Počítá se dpč do důchodu?

Od: Datum: 16.05.15 18:02 odpovědí: 2 změna: 16.05.15 23:29

Zdravím,otázka je daná a kdo prosím ještě platí zdrav,a soc?Momentálně jsem na ŮP.DÍKY


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.15 19:17
avatar

Na Vaši otázku nelze prostě odpovědět ano nebo ne. Odměny z dohod o pracovní činnosti, z nichž bylo odvedeno sociální pojištění, se do vyměřovacího základu pro důchod počítají. Výše zúčtované hrubé odměny z dohody o pracovní činnosti by musela činit nejméně 2.500,-- Kč za měsíc. Jsou ale i DPČ, které jsou sepsány tak, že se nejedná o tzv. zaměstnání malého rozsahu. Pak se odvádí pojistné i z částek nižších. I tyto nižší částky jsou pro nárok na důchod započteny.

Vzhledem k tomu, že problematiku zaměstnání malého rozsahu, která se objevila v novém zákoně o nemocenském pojištění od 1.1.2009, dosud nepochopila většina mzdových účetních, je těžké to tady na poradně popisovat. Stále se v odvodech dělají chyby z důvodu nesprávného posouzení, zda jde nebo nejde o ZMR, od čehož se povinnost odvodu pojistného odvíjí.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 16.05.15 23:29
avatar

Odvádí-li za Vás zaměstnavatel z DPČ sociální pojištění,

měla by se Vám DPČ započíst do doby důchodového pojištění

(do tzv. odpracovaných let).

Ale pozor, příjmy z DPČ, jež v době evidence na ÚP nesmí překročit 4.600 Kč měsíčně, by mohly "rozmělnit" příjmy, z nichž se bude důchod počítat (do výpočtu se nepromítne skutečnost, že jste pracoval/a na zkrácený úvazek).

Pokud nejste na ÚP evidován/a příliš dlouho, mohlo by pro Vás být výhodnější započtení náhradní doby důchodového pojištění (tzn. doby evidence na ÚP. Z doby bez nároku na podporu so doby důchodového pojištění započítává uchazečům ve věku do 55 let jeden rok, nad 55 let další dva roky (vše do tzv. "vyloučených dob").

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.