Stavba na orné půdě

Od: Datum: 15.05.15 15:04 odpovědí: 9 změna: 16.05.15 10:18

Dobrý den,

před 2mi lety jsme dostali stavební povolení na stavbu domu. Stavíme na pozemku, který je v územním plánu označen jako stavební, ale v katastru je označen jako orná půda. Kolaudovat dům budeme asi za půl roku. Budeme muset ještě nějakým způsobem řešit změnu té orné půdy? Převádět na něco jiného? Nebo už je to takhle v pořádku a jen se pak vyměří dům a zapíše se do katastru? Jaký je pak prosím postup? Předem děkuji!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sos*
Datum: 15.05.15 15:08

Kdyby nebyl pozemek v územnbím plánu,těžko by dal někdo stavební povolení. Pokud alr máte pochybnosti,obraťte se na příslušný obecní úřad.Ten vypracoval územní plán a měl změnit údaje v katastru.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.05.15 15:48

Územní plány nemají s údaji v katastru obvykle nic společného. To že obec něco naplánuje ještě neznamená, že se to bude v konečné fázi ralizovat a že by měl katastr něco měnit.

Katastr změnu obvykle vyznačí na základě upozornění vlastníka příslušných nemovitostí s doloženým požadovaných dokladů, jako je např. geometrický plán, kolaudační rozhodnutí, rozhodnutí o vynětí ze zemědělského půdního fondu apod.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 15.05.15 15:51

Samo se nic neudělá, nezmění. Vy musíte (měl jste již před stavbou) zajít na Životní prostředí a požádat o vyjmutí xxxx m 2 z orné půdy. Spočítejte si nejen zastavěnou plochu domu, ale i zpevněné plochy, dvorek pokud máte, chodníky, altán atdd. Celkový součet m2 uveďte v žádosti na vymutí z orné půdy, možná zbytek m2 vám převedou na zahradu. To už se domluvíte na místě.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.05.15 20:47

Až ke kolaudaci musíte doložit geometrický plán skutečného provedení domu. Geometr to nechá potvrdit (dnes i elektronicky) na katastru a z orné půdy se vydělí stavební parcela, té KN přidělí nové číslo. Po kolaudaci dostanete číslo popisné a zapíše se definitivně změna orné na stavební parcelu na LV a je pořešeno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.05.15 21:28
avatar

asi by vás mohla zajímat tato diskuse:

https://www.modrastrecha.cz/f…yseli-jste-o-tom-neco/?page=2

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petra*
Datum: 16.05.15 09:14

Děkuji všem za odpovědi! Jen pořád nechápu, že jsme dostali stavební povolení (resp. ohlášení ke stavbě) i když jsme žádné vyjímání z půdního fondu neřešili. Vůbec to nechápu. Nebo teda stačí, že naše parcela, že je v mapách označena jako zastavitelné území? hmmm? jsem z toho opravdu zmatená. Jen náhodou jsem narazila na téma vynětí z půdního fondu a teď v tom opravdu tápu...

Od: uska®
Datum: 16.05.15 10:02

Nebo teda stačí, že naše parcela, že je v mapách označena jako zastavitelné území?

Ne nestačí. Musíte nechat plochy vyjmout z půdního fondu, katastr vám to neudělá Jak byste chtěla platit daň z nemovitosti?. Zastavěná plocha, nádvoří, ostatní plocha atd mají různé ceny. Vynětí z půdního fondu je zdarma, mně to vypisovala paní přímo na místě. Vemte všechny doklady a šup na úřad.

P.S. Při vydání st. povolení jste měli celou parcelu převést na stavební a platit vyšší daň z této parcely. Ale teď už to nedohoníte, při kolaudaci to dáte vše do pořádku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petra*
Datum: 16.05.15 10:15

V době, kdy nám bylo vydáno stavební povolení (r.2013), tak jsem volala na finančák kvůli dani z nemovitosti. Paní mi řekla, že od doby kdy je vydáno stavební povolení, tak se musí z 149m2 (velikost domu) platit jako za stavební parcelu a zbytek pozemku je orná půda. (ikdyž je pořád celý pozemek v katastru jako orná půda).

Od: petra*
Datum: 16.05.15 10:18

No myslela jsem, že postup je takový: Po kalaudaci nechám dům vyměřit geodetem. A s tou mapou zajdu na katastr, kde vše změní. Pletu se? A vy myslíte, že za tu změnu nebudu nic platit, když jsme teda v zastavitelném území?

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.