Odchod do důchodu a jeho výpočet

Od: Datum: 05.05.15 17:16 odpovědí: 1 změna: 05.05.15 17:32

Jsem v důchodu,šla jsem o rok a třičtvrtě dříve a mám za rok strženo stejně jako za těch 3/4 roku.Myslíte že je to správně nebo si to mám dát znovu přepočítat? A ještě by mě zajímalo známá je už 25 let doma nikde nedělá má 3 děti a je jí 54 let.Z čeho se jí bude vypočítávat důchod? Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.15 17:32

S největší pravděpodobností to máte vypočítané dobře. Krácení důchodu není lineární, ale progresivní. To znamená, že za 365 dní ("nejbližší" rok k nároku na důchod) před nárokem je strženo menší procento než za 361. - 730. den, a za ten rok "nejvzdálenější" (na časové ose) datu odchodu do důchodu je krácení největší.

Vaší známe bude možno započítat nějaké roky náhradních dob, pokud měla v životě aspoň 1 rok řádné doby pojištění (práce). Ale pokud nedosáhne k důchodovému věku na druhou podmínku - pojištěnou dobu, jsou ještě další možnosti popsané v zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, a když nenaplní ani ty, nedostane důchod.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.