Příspěvek na péči

Od: Datum: 05.05.15 13:23 odpovědí: 11 změna: 06.05.15 13:31

Dobrý den, prosím, našel by se někdo, kdo pobírá příspěvek na péči a nebo zná takové osoby trošku blíže a mohl by zde uvést příklady, co postižený nezvládá a jaký mu přiznali stupeň?

Asi zmatená otázka, ale stále se tato myšlenka vrací. Proč to chci? Psala a podala jsem žádost jedné stařence od nás z vesnice a dostala jen mírnou závislost. Předpokládala jsem, že to bude třeba střední. Neznám přesné názvy závislosti, ale dostala 800,- Kč. Buď jsem něco zkonila já při podání žádosti a nebo stařenka při místním šetření svůj um předceňovala, u šetření jsem nebyla, nepřísluší mi to. A nebo je to v pořádku v rámci nějakých tabulek či co. Děkuji za odpovědi. Uška


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 05.05.15 14:09

Partnerova babička, 80let. Nevím jaký je to stupeň, ale bere 4tis. měsíčně. Špatně slyší špatně vidí, má zelený zákal. Má nyní již neoperabilní artrózu v kyčelním kloubu (tloušťka, kolísavý tlak, neschopnost rehabilitovat), tedy velice špatně chodí a většinu času sedí na invalidním vozíku. Jinak velice samoobslužná, uvaří si, oblékne se, vypere, vyžehlí. Osobní hygiena pokulhává a neuklízí téměř vůbec. Otázka je, jak moc za to může zdravotní omezení a jako moc je to náturou člověka, protože jak ona říká, neuklízela už před 30ti lety, kdy ve svých 50ti (po operaci první kyčle) ještě normálně chodila.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.05.15 15:14
avatar

Záleží také na tom co napíše její praktický lékař či lékaři specialisté.A samozřejmě se nesmí při šetření vychvalovat co vše zvládne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.15 15:34
avatar

To co vás zajímá najdete ve dvou právních normách. Základem je zákon o sociálních službách č. 108/2006 Sb, v něm si přečtěte zejména § 11 a dále pak vyhlášku č. 505/2006 Sb, a v ní § 1 a hlavně přílohu č. 1 na konci této vyhlášky.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-108#cast2-hlava2

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-505#cast1

doplněno 05.05.15 17:17:

Právní normy na portálu Zákony pro lidi jsou v platném znění, tedy po všech novelách. Uvedené odkazy směřují na aktuální verze zákona a vyhlášky.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: jjjjjjjjj
Datum: 05.05.15 15:56

Zákony pro lidi jsou z 2006...čili neplatné

1. stupeń 800.-

2.stupeň 4 000,-

3. stupeń 8 000,-

4.stupeň závislosti 12 000,-

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirkous
Datum: 05.05.15 17:42

nejlépe si pročíst: ligavozick.skynet.cz

nejldůležitější při posuzování je počet zvládnutých úkonů z celk. počtů 10.

Také záleží posudky od lékařů,pokud na šetření z úřadu práce vidí že babička žije sama a skoro vše zvládne,bohužel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.15 20:50
avatar

Usko, Vy jste nezkonila nic, věc posuzují úřednice, samy prošetří schopnosti žadatele dle vyhlášky (snadno najdete dle návodu shora), jde ovšem o poměrně subjektivní posuzování. Je také pravda, že starší lidi bývají upřímní a své schopnosti nadsazují, je jim trapné říkat, že něco už prostě nedokážou a tu pomoc (na kterou je právě ten příspěvek) potřebují, takže potom je příspěvek nízký. Ti, kdo si dokážou odpovědi náležitě připravit nebo mají na úřadě známé, obyčejně dostanou více. Až tak, že to někdy zaráží. No jako ve všem jiném v životě. Ale lepší 800 Kč než nic a při změně (zhoršení) zdr.stavu lze žádat o zvýšení.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.05.15 06:11
avatar

Uško, je od Vás chvályhodné, že se bijete za cizí paní. Ale mám takový divný pocit, že jediný, komu děláte dobře, je ten její povedený syn. Stejně, jako důchod, shrábne i příspěvek, bude se smát a Vy běhat a shánět navýšení.

Paní je mi líto, ale podobným vyžírkům jako je on, bych rozhodně nevycházela vstříc. Kdyby to bylo opravdu pro ni a ona to využila, pochopím. Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 05.05.15 22:01

Děkuji všem za odpovědi, nenapadlo mne, že mám stařenku "naučit" odpovědi na místní šetření. Paní je závislá na sousedech, syn bydlí 10 km od ní a přijede jen v den důchodu, brrrr. Tak ani nevím, zda se mám snažit něco vyřizovat, když peníze putují kam nemají. Ale jak se znám ...

Od: webbiecz*
Datum: 05.05.15 22:46

Co se týče příspěvku na péči, tak z praxe nemám právě povzbudivý poznatek. Znám holčinu, která příspěvek má, ale sama úřednice jí v podstatě vysvětlila, že musí tvrdit, že to či ono sama nedovede, jinak nemá šanci. Ta holka má amputaci nohy někde v místě kyčle (resp. je tam zasaženo částečně i břicho). Spoustu věcí sama zvládne prostě proto, že musí, ale aby měla nárok aspoň na nějaký příspěvek (aby mohla financovat to co nezvládne), musela přistoupit na hru, že to sama nedá.

No a druhá zkušenost - pán,cca 72 let, po amputaci obou nohou, pohybující se na vozíku, plus nějaké interní inemocnění (vysoký tlak, diabetes, atd...). Žije sám v bytě, je hodně samostatný jednoduše proto, že samostatný být chce a nechce nikomu viset na krku. Co skutečně nezvládne je samostatné nakupování a věci ve výškách, jako napřílad mytí oken. No a přiznali mu tuším jen lehkou závislost.

Z toho plyne, že je to do značné míry o tom, že jim člověk musí říct to, co chtějí slyšet. To znamená - ne, opravdu sám nezvládnu všechny tyhle činnosti i kdyby na krásno polovinu z nich nějakým improvizovaným způsobem s vypětím všech sil zvládli

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.05.15 12:48
avatar

To máte pravdu. Bohužel je také pravda, že ti staříci často příspěvkem (o důchodu tu není řeč, ale i tak) podporují své "mladé", místo aby žili jako lidi a zaplatili si služby, které by jim ulehčily život, prostě zlepšily kvalitu života. Samozřejmě můžou platit i těm mladým, kteří se o ně starají, ale... A co je přitom taky špatně, často doslova skomírají různé sociální služby, které právě jsou schopny těmto potřebným lidem poskytnout sociální služby na profesionální úrovni v jejich prostředí, což je pro ty lidi velmi přínosné, často lepší, než v ústavu. Řekla bych, že takto byl účel příspěvku míněn, když ten zákon vyšel, ale jako obvykle, peníze často plují někam jinam. I tohle je o lidech. Na druhou stranu, vím, že se nakládání s příspěvkem občas kontroluje, i když, je otázka jak se i tomuto dá věřit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.15 13:31
avatar

pro Webb... U těchto dvou případů, které uvádíte, by se měl každý soc. pracovník zastydět /já vím, že za to nemůže, že koná podle povinností a předpisů /a přiznat co nejvyšší odpovídající příspěvek adekvátní ke zdravotnímu stavu. Vysoký věk plus ztráta končetin a vysoká amputace v druhém přpadě, je tak velmi omezující, že by se to mělo vypořádat bez vyplňování tabulek a striktního dodržení všech otázek. I každý posudkový lékař by měl mít takové cítění a umět si představit, jak je takový život obtížný.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.