Nárok na dovolenou

Od: Datum: 26.04.15 17:17 odpovědí: 6 změna: 26.04.15 18:17

Ahoj,

jsem 3 měsíce zaměstnaná a smlouva mi končí v půlce srpna s tím, že mi pak mohou nabídnout prodloužení na dobu neurčitou. První dva týdny v září bych potřebovala dovolenou, protože plánujeme s kamarády moře a jelikož jim v práci dali dovolenou na první dva týdny v září, musíme se já a ještě jedna kámoška přizpůsobit. Rodiče říkali, že mám nárok na dva týdny dovolené, kdy si já vyberu, a že pokud nebudou nějaké zvláštní důvody, musí mi ji schválit. Jak to mám tedy udělat? Zažádat si už o dovolenou teď, když ještě nevím, zda tam v září budu, nebo až za mnou přijdou s tím, že mi ji třeba chtějí prodloužit, říct jim rovnou že v to září bych ráda dovolenou? Chci se totiž vyvarovat toho, že podepíšu další smlouvu a nakonec v září dovolenou nedostanu a nikam neodletím :(

Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.15 17:34
avatar

Zeptal bych se v praci co na to reknou :) ucetni kolik uz mas dovoleny a kolik ji budes mit zari :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.15 17:40
avatar

Všechno je na domluvě, nejdřív bych se zeptal a snažil se domluvit, než hned vytahovat paragrafy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: webbiecz*
Datum: 26.04.15 17:47

Zaměstnavatel vám dovolenou nemusí schválit v termínu, který si vyberete...

Vy jste si vlastně naplánovala dovolenou na termín, který je po skončení pracovní smlouvy. Tady jde poradit jen domluvu se zaměstnavatelem. Zajděte za ním a proberte s ním celou situaci. Tedy že víte, že máte smlouvu na dobu určitou, ale že tam existuje příslib prodloužení na dobu neurčitou. Že byste v práci ráda zůstala a s ohledem na to se chcete včas domluvit na možném čerpání dovolené v září...

Prostě to chce komunikovat...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.04.15 17:55
avatar

Řešil bych to jak píše @webbiecz! Jinak o čerpání dovolené rozhoduje o celé zaměstnavatel a jen a pouze na jeho ochotě vyhovět ! Jinak za každý odpracovaný měsíc Vám náleží 1/12 z 20 dnů (cožse bere jako den a půl,přesněji 1,6 z pracovního dne=z 8hod) a nikoliv že máte nárok na 20 dnů!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 26.04.15 18:00

Rodiče nemají pravdu, dovolenou v září dostat nemusíte i po prodloužení smlouvy.

Co si v tom případě vyberete? Smlouvu na dobu neurčitou nebo dovolenou u moře jako uchazeč o zaměstnání na ÚP? I s tímto musíte počítat.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 26.04.15 18:17
avatar

Informace ohledně nároku na dovolenou v době,

kterou si sama určíte, není pravdivá

(Vaši rodiče asi mají tolerantní zaměstnavatele).

Podle zákoníku práce určuje čerpání dovolené zaměstnavatel, který má právo již naplánovanou a schválenou dovolenou zrušit, v případě potřeby může zaměstnance z dovolené i odvolat.

O sdovolenou je sice potřeba žádat písemně předem, ale nemůžete žádat o dovolenou na dobu, kdy už nemá pracovní poměr trvat. (Dovolená je volno, které poskytuje zaměstnavatel, po skončení zaměstnání už nemá dovolenou kdo poskytnout.)

Zaměstnavatel má právo Vám čerpání dovolené určit kdykoliv v době trvání zaměstnání, tzn., že Vám její čerpání může nařídit na květen, červen, červenec nebo srpen. Čerpání dovolené Vám musí oznámit dva týdny předem. Pokud by Vám čerpání dovolené neurčil, musel by Vám nevyčerpanou dovolenou po skončení zaměstnání proplatit.

—–—

Chcete-li jet na dovolenou v září, doporučila bych to řešit při uzavření další pracovní smlouvy nebo při sjenávání dodatku ke stávající pracovní smlouvě (nástup lze o zmíněné dva týdny posunout).

Z čeho soudíte, že máte nárok na 14 dnů dovolené?

Kdy přesně vznikl pracovní poměr, jaká je roční výměra dovolené u zaměstnavatele a v jakém režimu pracujete?

—–—

Dovolená v zákoníku práce (§ 211 a následující)

doplněno 26.04.15 19:28:

Četla jsem nepřesně (přehlédla jsem neúplný měsíc):

Po odpracování 60 parcovních směn vzniká nárok na roční výměru dovolené,

případně na poměrnou část dovolené.

Neodpracuje-li zaměstnanec pro zaměstnavatele celý kalendářní rok, netrvá-li zaměstnání od 1. ledna do 31. prosince, vznikne zaměstnanci nárok na jednu dvanáctinu dovolené za každý celý odpracovaný měsíc (míněn je kalendářní měsíc od prvního do posledního dne).

Protože má v tomto případě zaměstnání skončit v polovině srpna, nevznikne nárok na dovolenou za srpen. Obdobně u prvního měsíce – jestli byla smlouva uzavřena a zaměstnání vzniklo jiný den než první kalendářní den v měsíci, nevznikne nárok na dovolenou ani za první měsíc zaměstnání.

Příklad:

Smlouva uzavřena na dobu od 15. ledna do 14. srpna

→ nárok na dovolenou bude šest dvanáctin roční výměry dovolené.

Při čtyřtýdenní výměře by šlo o dva týdny (10 pracovních dnů),

při 5 týdench výměry by dovolená činila dva a půl týdne (12,5 pracovních dnů).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.