Předpis podle čeho se řídí vyúčtování energií

Od: Datum: 18.05.15 21:37 odpovědí: 3 změna: 19.05.15 08:20

Dobrý den, mám problém s bývalou bytnou. Odstěhovali jsme se téměř přesně před rokem (3.5. 2014) a s paní bytnou jsme se ústně dohodli, že po nás nebude chtít žádné doplatky na energie, že zálohy budou bohatě stačit. Jde o to, že si paní bytná náhle vzpoměla, že bychom ji měli doplácet na plyn a elektřinu. O to by nešlo, málokdo odhadne, jestli zálohy budou stačit. Ale jaksi zapoměla, že jsme se odstěhovali už v květnu a chce po nás nedoplatek až do července s tím, že tam po nás nikdo nebydlel a že to chce po nás. Není to pravda, po nás tam prokazatelně bydleli další. Neposlala nám ani kopie vyúčtování od dodavatelů ale jen něco v excelu co si napsala sama. Není tam ani kolik jsme zaplatili na zálohách za zúčtovací období a odečet od skutečné spotřeby. Ani nevíme, k jakému datu je vyúčtování od dodavatelů provedeno.

Potřebovala bych vědět, podle čeho (zákon, vyhláška ...apod.) se řídí pronajímatel aby mohl vyúčtovat nedoplatek na energie? Popř. jak dlouho má na zaplacení příp. nedoplatku nárok? Má to mít nějakou danou formu nebo si to opravdu může zpracovat doma "na koleni" a předložit nájemci ať platí?

Děkuji moc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.05.15 02:19
avatar

Za spotřebu emergií samozřejmě musíte zaplatit podle skutečné spotřeby.

Předpokládám, že jste si pronajímatelkou

při ukončení nájmu písemně odsouhlasili odečty plynoměru a elektroměru.

Na doplatek má majitelka nárok, ale musí Vám spotřebu řádně vyúčtovat, tzn. předložit vyúčtování dodavatele energií. Majitelé nemovitostí (alespoň v Praze to nabízí PRE a myslím že i další dodavatelé) mají možnost si nechat provést vyúčtování i v průběhu roku.

Trvejte na tom, aby Vám majitelka předložila řádné faktury, kde budou odsouhlasené stavy jako konečný stav zúčtovacího období. Datum odečtu by mělo odpovídat datu ukončení nájmu.

"Vyúčtování v excelu" klidně odmítněte.

Píště si radši odběrná místa převeďte na sebe a při ukončení nájmu si nechte vystavit mimořádné faktury na stavy, jež si necháte pronajímatelem potvrdit.

doplněno 20.05.15 03:46:

Trvejte na předložení faktury od dodavatele energií.

Ve faktuře bude datum odečtu a konečný stav.

Do Excelu si majitelka mohla napsat, co chtěla.

Domnívám se, že i u energií platí obecná promlčecí doba – 3 roky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kacule*
Datum: 19.05.15 08:14

No to je právě problém, když jsme se stěhovali pryč, chtěla jsem odečet udělat ale paní bytná mi to neumožnila s tím, že zálohy budou určitě stačit tak ať se tím nezatěžuji. Byl to právě náš první podnájem tak jsem spoléhala na domluvu. Jde mi o to, jestli bylo vyúčtování provedeno dejme tomu v červenci (podle toho jejího excelu), tak jak dlouho má na doplatek bytná nárok? Nezpochybňuji, že nárok má ale jak dlouho? Přece nemůže chtít doplatky třeba 2 roky zpětně? Dřív se nějaké vyúčtování neřešilo a proto mě taky překvapilo nynější jednání paní bytné. V červenci to bude rok od posledního vyúčtování a tak mě udivuje, že mi to posílá až teď, skoro po roce. Proto se ptám jestli na to má ještě nárok z časových důvodů, jestli tam není nějaká lhůta?

A nevíte někdo ten předpis? Našla jsem jen ohledně dodávky tepla a teplé vody ale nic dalšího :(

Od: kutululu
Datum: 19.05.15 08:20

Já se obávám, že pokud nemáte nikde v ruce stavy elektro a plynoměru při odevzdání bytu, tak si majitelka může naúčtovat co se jí zamane. Jedině se zkusit zkontaktovat s novými nájemci, kteří byli po vás, ti by měli mít počáteční stavy sepsány, abyste alespoň věděli na jakém čísle přibližně jste skončili a s tím na ní vyrukovat a chtít si nechat ukázat vyúčtování od odběratelů. Jinak bych neplatila nic!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.