout dodat zboží pokud si ho objednám, má ho na skladě, ale nechce jej dodat. Nebo pokud je důvodem prodejce "nesympatie k zákazníkovi" nebo nějaký osobní důvod (nemyslím tím neuhrazení předchozího zboží nebo nějaké další porušení smluvních podmínek. Může obchod mou objednávku nevyřídit, i když zboží má v nabídce? Podobně třeba řemeslník, který by řekl, že mi už nic neudělá, i kdyby měl na to čas. Řemeslníků a firem může být hodně, ale někdo například dělá nějakou specifickou činnost, kterou umí málokdo. Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 19.05.15 11:31
avatar

Dobrý den, pouze obecně - vždy jde o smluvní vztah (písemný nebo ústní). A smlouva má být pro obě strany dobrovolná. Pokud jedna strana nechce smlouvu uzavřít, tak ji k tomu nelze nutit. Možná to není příklad nejvhodnější, ale ani prostitutka nemusí vždy vyhovět a může si vybrat. Zdravím!

doplněno 19.05.15 12:32:

daniel - je to příklad "ilustrační". Ale, obecně to je o té dobrovolnosti a svobodném výběru před uzavřeným smluvním vztahem. Zcela jiná situace by byla po uzavření smluvního vztahu a jeho plnění či neplnění (nebo vymáhání), které je tím smluvním vztahem již dohodnuto.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.15 12:22
avatar

Prostitutka by neměla ani svoji činnost provozovat takže kdyby ji někdo udal že diskriminovala zákazníka tak by to byl v tu chvíli asi její nejmenší problém *smich* ale příklad pěkný takový jako dobře pochopitelný *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.15 11:42
avatar

V zákoně o ochraně spotřebitele je §6, který zakazuje diskriminaci. Tedy obchod tě nemůže odmítnout z důvodů rasy, pohlaví, sexuální orientace, náboženského přesvědčení atd. Nicméně i tak zůstává řada důvodů, kdy tě odmítnout může (třeba když opakovaně porušuješ obchodní podmínky) nebo dokonce musí (pokud nesplňuješ zákonné podmínky při nákupu třeba alkoholu, kuřiva, zbraní atd.)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.15 12:20
avatar

Samozřejmě že může - firma si může své zákazniky a zakázky vybrat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 19.05.15 18:22

Ano, firma či podnikatel (prostě zisková sféra) si může rozhodnout, s kým chce uzavřít obchod a s kým ne.
Klidně i třeba v bance Vám s úsměvem mohou odmítnout otevřít účet, jakkoli se to stává zřídkakdy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.