Narok na materskou

Od: Datum: 08.05.15 19:39 odpovědí: 3 změna: 09.05.15 18:35
Dobry den,potrebovala bych radu.Jsem zamestnana na HPP s dobou urcitou do konce zari ale nyni jsem na konci 3.mes.tehotenstvi tudiz dite se narodi behem listopadu.Budu mit narok na klasickou 3letou materskou? Nebo co kdyz budu muset jeste pred koncem smlouvy na nemocenskou? Prace je trochu fyz.narocna...dekuji za odpovedi
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.05.15 21:55
avatar

Ve spojení "klasická tříletá mateřská" jsou "schovány" čtyři různé pojmy:

mateřská (MD, zpravidla 28 týdnů) a rodičovská (RD, maximálně do tří let věku dítěte) dovolená

→ obojí je volno na péči o dítě, jež zaměstnaným matkám/rodičům poskytuje zaměstanavatel.

—–—

Další dva pojmy se vztahují k dávkám:

→ peněžitá pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění)

rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka).

Ma MD a RD nárok mít nebudete. Pokud byste na MD nastoupila v září před skončením zaměstnání, skončila by Vaše MD spolu se zaměstnáním (po skončení zaměstnání už Vám zaměstnavatel nemůže poskytnout žádné volno).

Po skončení zaměstnání budete rodičem pečujícím celodenně o dítě a pobírajícím PPM (RP).

Splníte-li podmínky pro přiznání PPM, budete mít na PPM nárok i po skončení zaměstnání. PPM se bude počítat z výdělků v posledním zaměstnání. Případná pracovní neschopnost se do výpočtu PPM nepromítne. (Žádné dávky – tedy ani nemocenské nelze použít jako základ pro výpočet dalších dávek. PPM by se počítala z výdělků dosažených před začátkem neschopenky.)

Bude-li možné u Vás nebo u otce dítěte stanovit vyměřovací základ pro výpočet PPM, budete si moci volit výši i délku výplaty RP (lze měnit i v průběhu pobírání).

Pokud byste nesplnila podmínky pro přiznání PPM a zároveň by nebylo možné stanovit vyměřovací základ u otce dítěte, měla byste od porodu nárok na RP ve variantě do čtyř let věku dítěte bez možnosti změny. Do konce 9. měsíce věku dítěte byste pobírala 7.600 Kč měsíčně, poté až do čtyř let 3.800 Kč měsíčně.

V obou případech můžete RP pobírat do celkové výše 220.000 Kč.

Zdravotní pojištění za Vás bude hradit stát. Pro jistotu doporučuji po skončení zaměstnání zkontrolovat, jak Vás bude mít vedenu "Vaše" zdravotní pojišťovna a případně se s ní dohodnout, co/jak máte doložit.

——

@ Majo,

odhaduji, že tazatelce jde spíše o rodičovský příspěvek...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: gabule
Datum: 09.05.15 18:35
Dekuji jde mi o tu PPM jestli bych mela narok zadat o peci do 3.roku ditete ..pojisteni za me odvadi zamestnavatel nyni po dobu 8mesicu a za posledni 2 roky jsem byla take zamestnana,tak by to melo byt asi v poradku,ze?

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.