Může dědit?

Od: Datum: 15.05.15 08:11 odpovědí: 14 změna: 15.05.15 18:38

Dobrý den,zemřel mi bratr,jsme dědicové já a sestra,děti neměl a manželka mu zemřela před šesti lety, momentálně si činí na majetek nárok i bratrová přítelkyně,má na to právo?neměla v domě trvalé bydliště a ničím nepřispívala na chod domácnosti,ještě jak bratr žil tak ji chtěl opustit,ale už to nestihl.Momentálně žije v jeho domě,s dobrým srdcem jsem ji tam nechal, ale vše rozkrádají tak ji chci vyhodit prosím poradte.Moc děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.05.15 08:18
avatar

Může, vše je o dokazování a soudu.

Uřčitě když položí dotaz přítelkyně, čili družka, bude text dotazu vypadat jinak.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 15.05.15 09:59
avatar

Dobrý den, kdo zajišťoval pohřeb? Koho vyzval notář k projednání dědictví? Kdo tam byl uveden z příbuzných jako možný dědic? Byla závěť? Na řadu otázek Vám odpoví ten příslušný notář - buď vše teprve proběhne a Vy se tam hned zeptáte nebo budete notáře kontaktovat později pro vysvětlení. A případně zkusíte možnou dědičku zpochybnit u notáře či až soudně. Zdravím!

doplněno 15.05.15 11:28:

No, ale, to se ptáte na zcela jinou situaci. Pokud paní dědila i podíl na nemovitosti, tak jste spolumajitelé. Dědila? Nebo na základě čeho tam bydlí? Má nějakou náj. smlouvu?

Je spolumajitelka domu? Pokud někde někdo bydlí "bez papíru" a neoprávněně, tak by mohla pomoci policie. Ovšem, na to bych se moc nespoléhal. Navštivte advokáta, ten vše posoudí a může podat žalobu na vyklizení bytu - potom rozhodne soud, bude zřejmě odvolání a exekuce. Zámky vyměnit nemůžete - to je trestné. Nejlepší řešení je vždy dohoda.

doplněno 15.05.15 12:02:

sebod - to já vím, ale chtěl jsem se právě dostat k těm informacím, resp. zda už proběhlo dědické řízení, kdo byl jeho účastníkem, kdo dědil (a co) a kdo je majitelem nemovitosti. Po doplnění od tazatele mám dojem, že se chce jen zbavit jedné paní, kterou potřebuje z bytu či domu vypudit. Dědictví v tom zřejmě nehraje roli - dotaz měl být položen jinak.

doplněno 15.05.15 12:33:

Policie Vám nepomůže (bez jasných důkazů) a paní se tomu bude bránit. Ona tam žila se souhlasem majitele domu. Nyní je to zralé na návštěvu advokáta a řešit podle jeho doporučení. Takže, vzít si nějaké peníze a jít za advokátem. Hodně štěstí v dlouhém boji.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: evka4
Datum: 15.05.15 11:15

Pohřeb jsem zajištoval já,notář vyzval mě a sestru,závět nebyla.Jen nevím jak ji mám ted vystěhovat z domu?Mám vyměnit zámky jak nebude doma?Má právo bydlet v domě bez trvalého bydliště a bez placení všech výloh,platím je po smrti bratra já.Děkuji

Od:
Datum: 15.05.15 11:51

Dědictví se bude zřejmě řídit dle § 1637 Nového občanského zákoníku

1) Nedědí-li manžel ani žádný z rodičů, dědí ve třetí třídě stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

Trvalé bydliště v žádném případě není rozhodující. Důležité je, zda spolu žili v jedné domácnosti. Uvádíte, že žili společně. Takže má na dědictví též nárok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 11:56

Takové spory jsou fakt hrozné...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 11:56

Ben. Na vypořádání dědictví nemá naprosto žádný vliv to, kdo zajišťoval pohřeb. Dotyčný má pouze nárok na to, aby mu byla z případného dědictví proplacena faktura za zajištění pohřbu. Tím jeho účast v dědickém řízení končí.

