Vydědění -máme šanci?

Od: Datum: 15.05.15 08:01 odpovědí: 11 změna: 15.05.15 13:12
Zemřel nám otec s kterým jsme se nestýkali. Byla nám doručena závěť s listinou o vydědění ve které se uvádí jako dúvod nezájem a neposkytnutí pomoci ve stáří a nemoci. Zkutečnost je ale jiná. Nezájem byl spíš ze strany otce, po rozvodu matka nechtěla aby se s námi stýkal a vždy si něco vymyslela, aby jsme s ním nebyli. Otec se proti tomu nijak nebránil. Zanedlouho se odstěhoval a znovu oženil. Po dovršení plnoletosti jsme se sestrou začali po otci pátrat. Povedlo se nám zjistit adresu bydliště a napsali mu několik dopisů na které nijak neragoval. Nechci s listinou o vydědění souhlasit. Mám nějakou šanci? Nejdná se mi o dědictví (ani nevím co je jeho součástí) spíš o princip. Proč máme být se sestrou ti špatní.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.05.15 08:20
avatar

Určitě se můžete bránit u soudu. Závěť a vydědění musí posoudit a rozhodnout soud. Proti tomu se můžete bránit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.05.15 08:26
avatar

Princip, OK, ale bacha na dluhy a jiné problémy...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.05.15 10:20
avatar

Jak praví Milancukrar, napadnout závěť můžete. Šanci máte, ale jak velkou, to nemůžeme odhadnout, protože to záleží na více okolnostech a na soudci, který bude o věci rozhodovat. Samotné zdůvodnění je formálně v pořádku, vydědění je možné s několika (tuším čtyř) taxativně vyjmenovaných důvodů a tohle je jeden z nich. Na vás teď bude prokázat, že neodpovídá faktickému stavu.

To, že jste otci psali, by podle mnemělo být dostatečné, problém je v tom, existenci těch dopisů nějak věrehodné dokázat, respektive přesvědčit o jejich existenci soudce (to je ta subjektivní stránka). Předpokládám, že jste je nepsali doporučeně, ale i tak vidím určité možnosti. Nejjednodušší by asi bylo, kdyby jejich existenci potvrdila nová manřelka, obávám se ale, že tato možnost není nemusí nastat; otcova vdova by tak jednala proti svým zájmům (ostatně bych nevyloučil, že otec dopisy skutešně nedostal, protože ina sama je zadržovala, ale to je samozřejmě jen logická mořnost. (Jen na okraj: měl váš otec v novém manželství děti? I ty by mohly něco potvrdit, sice i ony by tím jednaly proti svým zájmům, ale bylo by tu více možností "průlomu".) Další možností by bylo svědectví vašich známých. Asi nikdo z nuch neviděl, jak takový dopis házíte do schránky, ale možná jeden z vás či oba měl důvěrného přítele/přítelkyni, se kterým to probíral. Zejména u sestry bych se tomu nedivil. Podpůrnou roli by mohlo sehrát, kdybyste měli kopii těch dopisů, samozřejmě jejich váha by byla menší, lze namítnout, že není obtížné padělat ji ex post. Nechci zmiňovat pokus, žádat o svědectví doručovatele v bydlišti otce, to mi pčijde dost neschůdné,. Na druhou stranu, když jste pátrali po bydlišti svého otce, tak jste o věci museli s leckým mluvit, patrně i s úřady, a ti by mohli vaši snahu potvrdit, respektive pomoci v přesvědčování soudce.. (Otec se přestěhoval v rámci obce/města, nebo se odstěhoval úplně jinam? Na tom by mohla záviset i míra snahy, potřebná k vyvrácení podmínky vydědění.) Dokonce i předchozí nezájem ze strany otce by mohl být podpúrným argumentem; zase, lze ho nějak prokazovat?

Samozřejmě, podniknout nějaké kroky co nejrychleji. Po skončení dědického řízení lze sice zkoušet znovu ho otevřít, ale určitě by to bylo problematičtější a také, possessores sunt potiores . Asi bych doporučil obrátit se na advokáta.a k maverickově poznámce: ano, pozor, ale pokud vám jde o spraedlnost, nic vám nebrání, pozrušení vydědění dědictví odmítnout. Podle nového zákona dědic přebírá dědictvím i dluhy (to bylo už dříve) a ručí za ně v plné výši, nejen do výše dědictví.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.05.15 12:43
Děkuji za odpověď na úrovni. Asi to zabalím a budu za hajzlíka co se nestaral o tátu. Samozřejmě, že z dopisů jsme si kopie neďelali. Otec byl vdovec a v závěti je uvedená dcera jeho druhé manželky s čímž já ani sestra nemáme problém.
On o nás otec neměl moc zájem už po rozvodu. Sice naše matka mu v tom úspěšně bránila, ale měl přece možnost obrátit se na soud.
Od: os
Datum: 15.05.15 10:34

Závěť je platná a nic s tím neuděláte. A je to dobře, že nic nezmůžete.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 10:40
avatar

Každou zívěť lze napadnout. Zda oprávněně, to je druhá otázka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: os
Datum: 15.05.15 11:22

Nepochopil jste - zůstavitel něco chtěl, to udělal. Je hyenismus šlapat po je vůli a památce. Pozůstalým, kteří budou zpochybňovat závět, by bylo vhodné nafackovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 11:58
avatar

Nepochopil jsem vás, protože jste to tak, jak říkáte, nenapsal, napsal jste něco jiného. Ale možná, že problém tazatelův je jinde. Samozřejmě máme jen slovo tazatele o skutečném stavu, ale pokud vycházím z tohoto slova, asi bych snahu očistit své jméno neviděl tak jednoznačně jako hyenismus, Hádat se rozhodně nebudu, to jsou etické otázky, v nichž dělat nějaké jednoznačné závěry je dost obtířné, ale přeci jen bych nebyl tak striktní.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 12:31
pro OS Tak tuto odpověď jsem taky čekal. Neptal jsem se jak nspadnout závěť, ale listinu o vydědění. V případě závěti nemám žádné připomínky.
Od: dedic
Datum: 15.05.15 12:38

Listina vydědění má stejnou váhu jako závěť. Naopak lze z toho usuzovat, že zůstavitel věděl moc dobře co dělá a chtěl někoho vydědit. Závěť nepořídil a nechal na zákonu jak se dědici o majetek podělí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.05.15 13:12

V našem případě je listina vydědění napsaná společně se závětí.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.