Dohoda o pracovní činosti

Od: Datum: 17.05.15 20:04 odpovědí: 2 změna: 17.05.15 21:38
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.15 20:39
avatar

Otázku jste nazval Dohoda o pracovní činnosti (dále DPČ) a v odkazu je psáno o dohodě o provedení práce (dále DPP).

Vězte, že jsou dva druhy dohod o pracech konaných mimo pracovní poměr, a to DPČ a DPP. Kdysi bývalo v zákoníku práce jejich rozlišení asi v tom smyslu, že DPČ se uzavírá v případě opakujících se prací (např. každý týden úklid kanceláří), zatímco DPP musela být uzavřena na jednorázovou, neopakující se práci (např. natření laviček). Toto se sledovalo různými kontrolními orgány a sankcionovalo, pokud bya dohoda uzavřena na špatný druh práce, protože z DPP se odváděla pouze daň, ať bylo vyplaceno kolik peněz chtělo, zatímco z DPČ za 400,-- a více za měsíc se odvádělo i pojistné. V průběhu času se podmínky různě měnily, ale z DPP se stále neodvádělo pojistné - až do 1.1.2012, kdy se z DPP, za niž byla v měsíci zúčtována a vyplacena částka 10.001 a víc, musí odvést soc. a zdrav. pojistné. U DPČ je to trochu složitější, ale to Vás asi nezajímá.

Ano, limit bez odvodu je 10.000 hrubého. Správně se tam píše, že dvě nebo více DPP současně u téhož zaměstnavatele se sčítají a pokud součet přesáhne 10.000 (čili dosáhne 10.001 a více), odvede se pojistné v tom měsíci z obou dohod, i kdyby jedna byla třeba za 2.000 a druhá za 8.001. Dále je tam uvedena kravina (sociální a nemocenské pojištění), protože sociální pojištění je složeno z důchodového a nemocenského.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.05.15 21:38
avatar

Za práci na dohodu (DPP i DPČ) náleží odměna, nikoliv mzda.

Odměna/mzda/plat se vždy uvádí a sjednává (plat stanoví) v hrubém,

(a to i v případě, že by zaměstnavatel mluvil o čisté částce).

Oběma částkami v uvedeném odkazu je tedy míněna hrubá odměna:

10.000 Kč hrubého měsíčně u DPP a 250 Kč hrubého u DPČ.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.