Tazatel: Je tady málo informací na to, aby Vám někdo naprosto správně zodpověděl dotaz. Vše budou pouze domněnky. Kontaktujte nejdříve notáře, ten by Vám mohl otázky zodpovědět. Poté advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evka4
Datum: 15.05.15 12:22

Paní tam bydlí bez nájemní smlouvy,prakticky na černo.My jsme už zahájili dědické řízení a byli jsme přizváni pouze se sestrou.Paní mezi tím poslala dopis že požaduje podíl z majetku.Já ji potřebuji dostat z domu protože už se svoji dcerou pokradli co mohli od sekaček po motorku atd. o vybyvení bytu nemluvě.Tak si nevím rady když ji budu vyhazovat,,jestli mám na to právo¨¨ tak jestli mám přizvat policii a jak postupovat.

Od: smula
Datum: 15.05.15 12:10

Pokud neprokážete, že dotyčná s bratrem žila méně než rok, popřípadě že na chod domácnosti nepřispívala, pokud měla z čeho, respektive, že se o jeho domácnost nestarala, tak nedostanete nic. Maximálně náhradu pohřbu vymůžete od dotyčné dědičky. To platí pokud bratr neměl děti, případně nežijí již jeho rodiče

doplněno 15.05.15 12:27:

To platí pro druhou i třetí skupinu. Pokud tu dědičku nevyloučíte budete ve třetí skupině dědit s ní stejným dílem včetně jeho dalších sourozenců. Pokud zemřelý sourozenec měl děti, případně jeho díl na ně

Ohodnoceno: 0x
 
Od: evka4
Datum: 15.05.15 12:25

Źila s bratrem cca 4 roky,je alkoholička,na nic nepřispivala.

Od: smula
Datum: 15.05.15 12:29

Tak to prokážte, že se nestarala o jeho domácnost a vlastně tam žila jenom jako podnájemnice

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 14:18

Jak dokáže,že byla jen podnájemnice kde je napsáno,že hned jak s někým žije je jeho družka..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dedic
Datum: 15.05.15 18:38

Asi nechápeš. Prokazovat že nebyla družka musí ti co chtějí dědit.

doplněno 15.05.15 18:42:

A zákon říká žije déle než rok, společná domácnost, přispívá na domácnost, nebo je výživou odkázána. To v případě že nemá možnost přispívat. Pokud toto prokáže je dědičkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 15.05.15 17:59

Osoby se zbavíte takto: Vyzvete ji písemně, aby váš byt opustila ke konkrétnímu datu - tak za čtrnáct dní a odevzdala vám klíče(to je nepodstatné). No a pak půjdete po určeném datu kolem osmé dopoledne byt zkontrolovat. Budete mít ssebou nový zámek(Fabku) a nářadí na výměnu a výpis z katastru nemovitostí, že jste majitel. No a pokud bude osoba ještě v bytě, tak ji vyzvete ať okamžitě opustí byt, jinak že voláte policii. No a pokud neodejde do půl hodiny, tak skutečně zavoláte na policii a požádáte je o vyvedení osoby z vašeho bytu, která tam nemá co dělat a nechce opustit byt. Oni řeknou, že přijedou. Až přijedou, tak vás podle občanek zkontrolují, vy ukážete výpis z KN že jste vlastník, znovu osobu před policisty vyzvete ať okamžitě opustí byt, pokud nepůjde, vyzvete policisty ať osobu vyvedou. Oni ji vezmou k sobě na stanici, va ihned vyměníte zámek a máte to vyřešeno. Osobu policie pak ze stanice pustí a kam půjde už není vaše věc, kontrolujte jen svůj byt aby se tam nevloupala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dedic
Datum: 15.05.15 18:36

Jasně, zatím je jenom potenciální dědičkou. Pokud se jí stane, byť jenom části a z baráku ji vyhnal někdo kdo k domu nemá žádná práva, tak teprve bude tóčo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.