Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Práce pečovatelky a úklid na ŽL?

Od: krasnahelena odpovědí: 2 změna:

ZDRAVÍM,mohu vykonávat práci pečovatelky v rodinácha úklid kanceláří,firem apod na stejný ŽL?Kolik stojí vyřízení,jaké jsou výhody a nevýhody ŽL,co vše si musím měsíčně platit a evidovat?Je nějaký rozdíl mezi ŽL a OSVČ?MOC DÍKY ZA ODOVĚDI

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

mp*
hodnocení

3x

Tak technicky - ŽL znamená Živnostenský list - Ten opravňuje k vykonávání určité činnosti. Může ho získat každý, který splní současně platné podmínky. Obraťte se na Váš příslušný živnostenský úřad (obecně sídlí v každém bývalém okresním městě)

OSVČ znamená osoba samostatně výdělěčně činná. To znamená, že se o Vás a Vaše pracovní záležitosti nestará Váš zaměstnavatel nebo stát. Ale Vy sama za sebe. Výhodou je, že jste zodpovědná sama za sebe, a nevýhodou právě je, že zodpovídáte jen sama za sebe. Jako OSVČ jste povinna vést nějakou státem uznanou evidenci - současně alespoň Daňovou evidenci, při určitém obratu se musíte stát plátcem DPH. Jelikož se to rychle mění, není od věci sledovat nové zákony. Ve chvíli, kdy se stanete OSVČ, tak je dobré si začít platit sociální a zdravotní pojištění. Navšivte nejbližší OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) A nejbližší VZP (všeobecná zdravotní pojišťovna, pokud teda nejste pojištěna u jiné zdravotní pojišťovny). Tam Vám řeknou přesné částky, které je nutné platit - řádově to dělá asi 1890 + 1950 kč měsíčně. Pokud nic nevyděláte, tak máte smůlu, protože ty minima se musí platit stále. Jak logické. Škarohlídi Vám řeknou, že pokud to nevydělále, tak to nemáte dělat. Ale pak by platilo, že kdo chce podnikat, je automaticky boháč. To mě hlava nebere. Sám bych to tak chtěl. Jinak zařízení ŽL stojí dle mě asi 1000 kč.

 

iz*
hodnocení

2x

Poskytování pečov/... se řídí zákonem o sociálních službách,

úklid by snad (nejsem si jista) mohl být živností volnou.

ŽL = živnostenský list; už několik let se používá obrat živnostenské oprávnění.

OSVČ je osoba samostatně výdělečně činná. OSVČ většinou potřebuje živnostenské oprávnění,

ale existují i činnosti, jež lze provozovat bez živnosti.

Doporučuji seznámit se se zákonem o pečovatelských službách a se živnostenským zákonem,

pro začátek podnikání doporučím i web JakPodnikat.cz

K pojištění OSVČ najdete informace na webu "své"zdravotní pojišťovny

a na webu ČSSZ.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]