Jak říct,ať mi netyká?

Od: Datum: 01.05.15 11:19 odpovědí: 14 změna: 01.05.15 21:17
Dobrý den.
Mám takový dotaz.
Je všeobecně známo,že mladší vždy vyká staršímu. Myslím si,že zpětně by to mělo být také,kor,když mladšímu je řekněme 25 let. Co ale,když starší mladšímu tyká a tomu se to nelíbí. Jak toto vyřešit? Přijde mi totiž drzé říct,prosím Vás,vykejte mi,já vám také vykám. Jak to říct,aby to nebylo troufalé,ale splnilo to účel? Stává se mi totiž, že mi třeba v práci lidé,kterým je 40 let tykají a já jim ne, což mi úplně nevadí,ale pokud je ten starší nepříjemný,tak mě to uráží. Nepracují v žádné fabrice,ale v nemocnici jako zdravotní bratr.
Děkuju Vám za odpovědi,protože už mě to pěkně štve.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 01.05.15 11:23

Dobrý den, zkuste to tak, že až Vám někdo "tykne", tak Vy jemu také - a uvidíte jeho reakci.

Buď to vezme nebo si to uvědomí a příště si dá pozor, či si o tom popovídáte (v klidu nebo hlasitěji). Ale, v práci bych zvažoval, zda si raději netykat - berte to jako jejich nabídku. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 01.05.15 11:23
Nezbude než říct "netykejte mi prosím" popř dodat že vám to není příjemné. Cokoli navíc, důvody atd tomu podle mě nepomohou. Možná vás budou brát jako nafrneneho, ale to můžete odbourat jinak přátelským vstřícným chováním.

Datum: 01.05.15 11:25
Tykala bych mu taky. Když by se ohradil, tak bych mu řekla, že on si začal.
Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.05.15 11:26

Třeba: "Pane Kadleci, rozhodl jsem se o něco Vás požádat. Buďte prosím tak laskav a netykejte mi, není mi to příjemné."

Zřetelně. Nejlépe po nějaké jeho neuctivé familiárnosti na Vaši adresu. Ať vynikne Vaše kultivovanost. Pokud to nebude repektovat, podruhé bych řekla "Asi jste zapomněl, že jsem vás požádal, abyste mi vykal." A potřetí bych tedy tykala taky - třeba by Vám řek "Hele mladej, dovez tuhle babču tam a tam." A Vy byste odpověděl "Dobře, jak chceš, Venco."

Od: hynka
Datum: 01.05.15 12:02

Já jsem ta,co tyká,protože se toho nemůžu zbavit ze zvyku.Žila jsem delší dobu venku a tam si každý tyká jen vyjmečně se vyká.Když mě třeba mladinká prodavačka v obuvi nebo oděvech řekla : tyto ti moc sluší...tak mě to potěšilo,naopak.

Ale na našem konzulátu si úředníci také stěžovali,že se jim to jejich tykání nelíbí,mě to nevadí,naopak,ale tykají si obě strany.

Od: dendakaz
Datum: 01.05.15 12:14
Děkuju za dosavadní odpovědi. Asi mi opravdu nezbude nic jiného,než dotyčným také jednou tyknout a nebo jim to normálně vysvětlit. Mám ale strach z toho,aby mě nezačali tak trochu šikanovat. Ve smyslu, "Tady pan Hrdlička to udělal..."
Datum: 01.05.15 12:26

Hezký den, já bych místo žádosti o vykání si radši řekla o tykání - vystihnout situaci a až vám někdo řekne udělej tohle, s úsměvem říci "jasně, už frčím, a když jsme u toho - můžu taky tykat? " . I když říkáte, že vám to až tak nevadí, proč by vám měli někteří tykat, myslím že to trochu snižuje vaši důstojnost, tak ať si raději tykáte navzájem.

Záleží tedy na tom, v jakém postavení je ten nejvíc vadící protiva, nadřízenému tohle můžete asi říct těžko, ale to asi neřešíte, tam by seděla spíš ta žádost o vykání, ale zas pak jde o to další, co by mohlo následovat. Tak držím palce a nedejte se.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 01.05.15 18:09

Myslím, že to nezměníte. Lidi, kteří nemají k druhým dostatek úcty

(automatické tykání podle mne o ničem jiném nesvědčí – a to i v internetu),

těžko přesvědčíte, že by měli něco změnit.

Buď jim tykejte také nebo si toho nevšímejte.

Nebo zkuste reakci typu:

"To bylo určeno mně? Já jsem Vám ale tykání nenabídnul..."

Od: mot
Datum: 01.05.15 18:59
Neni nad to, kdyz si vsichni tykaji,pak se nemusi resit tyhle nesmyslny problemy...

Od: hm®
Datum: 01.05.15 19:09

Jéje, nechápu, co tady tak často někdo řeší tykání (někdo už ve škole, někdo v práci, ...). Vy si na tom vykání nějak zakládáte, vy dnešní "už dospělí". Přitom pokud to vysloveně nemá vyjadřovat ponížení konkrétního jedince, tak o nic nejde. Ale je pravda, že k tykání by spíše mělo dojít po dohodě.

Jak ti lidi mluví s ostatními? Tykají si, nebo vykají? Jestli tykají, tak to asi považují za normálnost a jen je už nebaví po stopadesáté nabízet tykání "těm novým mladým". Jestli ti to jednostranné tykání tak vadí, můžeš buď požádat a trvat na vykání (ale budeš nejspíš za náfuku), nebo navrhnout tykání oboustranné, jak píše @lapka (to by bylo asi nejlepší), nebo prostě začít taky tykat (což bude trošku troufalé, ale vpodstatě na to právo máš).

PS: Tak a teď jsem ti celou dobu taky tykal, tak už asi patřím taky mezi černé ovce.

Datum: 01.05.15 20:26

Podle mne si lidi ani tak nezakládají na vykání jako takovém,

ale není (alespoň mně ne) jedno, koho pozvu blíže.

Tykám si s lidmi, s nimiž je mi dobře, a k nimž mám blízko ...

"Automatické tykání" mi upírá možnost vlastního výběru ...

Datum: 01.05.15 20:46

Libí se mi hned první odpověď. Pokud jen samotné tyknutí nezabere, tak když už neformální oslovení, přidal bych ještě známé –Ty vole-. To už určitě vyvolá u osloveného reakci, po které si své postoje vyjasníte.

Od: hde
Datum: 01.05.15 21:13

Bratře, přijde mi tykání ze strany starších kolegů jako projev sympatií k tvé osobě. Rozhodně bych si toho spíše vážil, že mě lidé berou, než abych jim za to nadával.

Datum: 01.05.15 21:17

Bratr psal, že tykání mu vadí v případě, že ten starší automaticky tykající je na něj nepříjemný - takže to nejspíš sympatiemi nebude. Nejspíš ten starej chlap bude nevychovanej buran.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.