Bezpečnost bankovního účtu a mobil

Od: Datum: 16.05.15 15:15 odpovědí: 5 změna: 17.05.15 09:26

Dobrý den, na stránkách jedné banky jsem četl o tom, že kyberzloději si mohou prostřednictvím virů nechat zasílat autorizační SMS k účtům. Stačí když na telefon nainstalujeme zavirovaný program. Předpokládám ale, že takový program si mohu nainstalovat pouze s androidem nebo iOs, ne? Co když budu používat staré mobily, třeba nokia 7250? Bude tak zajištěno větší bezpečí?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 16.05.15 15:54
avatar

Na jednu stranu ano - pokud používá někdo chytrý telefon k pravidelné komunikaci s bankou, může být vystaven vyššímu riziku, o kterém píšete. Na druhou stranu - už se psala i varianta, kdy vir z PC poslal data ke změně tel.čísla pro potvrzení transakce. Takže pokud budete neopatrný, bez ohledu na typ telefonu můžete přijít o peníze.

doplněno 17.05.15 08:22:

Máte nějaké nastavení, že sms jde z banky na telefonní číslo. Pamatuji si aférku, že posílané sms chodily na dva různé telefony - tenkrát zřejmě chyba operátora. Některé banky (např. mBank) dokáží po ověření změnit telefonní číslo v nastavení pro sms on-line. Takže vir by po získání potřebných dat mohl i toto zajistit...

Já osobně jsem měl zkušenost s KB, kdy mi na mém PC syn stáhnul vir a já přišel o 5000,- (víc tam nebylo...). Platby přes internet mám také s potvrzující sms, ale např. dobíjení kreditu potvrzující kód nepotřeboval. Zablokovalo mi kartu až nějaké oddělení KB, které mi volalo o zneužití. Tenkrát naštěstí vzali vše na sebe a peníze mi do pár týdnů poslali zpět... Zneužití mělo být během 5ti minut z SK, pak pokus z Indie o letenku do USA ... zřejmě kvůli rozdílným zemím plateb na to přišli a blokli ihned po první platbě.

Nejde mi tedy o "napadení telefonu virem", ale o napadení virem PC, kdy si dokáže poslat potřebné údaje. Bezpečnost transakce dle dotazu tazatele bude jistě vyšší - resp. nižší riziko.

doplněno 17.05.15 11:45:

Mám přes 10let účet i u KB a telefonní číslo pro ověření pomocí sms lze nastavit pouze osobně na pobočce. - no já psal, že to změnit jde u mBank...

Takže převod peněz je pomocí viru v PC absolutně vyloučen. - nic není nemožné

Ty ale mluvíš o platbě kartou, kde máš povolené platby na internetu. - ano, moje zkušenost je s platbou kartou přes internet.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.15 23:16
avatar

To je nějaká novinka?

Pokud vím, lze číslo pro potvrzovací SMS změnit pouze osobně v pobočce banky.

Přeposílání/přesměrování potvrzovací SMSky na jiný mobil "hloupý" mobil neumí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.15 09:26

Mám přes 10let účet i u KB a telefonní číslo pro ověření pomocí sms lze nastavit pouze osobně na pobočce.

Takže převod peněz je pomocí viru v PC absolutně vyloučen.

Ty ale mluvíš o platbě kartou, kde máš povolené platby na internetu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gi
Datum: 16.05.15 18:15

Pokud budte používat starý mobil (NK 7250), jste v maximálním bezpečí a nikdo na vás nemůže.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.15 22:52

Ja to mám vyriešeno,tak,že bankové operácie robím na smartfone s androidom alebo na PC a autorizačné SMS mi chodia na starý telefon bez internetu a s vlastným operačným systémom výrobcu.Nevýhodou je nosenie dvoch mobilov.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.