Zákoník práce - dovolená, placené volno

Od: Datum: 15.05.15 20:38 odpovědí: 3 změna: 15.05.15 23:53

Dobrý den

Potřeboval bych poradit ohledně zákoníku práce.

Manželka pracuje ve školství jako učitelka. Teď byla dva roky na mateřské a tak se jí nastřádala dovolená. Nastoupila do práce a je v práci už 8měsícu po mateřské a na výplatnici má cca 50dní dovolené. Ředitelka jí dovolenou neche proplatit a také jí zakázala si tu dovolenou vybrat. Můžete mi poradit co s tím?

Ještě jedna otázka:

Manželka musí jít s dítětem k doktorovi a ředitelka řekla, že jí nepustí, že nemá za ní náhradu atd...Můžete mi prosím někdo poslat, kde stáhnu ze zákoníku práce, že má nárok na placené volno, aby mohla zajít s dítětem k doktorovi?

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.05.15 21:35

Vaše manželka nebyla 2 roky na mateřské dovolené, ale na mateřské a následně rodičovské dovolené. Mezi mateřskou a rodičovskou bylo možné si požádat zaměstnavatele o čerpání celé dovolené, takže by se nenastřádala a manželka by dostala vyplacenu náhradu za tuto dovolenou. To už je teď ovšem pasé.

Dovolenou nelze skutečně v případě manželky proplatit. Co se týká nevyčerpané "staré" dovolené, je povinen zaměstnavatel určit čerpání do 30. června. Neudělá-li to, určí si termín zaměstnanec dle svých potřeb a oznámí to písemně 14 dní předem. Lze se však domnívat, že si v takovém případě poštve ředitelku proti sobě.

doplněno 15.05.15 21:38:

Co se týká doprovodu k lékaři - viz paragraf 199 Zákoníku práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 21:40
avatar

Dovolená se proplácí pouze při ukončení pracovního poměru, pokud není vyčerpaná. Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, ve školství se obecně čerpá dovolená o prázdninách.

Doprovod dítěte k lékaři řeší Nařízení vlády 590/2006 Sb., viz zde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 23:53
avatar

Zaměstnanec má k lékaři (i jako doprovod) chodit přednostně mimo pracovní dobu.

Na omluvené volno s náhradou mzdy/platu na/za nezbytně nutnou dobu je nárok až v případě, že návštěva lékaře není možná mimo pracovní dobu.

Pokud vím, ordinují dětští lékaři i odpoledne ...

K dovolené:

Proč manželka o dovolenou nepožádala v návaznosti na MD před nástupem na RD? Tehdy byl zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět a umožnit čerpání dovolené...

Pokud zaměstnavatel nemohl Vaší manželce určit čerpání dovolené kvůli rodičovské dovolené, měl jí čerpání dovolené určit po skončení rodičovské dovolené. (Požádala manželka při nástupu po RD o dovolenou?)

Nevyčerpanou dovolenou zaměstnavatel manželce musí proplatit při skončení zaměstnání. (Dokud zaměstnání trvá, nelze dovolenou proplatit.)

Já bych teď na dovolenou moc "netlačila", jinak ředitelka její čerpání určí na meziroční prázdniny – tedy na dobu, kdy budou mít ostatní kolegové "zadánu práci domů" ... Na proplacení bych si klidně počkala až na skončení zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.